Сепинца: веселий цвинтар та найвищий дерев'яний храм Європи

Попередня стаття
Бірсана - свято осені та мармароської готики
Наступна стаття
Сігішоара: середньовічні вулички всередині Цитаделі

Село Сепинца (рум. Săpânța) знаходиться в румунському Марамуреші на березі річки Тиса. На протилежному березі - українське закарпатське містечко Тересва. Це - надзвичайно цікаве село з двох причин. По-перше, тут знаходиться "Веселий цвинтар" (Cimitirul Vesel) з надгробками у яскравих кольорах із зображенням в алегоричній манері людини та її роду занять. По-друге, біля села є монастир з найвищою у Європі (а може, і світі) храмовою дзвіницею.

Придумав ідею з "веселим цвинтарем" місцевий майстер Іван Петраш. Він вирішив перетворити смерть на щось позитивне. І йому це вдалося!

Замість сумних хрестів і пам'ятників померлим у Сепинці почали ставити пам'ятні знаки. Замість фотографій - веселі картинки, які зображують основне заняття при житті людини, яка відійшла у інший світ. Крім зображення людини та її професії на надгробку викладено коротку історію людини.

Я відчував справжнє розчулення і прилив позитивної енергії, коли прогулювався цвинтарем. Всередині мене було настільки тепло і позитивно, що я годину не хотів покидати це місце.

Подивіться на надгробки і спробуйте самі здогадатися, чим займалася людина у житті.

Якою була професія цієї жінки, я так і не здогадався:

Посеред цвинтаря стоїть дуже незвичайна церква Різдва Пресвятої Богородиці. Як і всі церкви в регіоні, вона побудована в стилі мармароської готики. Але її яскравий декор орієнтовано під надгробки цвинтаря:

Всередині церква гарно розписана:

Ще одна церква у стилі мармароської готики в кварталі від цвинтаря:

На північ від села майже на кордоні з Україною знаходиться монастир Пері-Сепинца (Peri-Săpânţa Monastery). Незвичайним він тим, що тут знаходиться дерев'яна церква з найвищою в Європі (а може і світі_ дзвіницею.

Найвища у світі дерев'яна церква виконана у стилі мармароської готики. Висота її дзвіниці складає 78 метрів. 

Церква сучасна. Але румунська школа дерев'яної мармароської готики настільки ідеально, що важко відрізнити храм початку 21 століття від стародавнього.

Дерев'яний вхідний портал

Келії:

Попередня стаття
Бірсана - свято осені та мармароської готики
Наступна стаття
Сігішоара: середньовічні вулички всередині Цитаделі