Старе місто Торуня оточено середньовічними мурами з баштами і брамами. До системи міських укріплень входив і Лицарський замок, руїни якого збереглися у Торуні. Укріплення були збудовані у XIII ст., пізніше неодноразово модернізується і розбудовувалися. В XIX ст. більшість мурів була розібрана. Добре збереглася південна їхня частина уздовж берега Вісли, яка тепер є вагомим елементом панорами міста.
Найцікавішою баштою міських мурів вважається Крива вежа (Krzywa Wieża) - одна з башт кріпосної стіни, побудована в XIII ст. З тих часів її вершина відійшла від вертикалі майже на півтора метри.
Крива вежа і бароковий шпіхлір вночі:
Якщо рухатися від Кривої вежі у східному напрямку, то побачимо першу з міських брам, яка має назву Кляшторна, або Брама Святого Духа (Brama Klasztorna, Brama Świętego Ducha). Брама була збудована в стилі фландрійської готики, що характеризується масивною конструкцією. Будівництво закінчено у першій половині XIV ст. Розвиток воєнної техніки, перш за все розповсюдження вогнепальної зброї, змусили зробити надбудову воріт близько 1420 року.
Рухаємося уздовж міської стіни вулицею Банковою. Наступним елемент укріплення - башта Gołębnik. Башта була вибудована на початку XIV століття. Так як переважна більшість башт Торуня, вона є чотирикутною в плані розмірами 11,2 x 5,80 метри. Має дах з п'ятьма люкарнами - дві від сторони міста і по одній з інших. Башта, що має висоту 19,5 метра, є найвищою точкою надвіслянських міських мурів.
Наступна брама носить назву Парусна (Żeglarska). Будівництво брами, що веде на портову набережну, розпочато імовірно ще наприкінці XIII століття і закінчено натомість в половині віку XIV ст. Ворота були побудовані на плані прямокутника з червоної цеглини. Тепер, в мурі, безпосередньо прилягаючому до воріт, по обох її сторонах, знаходяться пішохідні проходи.
Первісно це були найважливіші з усіх воріт міста. Тут розпочиналася Торунська Королівська дорога, яка вела Парусною вулицею повз костел св. Яна, східний бік Староміського Ринку (біля ратуші Старого Міста) до Хелмінських воріт. Перед Парусною брамою бургомістри і міська рада вітали королів і найзнаменитіших гостей.
Міські мури між баштою Gołębnik та Парусною брамою:
Башта Журав (Żuraw) - чи не найцікавіша. Вона віддалено нагадує знаменитий Журав у Гданську. Башта побудована у формі чотирикутнику наприкінці XIII ст. Її назва походить від функції журавля (крану для підйому вантажів), яку вона виконувала. У 1823 р. була розбудована і з'єднана зі Шведським шпіхлером, що знаходиться за нею. Це дозволило у повній мірі використати її за функціональним призначенням.
Брама Мостова (Mostowa) - найсхідніші ворота Старого міста. Її назва пов'язана з тим, що вона вела до дерев'яного моста через Віслу, побудованого наприкінці XV ст. і існуючого до XIX ст. Брама побудована у 1432 році міський будівельником Hansa Gotlanda на місці більш ранньої.
Далі на березі Вісли побачимо комплекс Міщанського двору (садиби Братства Святого Георгія). Ця пізньоготична будівля була зведена після 1489 року між Мостовою брамою і греблею замкового рову. Побудовано її після руйнуванню тевтонського замку, ймовірно з використанням замкової цегли.
За Мещанським двором вже видно руїни Лицарського замку хрестоносців. Торуньский замок хрестоносців - перший замок ордену на території Польщі. Саме хрестоносцям (тевтонцям) Торунь зобов'язаний своїм заснуванням. У XIII столітті князь Конрад запропонував їм оселитися на прикордонних землях для охорони польських земель від набігів сусідів - прусів. Декілька сіл на березі Вісли швидко перетворилися на середньовічне місто, над яким височів грізний замок.
Але вже в XV столітті поляки вирішили позбавитися від "опіки" хрестоносців. 6 лютого 1454 року городяни узяли замок штурмом. Рада Старого міста наказала зруйнувати замок тевтонців, але зберегти руїни "на вічні часи - до застереження". За наступні п'ять століть на місці замку утворилося справжнє міське звалище.
У 1958 році тут почалися розкопки. Прибравши 8-метровий культурний шар, археологам вдалося відкрити стіни і підвали замку. Законсервовані від подальших руйнувань руїни замку перетворилися на музей.
Симпатичний будинок біля замку:
Baszta przy ulicy Podmurnej - одна із збережених башт в східній частині міських мурів:
Башта Koci Łeb ("Котяча голова") була збудована близько 1500 року на місці більш давньої споруди. Перебудова полягала в зміні готичної башти в низьку бастею. Споруду було пристосовано до стандартів вогнепальної зброї.
Сподобався пост? Поділись з друзями!