Свідниця: костел миру

Попередня стаття
Парк мініатюр пам'яток Нижньої Сілезії
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)

Таких дерев'яних фахверкових храмів в Європі лише два. Перших з них ми вже бачили неподалік у місті Явор. Костел у Свідниці хоч і молодше на 2 роки (святиню збудовано у 1656 році), але саме він вважається найбільшою дерев'яною каркасною релігійною спорудою в світі. Цей лютеранський храм, як і костел в Яворі, було зведено після Вестфальського миру 1648 року, яким завершилася Тридцятилітня війна. Він побудований з дерева і глини, без веж. Крім достатньо екзотичного зовнішнього виду, храм вражає уяву багатством внутрішнього інтер’єру: вівтарем, амвоном та щиро прикрашеними критими галереями, ложами, призначеними для протестантської шляхти.

Після Вестфальського миру 1648 року під тиском протестантської Швеції імператор Священної Римської імперії Фердинанд III Габсбург, католик за віросповіданням, надав сілезьким лютеранам-євангелістам право побудови три храми на території, що знаходиться під його безпосереднім управлінням.

Проте, згода імператора містила ряд додаткових обмежень:
- церкви повинні були бути побудовані тільки з недовговічних матеріалів (дерево, солома, глина, пісок);
- церкву можна було будувати тільки за межею міста, однак не далі гарматного пострілу від міських стін;
- церкви не повинні були мати веж, дзвонів, а також мати традиційну форму;
- церкви повинні були бути збудовані протягом одного року;
- будівництво мало відбуватися виключно на гроші протестантів;
- при церквах не можна було відкривати парафіяльні школи.

Будівництво костелу миру під титулом Святої Трійці у Свідниці було розпочате в 1656 році, завершене - в 1657 році (перша служба в храмі відбулася 24 червня 1657 року). Храм побудований архітектором Андреасом Кемпером за проектом вроцлавського архітектора Альбрехта фон Себіша. У плані церква має форму грецького хреста, дерев'яний каркас будівлі заповнений сумішшю з глини і соломи. Площа будівлі - 1090 квадратних метрів, споруда може вмістити до 7500 прихожан.

У 1852 році до 200-річчя церкви були проведені великі реставраційні роботи. Каркасна конструкція була відремонтована, з південної частини був доданий новий вестибюль.

Інтер'єр церкви у стилі бароко вражає своєю пишністю. Уздовж стін храму, на декількох рівнях, побудовані галереї, прикрашені картинами на біблейські теми, портретами знатних дворян, скульптурами і барельєфами.

Нава:

До 100-річчя храму Готфрідом Гофманом був виготовлений головний вівтар, прикрашений скульптурною композицією Хрещення Христа з фігурами Іоанна Хрестителя, апостолів Петра і Павла, пророка Мойсея і первосвященика Аарона. Престол прикрашений барельєфом "Таємна вечеря".

У 1729 році Готфрідом Гофманом була побудована катедра у стилі бароко - її сходи прикрашають барельєфи Зішестя Святого Духу, голгофа і Рай, балюстраду - алегоричні зображення Віри, Надії і Любові, над дверима встановлена статуя Ісуса.

Великий орган з фігурками ангелів, що рухаються, був виготовлений для храму у кінці XVII століття.

Деякі прихожани мали в костелі свої сімейні ложі. Найбільш вражає своєю пишнотою ложа Гохберг, розташована в передній частині кафедри, побудована на знак вдячності за великі пожертвування храму, зроблені графом Йоганном Генріхом фон Гохбергом.

Галереї, прикрашені картинами на біблейські теми:

Розпис стель був виконаний в 1694-1696 роках:

Деталі фасаду:

У 1708 році поряд з костелом була побудована фахверкова дзвіниця:

Брама, що веде на костельне подвір'я:

Попередня стаття
Парк мініатюр пам'яток Нижньої Сілезії
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)