Протовчанська паланка, частина І: Китайгород

Попередня стаття
Дерев'яна церква в ім'я святого Архангела Михаїла
Наступна стаття
Новомосковськ (Самарь) - найбільший дерев'яний храм України

Починаючи з 1767 року землі по течії рік Протовчі і Орілі займала Протовчанська паланка - адміністративно-територіальна одиниця Вольностей Війська Запорозького Низового. На території паланки містилось близько тисячі зимівників та кількадесят великих козацьких слобод. Це – сучасні поселення Петриківка, Китайгород, Могилів, Гречане, Галушківка, Студіївка, Шульгівка.

На території колишньої козацької паланки збереглися 4 пам’ятки архітектури національного значення (3 унікальні церкви в Китайгороді та 1 в Петриківці), а також безліч мальовничих хат-мазанок під солом’яними стріхами. Розбудовується музей-скансен «Козацький хутір».

Китайгород – одне з найцікавіших сіл Січеславщини. Над селом, оточеним сосновим лісом, підвищується гора Калитва (колишні назва – Замок) – невеликий гірський масив, утворений льодовиком наприкінці періоду останнього зледеніння. Датою заснування Китайгорода вважається 1667 рік. Місцевість заселяється осілим українським населенням, вигнаним турками з задніпровських місцевостей. Вони будують форпост від турецьких та татарських набігів. Пізніше – в середині XVIII століття на кошти козацької старшини в центрі села будується унікальний храмовий комплекс, якій не має аналогів в Україні. За чотири роки було збудовано відразу три церкви. При чому, що цікаво, поруч – факт, який важко пояснити. Традиціям українського храмового будівництва такі випадки не відомі. Першою постала п’ятиглава Успенська церква у стилі бароко. Зведена вона в 1754 році січовиками з майбутньої Протовчанської паланки. Церква є тридільною із сильно розвинутими боковими ризалітами. Особливо виділяється високий барабан центрального куполу, завершений ліхтариком із главкою. Стіни прикрашені розкрепованими карнизами і пілястрами, вікна - різноманітними налічниками. У 1969-1973 роках у церкві проведені ремонтно-реставраційні роботи. Через 2 роки, у 1756-му, поруч із Успенською звели Варваринську церкву – дзвіницю. Незважаючи на мініатюрність та на домінування центральної частини – нави, над якою підвищується масивний двоярусний восьмерик дзвіниці, храм все ж має маленький притвор і вівтарну частину. В храмі поєднано відразу декілька функцій – це і культова будівля, і дзвіниця, і оборонна башта. Кажуть, що з дзвіниці відкривається красивий вид на інші храми комплексу та навколишню місцевість. Насолодитися цим виглядом поки що неможливо: дерев’яна драбина на неї прогнила. Проте церкву-дзвіницю почали «реставрувати»: вже обносять барабан блискучою «московською» позолотою. Миколаївська церква-ротонда – найцікавіша з трьох. Стоїть трохи поодаль від Успенського та Варварівського храмів. Церква збудована у 1757 році і являє собою найбільш ранній і єдиний збережений на Наддніпрянщині зразок тетраконхового храму. Над церквою-ротондою підвищується напівсферичний купол на високому барабані, увінчаний главкою. У барабані, на стінах та склепінні збереглися розписи XVIII століття. Стіни різноманітять пілястри, вікна обрамляють декоративні налічники. Деякі історичні джерела стверджують, що новозбудовані храми освячував Київський митрополит Арсеній (Могилянський), який з 1757 по 1770 управляв ввіреною йому митрополією.

Попередня стаття
Дерев'яна церква в ім'я святого Архангела Михаїла
Наступна стаття
Новомосковськ (Самарь) - найбільший дерев'яний храм України

Коментарі

Ще біля Китайгорода у підніжжя Калитви є цікаве місце - залишки оборонних валів Української захисної лінії.
Так, є! Біля села Рудка. Все ні як не доїду туди...
Не тільки біля Рудки. Вони є й прямо поруч із трасою на межі між Китайгородом і Царичанкою.
Та ладно! А де саме??? З якого боку дороги???
З того, що в сторону річки. Там кілька невеличких озер, а за ними - вал.
Коли йдеш з Китайгорода у напрямку до Царичанки, як тільки закінчуються останні будівлі Китайгорода, звертаєш праворуч.
Ой, дякую!
А фото не маєте?
Є кілька, знятих на телефон: Ця знята з Калитви:
Не пагано! Дякую!
Тількі на останній форці не зрозумів, де саме дорога: до червоної стрілки чи після? По ідеї пованна бути ДО?
Дорога у підніжжя Калитви. Тобто між фотографом і стрілкою, але її не видно.
Тепер все зрозуміло! :)
А ні! Звірився з мапою. Трохи наплутав. Не після останніх будівель Китайгорода, а перед першими будівлями Царичанки.
Ще раз дякую! Будемо шукати! :)
збереглися 4 пам’ятки щодо петриківської - "збереглися" то сильно сказано(
Re: збереглися 4 пам’ятки Але ж в хоч у якому вигляді, але існує...
А я й не знала, що на межі є залишки оборонних валів Української захисної лінії, думала, вони є тільки на горі.
І ще цікаво за річку Протовч - чи як?)) Одразу за Могилевом є село зі схожою назвою - Проточі. Маю сказати, досить велике село.
Ну й про Китайгород не можу не сказати)) В селі є легенда, що ця екзотична назва походить від плетених парканів -китайок, якими огороджували садиби. Звідси Китайгород - город китайок)))
Щодо назви "китайгород" я вже зустрічав декілька версій. Твоя - найцікавіша :)
Наступного разу, коли будемо у вас, треба буде заїхати подивитися ті вали. Ну і в Рудку треба обов'язково заїхати! Про річку Протовчу: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B0
А щось цікаве є в тих Проточах?
За посилання - дякую)) Цікаво дуже. А що там є цікавого в Проточах, я не знаю.
І з приводу Рудки. Правильна назва села - Рудька, так само як і ще два села в районі - Прядивка, а не ПрядІвка і Лозоватка, а не ЛозУватка. Просто наші грамотії-писарчуки як завжди все наплутали. Ще в 1993 році ВР ухвалила Постанову про класифікацію населених пунктів держави. Згідно з нею Держкомстандартом України в 1997 році був виданий "Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України". От там і зробили помилку. І тепер існуючі назви діють як офіційні, доки до "Класифікатора..." не внесуть зміни.
Як завжди все через ж... в нашій країні :)
До 23-ї річниці Незалежності: колекція найгарніших церк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція найгарніших церков України пишучи: [...] Богдана Хмельницького: Миколаївська церква-ротонда - одна з трьох козацьких церков в Китайгороді [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція найгарніших церк Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція найгарніших церков України пишучи: [...] Богдана Хмельницького: Миколаївська церква-ротонда - одна з трьох козацьких церков в Китайгороді [...]
Храмы Украины Користувач посилається на ваш запис з Храмы Украины пишучи: [...] Хмельницького: Николаевская церковь-ротонда - одна из трёх казацких церквей в Китайгороде  [...]