Вроцлав. Базиліка Пр. Ельжбєти

Попередня стаття
Вроцлав. Соляний майдан
Наступна стаття
Острови Вестманнаейяр - інша Ісландія

Базиліка Пресв. Ельжбєти (або Гарнізонний костел) готичний храм, розташований поруч з майданом Ринок, один з двох найдавніших парафіяльних костелів у Вроцлаві.
Перший цегельно-кам'яний костел в цьому місці під титулом Св. Вавжинца постав ще на початку ХІІІ століття у романському стилі. У 1253 році він був переданий Генріхом III хрестоносцям, як монастирський храм. 31 березня 1252 рік парафію вперше названо на честь св. Ельжбєти.

Сьогоднішній тринавова базиліка постала на початку XIV віку в стилі редукційної готики завдяки Болеславу III. У 1309-1318 роках було зведено західне крило нави, в 1340 році було закінчено наву, у 1384 році - каплицю Пресвятої Діви Марії а в 1387 році – пресвітерій. Храм слугував, як костел вроцлавського парафіяльного патриціату і відображав його амбіції, конкуруючи за розмірами і величністю з єпископською катедрою Св. Яна.

Нави костелу вкрита простими хрестовими склепіннями, головна з них має висоту 29,7 метрів. Пресвітерій костелу відокремлений лише у внутрішньо незначними крилами. Бічні нави подовжені до кінця пресвітерію і закінчуються разом з ним.

Закінчена в половині XV ст. прилягаюча до костелу з півдня масивна башта має висоту 130,5 метрів, і є найвищою баштою в Сілезії.

Навколо костелу існувало кладовище, оточене вінцем маленьких будиночків «опікунів вівтарів», які підсилювали враження від величі костелу.

Входи і галереї постали на південній і північній сторонах, головний портал примикає до башти. Відносно скоромний західний фасад не має порталу і з огляду на прилягаючу до неї вулицю розташований косо по відношенню до осі костелу.

6 квітня 1525 року костел Св. Ельжбєти став першим з сілезьких костелів, який перейшов протестантам, а пастором став Амбросій Мойбан. Передача костелу повинна була відбутися в результаті виграшу вроцлавського патриція і королівського скарбника Генріха фон Рибіша в грі в кістки над майстром хрестоносців Ерхардом Скултетусом. 24 лютого 1529 під час бурі обрушилася дерев'яний каркас башти, і його рештки впали на оточуючий костел цвинтар. Католицькі письменники визначили це як Божу кару, яка впала на протестантів. Ті у свою чергу аргументували, що то, що в такому потужному катаклізмі ніхто не згинув, це свідоцтво особливої опіки Бога. Башту відбудовано в 1531-1535 роках зі значно меншим ренесансним завершенням у вигляді, існуючому до цього дня. У 1598 під час ремонту даху покладено черепицю «чернець-черниця», що утворює зразок червоно-зеленої шахівниці (аналогічні зразки існували тоді на дахах ратуші та костьолу Марії Магдалини). У 1649 році обрушилася частина покрівлі вежі.

Черговий раз серйозних руйнувань костел зазнав під час облоги міста неполеонівськими військами в 1806-1807 роках, коли було пошкоджено завершення башти, а також дах. У 1856-1857 роках провадять реконструкцію костелу, але під час робіт обрушується зовнішня стіна південного нефа, а разом з нею частина склепінь. після відбудови і укріплення конструкції костел знову відкрито 19 листопада 1858 року.

У костелі з часом з'явилося багате начиння, створене заможними міщанами, а також численне епітафії (приблизно 370 штук). У 1750-1761 роках Міхаель та і Беньямін Енглер, а потім Готліб Зейглер побудували в костелі великі органи. Інші, менші органи, що походять з 1718 року, побудовані через Адамом Гораціо Каспаріні, знаходяться тепер в актовому музичному залі Вроцлавського Університету.

Другу світову війну костел пережив без великих пошкоджень. Певний час він служив, як храм польської євангельської парафії, а в листопаді 1946 року був переданий католицькому польовому ординаріату, отримавши статус гарнізонного костелу. Служив також як концертний зал, його органи використовували під час фестивалю "Wratislavia Cantans". В соціалістичний період храм пережив три пожежі. Перша мала місце 4 червня 1960 році, коли від удару блискавки згоріла вершина башти і був пошкоджений дах. Дах і башта були відремонтовані, але 20 вересня 1975 року башта знову загорілася, а разом з нею оточуючі її ще дерев'яні підмостки. Остання, найстрашніша за наслідками пожежа 9 червня 1976 року спричинила майже цілковите знищення дерев'яного начиння костелу. Згоріли органи, покрівельний матеріал, обрушилися частково ребра склепіння головної нави, а склепіння полопалися. Тріснула також південна стіна головної нави і відділилась від вертикалі. Храм відбудовано лише в 1981 році. При реконструкції використано сучасну будівельну техніку, завершення вежі в давніх формах виконано із залізобетону. Реконструйована вежа має висоту 91,46 метрів.

Інтер'єрам повернено форми, наближені до готичних. Костел, а також оглядовий майданчик на башті були відкриті для вірних і відвідувачів в травні 1997 року. 31 травня того ж року Ян Павло II зробив самопожертву костелу, а шість років пізніше надав йому статус малої базиліки.

Попередня стаття
Вроцлав. Соляний майдан
Наступна стаття
Острови Вестманнаейяр - інша Ісландія

Коментарі

Якось дивно виглядає ота чорна баня на дзвіниці. Неначе якийсь колпачок від фломастера :) З.І. Чого від спамерів не прєдохраняєшся? Набігло тут...
Раніше була дуже висока гостра вежа, а після руйнування натягнули колпачьок, бо він надійніше :) А як від спамерів предохранятися?
А як від спамерів предохранятися? запрошувати в оффлайн і там убивать. послідовно і методично.
Re: А як від спамерів предохранятися? Дякую за конкрентну практичну пораду НЕвіртуальної боротьби з гидотою :)
в налаштуваннях безпеки включи передмодерацію коментів з посиланнями, чи коментів від недрузів
Ні, не хочу, бо спамери збільшують відвідуваність журналу за рахунок свого відвідання :)
как красіво!
так, вміють німці будувати :)
...для поляків. це як турки у нас, да?
ну так Бреслау ж...
аналогія з турками не дуже, бо лиш КамПодівський мінарет пригадується
я про сучасних турків.
ну я сумніваюся, щоби сучасні німці щось в Польщі будували. Хіба грошима ЕС спонсорує, ну і може фірми німецькі :)
Вам і анекдоти по три рази розповідають, да?
йшлося про те, що німці будували те, чим пишаються сучасні поляки подібно до того, як сучасні турецькі будівельники зводять у Києві готелі, якими потім голосно пишається сучасна українська влада. така от гроиескна аналогія (сміх, оплески)
ну-ну, аналогія поляки-сучасна українська влада - трохи крива. Нє? Я наприклад не пишаюся тим, що у нас будують турки. Зате пишаюся, що побудували поляки у тому ж Львові І не смішно, ага
ну ладно. вже й мені не смішно. проїхали.
так! дорогу на Жовкву турки добре збудували, молодці!
а ще серед турчанок попадаються ДУЖЕ красиві турчанки! :)
кому шо, а курці просо
якось Ви своєю Западенщиною непомітно-непомітно, а трохи дістали вже. мухосранськам нєт кінця. зате оці останні польські пости дуже виграють. уважно читаю і з задоволенням. хотя, казалось би, Польша. не Ріо-де-Жанейро...
і австрійські хароші, да.
Нічо, у наступному році буде ще Нохчийчьо, Га1лгай1че та інші вилаяти! :)
какой жах!
За перше Ваше речення зобов'язуюсь годувати Вас мухосранськами до того моменту, поки всі мухосранські не закінчаться. А їх ще ох як багато! А от Жеч Пошполита скоро закінчиться...
Країна Вічного Карієса? Царство Шиплячих? закінчицця? нє вєрю!!!
В мене - так, бо для подальших відвідувань замеків, кошчьовів і паваців необхідні гроші...
перестаньте жувать!