Тбілісі

Попередня стаття
Руставі
Наступна стаття
Воєнно-Грузинська дорога

Тбілісі - дуже рель'єфне і гармонійне історичне місто на крутих берегах Мктварі (Кури). Старе місто настільки самобутнє, що могло б конкурувати з найгарнішими старовинними європейськими містами, а сама грузинська столиця - з кращими європейськими. Але, на жаль, "реформи" з уст новітніх "мессій" - колишніх президентів, і реформи на ділі - це різні речі. Тбілісі і Грузії ще дуже далеко, щоб хоч трохи виглядати по-європейськи. Більшість будинків в центрі - обшарпані і неохайні, а чим далі від центру міста - тим більше розрухи: закинутих і недобудованих багатоповерхівок, зруйнованих підприємств... Попри все, Старий Тбілісі мені дуже сподобався. Грузинська столиця дійсно є анклавом і найсхіднішим форпостом європейської цивілізації, і наявність в Тбілісі справжньої ратуші - приклад тому.

Прогулянку Старими Тбілісі можна почати від площі, що лежить на правому березі Кури біля мосту Метехі. Це - найбільш жваве місце столиці, який являє собою шалений мікс авто, що рухаються без правил, пішоходів, які намагаються в цих умовах перетнути площу; багаточисельних таксистів, яка борються за клієнтів-туристів; продавців різного туристичного непотребу і, звичайно, типово тбіліських будиночків з різнокольоровими дерев'яними балкончиками:

Симпатичний годинник та церква Метехі на задньому плані:

Під площі відходять круті вузенькі вулички, на яких розташувалися будинки з дерев'яними балкончиками - символи Старого Тбілісі.

На протилежному від площі березі Кури на скелі височіє церква Метехі, побудованау 1278-1284 роках при царі Деметрі II:

Храм Метехі вночі:

Біля храму Метехі знаходиться найкращий оглядовий майданчик у Тбілісі, з якого добре видно все Старе місто і фортецю Нарікала:

Особливо гарно тут вночі:

У 2010 році у центрі Тбілісі був відкритий міст Миру - сучасна конструкція з 156-метрового сталевого каркаса, покритого склом.

Вид на Куру і Старий Тбілісі з мосту Миру:

Поруч з мостом знаходиться нова резиденція Президента Грузії та новозбудований концертний хол у вигляді скляних труб:

Фортеця Нарікала, що знаходиться на горі Мтацмінда над Старим містом - головна і найстаріша визначна пам'ятка Тбілісі. Точну дату заснування фортеці не знає ніхто, але за свідченнями літописів вона існувала вже в IV столітті під назвою Шуріс-Цихе. Зведена персами як військова цитадель, фортеця значно розширилася при арабських емірах в VIII столітті.

У XVII - XVIII століттях у фортеці стояли то персидські, то турецькі гарнізони. Під час антиперсидських повстань XVII-го століття бували випадки, коли персів виганяли з усієї Грузії, а в Нарікала їх гарнізон залишався і місяцями чекав допомоги. Вибити їх звідти було практично неможливо.

Свою сучасну назву фортеця дістала від монголів, а зовнішнього вигляду набула в XVII - XVIII століттях, проте землетрус, що стався в 1827 році, наніс споруді непоправної шкоди. У 90-х роках здійснювалися спроби відреставрувати фортецю Нарікалу, була відбудована церква Святого Миколая, яка вже в XІІ столітті знаходилася на території фортеці.

Нарікала і південні квартали Тбілісі:

Фортеці Нарікала вночі:

До фортеці можна піднятися на фунікулері з лівого берегу Кури. З вінка кабінки можна спостерігати за видами на Старе місто згори:

Панорама міста від фортеці:

Вид на Старе місто:

Вид на проспект Руставелі на новий центр міста:

Вид на віддалені північні райони:

Вид на лівий беріг:

На лівому березі Кури також є на що подивитися. Зокрема, тут розташований головний катедральний собор св. Трійці Грузинської православної церкви. Храм будувався за 1995 по 2002 рік:

Палац Сашино розташований на скелі над площею Європи біля церкви Метехі. Його круглий різьблений балкон - одна з візитних карток грузинської столиці.

Вид на лівий беріг з правого:

Повернемося на правий беріг Кури і прогуляємося Старим містом:

Один з найцікавіших об'єктів Старого Тбілісі - Годинникова вежа:

Типовий тбіліський дворик:

Синагога:

Церква Сіоні - головний історичний храм Грузії, зведений у 1112 році Давидом IV Будівельником:

Церква Анчісхаті - найстаріший храм Тбілісі, побудований царем Іберії Дачі Уджармелі у VI столітті:

Кордоном між Старим і Новим Містом є площа Свободи. В центрі площі стоїть колона зі статуєю св. Георгія - небесного опікуна Грузії:

На площі Свободи знаходиться тбіліська ратуша - найсхідніша з усіх. Збудована наприкінці ХІХ століття:

Від площі Свободи починається проспект Руставелі - головна вулиця сучасного Тбілісі. Тут також розташовано декілька пам'яток ХІХ - поч. ХХ століття, деякі з яких - справжні шедеври.

Національний театр у стилі французького ренесансу:

Театр опери і балету в мавританському стилі:

Грузинський парламент - у 90-ті роки тут відбувалося багато політичний подій, у тому числі і кривавих:

Дворик на проспекті Шота Руставелі:

Вид на Тбілісі з гірської дороги на Цкнеті:

Попередня стаття
Руставі
Наступна стаття
Воєнно-Грузинська дорога