Suleymanie

Попередня стаття
Gülhane-Sirkeci-Eminönü
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури

Мечеть Сулейманіє (Süleymaniye Camii, 1550-1557) стоїть на горбі над Золотим Рогом (і, говорять, з року в рік потрохисповзає в затоку). Це, без сумніву, найкрасивіша мечеть Стамбулу, шедевр архітектора Синана. Синан, що скромно називав будівлю «роботою підмайстра», особливо був стурбований красою і гармонійністю її силуету. Тому кращий вигляд на мечеть не поблизу, а знизу — із Золотого Рогу або з Галати.

 

Чотири мінарети мають символічний сенс: Сулейман Прекрасний був четвертим султаном Османа, що правив в Константинополі. І десятим султаном династії, про що нагадують десять балкончиків на мінаретах.

Мечеть будували досить довго — сім років. З них велику частину Синан витратив на придумування і створення незвичайно складної системи підземних камер і опор, які покликані були уповільнити сповзання важкої будівлі вниз по схилу. Це незвичайно дратувало султана: пішли чутки, що на будівництво не вистачає засоби. Говорять, вічний ворог-суперник, персидський шах, прислав знущальний подарунок — скриньку безцінних рубінів: мов, якщо не вистачає гроші, сусід, так візьми у мене. Сулейман, зрозуміло, збісився і велів Синану замішати коштовності в будівельний розчин. Але і без цього Сулейманіє залишається одним з найдорожчих споруд в історії архітектури.

Із заходу до мечеті примикає парадний двір. У двоповерховій прибудові біля входу знаходилася обсерваторія (астрономічні спостереження були необхідні, щоб точно розрахувати час п'яти щоденних молитов). Монолітні колони двору — дорогоцінний мармур і порфір.

Всередині Сулейманіє — справді безбережний простір. Купол підтримують смугасті червоний-білі арки, що спираються на могутні пілони. Зрозуміло, як і в інших великих мечетях, інтер'єр повністю позбавлений софійськой інтриги; він простий, його можна відразу цілком окинути поглядом.

У саду позаду мечеті — два мавзолеї: самого Сулеймана і його улюбленої дружини Роксолани. У першому варто звернути увагу на розпис куполу: саме такими яскравими квітами — чорним, винно-червоним і золотим — були колись розписані всередині стамбульські мечеті (зараз вони всі в якихось голубувато-бурих блідих арабесках).

Мавзолей Сулеймана:

Мавзолей Роксолани:

Цвинтар:

Вуличка, що веде до мечеті:

А ось такий товар українського походження продається на книжковій лавці біля мечеті:

Ортодоксальний район Сулейманіє, що розташований навколо мечеті, зберіг ряд дерев’яних житлових будівель. Про їх вік дізнатися не вдалося, але, здається, це все ж таки кінець ХІХ – початок ХХ століття:

А зовсім поруч вже модерн:

Панорама району:

 
 

Попередня стаття
Gülhane-Sirkeci-Eminönü
Наступна стаття
Каїнди - містичне гірське озеро в Казахстані, звідки стирчать білі стовбури

Коментарі

вулиця, що веде до мечеті дуже гарна, та автомобілі там якось недоречні - їм ж навіть незручно звідти виїздити(
а в мавзолей пускали?
Ні, мавзалеї усі зачинені :( А вулиці там майже усі такої ширини :)
Мяяяяв!
Оголоси весь список будь - ласка, щоб знати
як розтягнути задоволення:)
ні, не можу оголосити!
єдине, що можу сказати, що попереду багато буде про дерев'яну архітектуру Стамбула :)
Інтрига наростає :)))
от такий я інтригант! :)
не то слово)))) Все водить нас навколо Софії, водить...
Сьогодны навколо Босфору буду водити :)
встигаю тільки фото подивитись:(. вузька "кам"яна" вуличка неймовірна. і Гоголь - хе-хе))
А тут у фотках і весь сенс. Текст тут не обовязково читати. Головне, розібратися, де похована наша українська красуня Роксолана :)
а як виглядає могила/гріб?!
Там є якась плита?!
Чи вхід до мавзолею закритий?!
Фотка зсередини є?
Ні, намає. Вхід до мавзолею закритий :(