Торунь: Старе місто

Торунь - друге за цікавістю місто Помор'я після неперевершеного Гданська. Власне, Торунь - це такий собі Гданськ і мініатюрі. І хоча Торунь значно не дотягує до Гданська за масштабами, кількістю та довершеністю пам'яток, він має свої переваги. У той час як Гданськ був вщент зруйнований під час Другої світової війни, а згодом вдало відбудований, то Торунь практично повністю зберігся таким, який він був декілька століть тому. Старе місто Торуня дуже компактно розташовано на правому березі Вісли, оточене середньовічними стінами з баштами і брамами, має добре збережену площу Старий Ринок з ратушею і складається з вуличок, забудованих середньовічними кам'яницями північноєвропейського стилю.

Серце Старого міста - площа Ринок Старого міста, в центрі якого стоїть розкішна ратуша в стилі північної цегляної готики. Їй присвячена окрема стаття.

На південному боці Ринку напроти входу у ратушу розташована найяскравіший будинок на площі - Двір Артуса (Dwór Artusa). Двір сформувався наприкінці XIV століття як місце вирішення питань гільдій ремісників. Про впливовість Двору можна судити по тому, що тут укладалися угоди між купцями з різних країн, двір Артуса приймав представників Ганзейського союзу і навіть королів Польщі і Прусії.

Деталі будинку:

1891 - рік реконструкції Двору:

Двір Артуса вночі:

Східний бік Старого Ринку:

Найгарніша будівля на східному боці Ринку - кам'яниця "Під зіркою" (Kamienica Pod Gwiazdą). Вона виділяється пізньобароковим фасадом, прикрашеним на вершині золотою зіркою, від якої походить її назва. Кам'яниця була вибудована в другій половині XIII століття. У часи готики декілька разів перебудовувалася і змінювала власників. Одним з них був вихователь синів Казимира Ягеллончика, поет і гуманіст Filippo Buonaccorsi.

Деталі кам'яниці:

Кам'яниця "Під зіркою" вночі:

Модернова кам'яниця на східному боці Ринку:

Північний бік Ринку Старого міста:

Західний бік Старого Ринку займає костел св. Духа та головна пошта.

Костел св. Духу ордену єзуїтів постав у 1741 році у пізньобароковому стилі:

Костел з вежі ратуші:

Костел св. Духу вночі:

Неоготичний будинок головної пошти було зведено у 80-х роках ХІХ століття:

Пошта з ратушної вежі:

У північно-західному куточку Ринку находиться готичний костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії ордену францисканців:

Костел був побудований на замовлення ордену францисканців в 1239 році. У XIV столітті його центральна нава була найвищою в Центральній Європі - 26,8 метра у висоту. Зараз це один з найкрасивіших храмів Північної Польщі. Крім того, в комплекс входить найдавніший монастир, розташований на території Тевтонського ордену.

Вид з ратуші:

За костелом можна знайти будівлю планетарію:

Східний бік площі Ринок перетинає вулиця Żeglarska (Парусна):

Найбільша споруда вулиці Парусної, як і всього Торуня - катедра св. Яна Хрестителя:

Костел св. Яна Хрестителя не лише найбільший, але й найдавніший храм Торуня, який, до речі, має і найбільший дзвін. Закладений у 1270 році, він був приходським храмом Старого міста. Вежа собору була прибудована в XV столітті.

Інтер'єр костелу:

Костел св. Яна вночі:

Напроти костелу стоїть розкішний бароковий палац Дембських. Палац був зведений на підмурах двох готичних кам'яниць через єпископом куявським Станіславом Казимиром Дембським у 1693 році.

Палац має імпозантний фасад, суцільно вкритий ліпним декором на рослинно-квіткові мотиви, а також має багатий орнаментований портал. Будинок є одним з нечисленних збережених прикладів торунського декоративного барокового мистецтва.

Інші гарні кам'яниці на вулиці Парусній:

Найзахідніша вулиця Старого Міста - Piekary (Пекарська):

На початку вулиці Пекарської знаходяться два давніх шпіхлери (зерносховища) - бароковий і готичний:

Бароковий шпіхлір вночі:

Найпомітніша кам'яниця вулиці Пекарської - Дуга Лева (Łuk Cezara), яка була зведена у стилі необароко у 1911 році:

Будинок суду і в'язниця:

За будинком Łuk Cezara є досить симпатична будівля колегіуму університету, виконана в стилі північного ренесансу:

Вулицю Пекарську перетинає вулиця Миколая Коперника:

На вулиці стоїть готичний будинок Коперника. Тут у 1473 році народився майбутній вчений:

На схід від площі Ринок до Нового міста веде вулиця Широка (Szeroka):

На вулицях і провулках навколо - безліч архітектурних пам'яток середньовіччя та пізніх періодів.

Червоний шпіхлір на вулиці Ciasna (Тісна):

Вулиця Мостова (Mostowa):

Шпіхліри на вул. Мостовій:

Вулиця Підмурна (Podmurna):

Вулиця Шевська (Szewska):

Кам'яниці на вулиці Małe Garbary:

Старе місто Торуня оточене середньовічним муром з баштами і брамами. Укріпленням Торуня буде присвячена окрема розповідь.

На набережній Вісли Bulwar (Filadelfijski) привертає увагу дуже цікавий дерев'яний будиночок чорного кольору. Це Limnigraf - пристрій, що реєструє зміни рівня води:

Найкращий вид на Старе Міста Торуня відкривається з оглядового майданчика на протилежному березі Вісли, який знаходиться неподалік від Головного вокзалу:

Вид з мосту через Віслу:

Нічний Торунь: