Як використовувати “не корисний” час для своєї користі та розвитку

Як використовувати “не корисний” час для своєї користі

Таких “марних” годин в нашому житті багато. Прийом їжі, дорога, прогулянка з собакою, очікування когось чи чогось - ось основні зайняття, під час яких, здається, нічого корисного не можна зробити. Насправді, це не так. 15 років досвіду на керівних посадах дали мені можливість відпрацювати свою систему роботи з “обрізками часу”. І сьогодні я поділюсь нею з вами.

По-перше, варто зробити так, щоб ці “марні часи”, або “обрізки часу” були для вас плановими. Я планую їх навіть раніше, ніж якісь важливі справи. 30 хвилин на приготування сніданку і сам сніданок, 30 хвилин на прогулянку з собакою, 20 хвилин за збори на роботу і на зустрічі, 40 хвилин на добирання на роботу і 40 хвилин - з роботи - все це я планую в календарі. 

Ці години мають заздалегідь сплановані, щоб запланувати на цей час пасивні легкі справи, які вас просувають і розвивають. Наприклад, навчання. І ще важливо, щоб на додаток до них не з’являвся якійсь додатковий, незапланований “марний час”. Такої ситуації можна запобігти, якщо заздалегідь максимально наповнити свої дні важливими справами, резервуючи для них час. Щоб, наприклад, коли тобі телефонує колега і просить зустрічі, ти міг сказати, що займаєшся важливими справами. Адже, зустріч - це не лише зустріч, це - дорога туди-назад і збори, які можуть зайняти часу більше, ніж сама зустріч.

Також я навчився “запобігати” появі “не корисних годин”, наприклад, часу на добирання кудись. Часто замість зустрічі можна переговорити по телефону. Замість наради в офісі можна провести груповий дзвінок. Замість витрачання часу на приготування їжі, її можна замовити додому чи в офіс.

Що ж робити, коли “марного часу” не вдається уникнути? Радійте, адже такі години - це час для того, щоб навчатися, розвиватися і удосконалюватися. Давайте розберемо різні ситуації таких годин.

 

Дорога на роботу, з роботи, кудись ще.

Якщо ви любите їздити самі за кермом, то ви, звичайно, можете в цей час слухати якісь навчальні курси, подкасти, які вас розвивають. Але мій досвід показує, що ефективність цього навчання низька. Не можна зосередитися на матеріалі, бо ти зосереджений на дорозі. Немає можливості зафіксувати думки та основні моменти на папері чи на електронному носії. До того ж час на дорогу на авто, особливо в Києві, важно спланувати, і він може затягнутися. 

Тому, я намагаюсь запобігати самостійного управління автівкою. Як правило, в мене був особистий водій. І час в дорозі я використовував для планування та контролю працівників, фіксуючи всі деталі в нотатнику. Зараз, я хоч і керівник підприємства, але не можу дозволити під час війни витрачати бюджетні кошти на утримання службового автомобіля та водія. Тому добираюсь на роботу або на зустрічі на метро. Дякувати обставинам, метро в мене і біля дому, і біля роботи, при чому одна лінія. Коли треба їхати кудись, не немає метро, беру таксі.

Навіть в метро під час поїздки і під час стояння на ескалаторі я встигаю зробити багато: 

- перевірити пошту, повідомлення в месенджерах та відповісти на них;

- перевірити хід виконання усіх завдань, які я запланував для себе та працівників;

- дати доручення;

- перевірити новини у своїй галузі.

 

Прогулянки с собакою або добирання пішки кудись

Цей час ідеальний для прослуховування навчальних матеріалів. Можна заздалегідь запланувати, що ти плануєш прослухати. Важливо, прослухавши 20 хвилин якійсь матеріал, зафіксувати в електронному нотатнику чи на папері основні тези і спланувати, що ти з тим будеш робити. Адже, просто прослуховування само по собі нічого не дає.  

 

Прийом їжі

Тут теж можна слухати навчальні матеріали, маючи під рукою телефон чи нотатник, щоб зафіксувати основні тези. Але я зустрічав експертні думки про те, що під час прийому їжі варто зосереджуватися виключно на їжі. Тому тут обирати вам.

Ще корисно поєднувати обід чи вечерю з діловими зустрічами, на яких ви обговорюєте стратегічні питання. Щоб це було ефективніше, важливо заздалегідь обговорити час початку і кінця обіду/вечері та визначити чітку ціль, для чого зібралися і який має бути результат зустрічі.

 

Довгі переїзди (перельоти)

Це час, коли я закриваю важливі справи, до яких не доходять руки у звичайному житті:

- підведення підсумків і планування квартала, місяця, тижня;

- сортування фото і відео по папках. Видалення зайвих фото і відео;

- обробка фото і монтаж відео;

- написання текстів для майбутніх постів та статей.

 

Наостанок, важливий момент: не плутати “марний час” з часом на відпочинок, відновлення, час з рідними і друзями. Ці години - дуже важливі, їх треба планувати на рівні з основними справами. І не займатися в цей час нічим, крім того, на що він запланований. Відпочинок і відновлення - це необхідні умова вашої завтрашньої і майбутньої ефективності.