Прамбанан - крутіший за Ангкор-Ват

Індуїстський храмовий комплекс Прамбанан - це, напевно, найяскравіша визначна пам'ятка Індонезії (вулкани не рахуємо, вони поза конкуренцією). Це найбільший в крані культовий комплекс, присвячений трьом великим індійським божествам - Шиві, Вішну і Брахмі. Найімовірніше, що храм був побудований на початку X століття правителем держави Матарам на ім'я Ракай Пікатан. Він з'явився на світ в результаті суперництва буддистських і індуїстських династій в державі. Фактично, цей індуїстський комплекс побудували у відповідь на недавнє завершення будівництва буддійського Боробудура. Прамбанан знаходиться в декількох кілометрах від Джок'якарти і неподалік від її міжнародного аеропорту. До комплексу з центру Джок'якарти регулярно їздить міський автобус № А1.

Комплекс складається з чотирьох ярусів і оточена чотирма стінами із стількома ж воротами. Можливо, це пов'язано з 4 кастами в індуїзмі. Яруси виконано у вигляді трьох концентричних квадратних платформ. Всього у комплексі 224 храми.

Посередині верхньої з трьох платформ, що звужуються в діаметрі, височіють три святилища, присвячені тримурти - тріаді, що об'єднує трьох головних божеств індуїстського пантеону (Брахму-творця, Вішну-хранителя і Шиву-руйнівника) в єдине ціле. Внутрішній квадрат містить 16 храмів, найвищий центральний храм -(заввишки 47 метрів) присвячений - Шиві.

Кульмінацією всього комплексу можна назвати три храми, що височіють над центром верхньої платформи в центрі Прамбанана - місцеві називають їх "Лара Джонгранг", що в перекладі з мови жителів острова Ява означає "Струнка діва". Усі вони прикрашені химерним, виключно тонкої роботи кам'яним рельєфом на теми давньоіндійського епосу "Рамаяна".

Храм Шиви:

Зі східного входу в головний зал встановлена 3-метрова статуя Шивы, з південного входу - мудреця Агастья, із заходу - його сина Ганеша і з півночі вже згадана статуя богині Дурги (легендарна красуня принцеса, перетворена на камінь).

На кам'яних барельєфах зображені сцени з індійського епосу "Рамаяна". Тут є чарівні зображення міфічних тварин і смішних мавпочок, небесних дерев і, головне, бога Шиви, що творить і руйнує світ. Стіни нижньої частини храму прикрашені барельєфами, що прекрасно збереглися, на теми з індійського епосу "Рамаяна". Храм Шиве вражає монументальністю форм і розкішшю декорацій, що переслідували мету продемонструвати тріумф індуїзму на острові Ява.

З північного боку від храму Шивы розташований храм Вішну, і на південь храм Брахми. Обидва храми обернені лицем на схід. У внутрішньому осередку храму Брахма встановлена статуя Брахми Творца, в храмі Вішну, відповідно, статуя Вишну Хранителя. Висота обох храмів 33 метри.

Поруч - всілякі святилища поменше, що присвячені міфічному бикові Нанди, їздовому птахові бога Вішну Гаруді і іншим.

Місцеві вірять, що комплекс був побудований із-за жорстокого нерозділеного кохання до тієї самої "Стрункої діви" Джонгранг. Коли принц Бандунг Бондовосо попросив красуню стати його дружиною, вона відмовила йому, думаючи, що саме він убив короля Рату Боко - її батька. Але відмовила не просто, а із заковикою: повелівши принцові побудувати храм з 1000 статуй в одну ніч. Завдання нездійсненне, але тільки не для закоханого Бандунга Бондовосо - він би встиг звести найкрасивіший храм на світі, якби Джонгранг не схитрувала. Вона попросила місцевих жителів розвести вогнища навколо будівництва так, щоб принцові здалося, що сонце зійшло. Гордий оскаженілий принц, що встиг до того моменту закінчити лише 999 статей, зрозумів, що його обдурили і прокляв пихату красуню. Вона закам'яніла і завдяки втручанню Шиви стала тисячною, самою шанованою статуєю Прамбанана.

У X столітті храм виявився покинутий після того, як правителі королівства Матарам перенесли свій центр в Східну Яву. Причиною послужило або виверження вулкану Мерапи, або виснаження земель Центральної Яви і міграція населення на схід. Після цього храми почали приходити в занепад. Сильний землетрус в XVI столітті привів до подальшого руйнування пам'ятників і увесь величезний комплекс залишився лежати в руїнах.

Після англо-голландской війни, острів Ява на 5 років перейшов під правління британської адміністрації(1811-1816 років). У цей період (1811 рік) англієць Колін Маккензі наново відкрив світу Прамбанан. Губернатор острова Ява, великий поціновувач історії Стемфорд Раффлз, наказав ретельно обстежувати розвалини, але вони продовжували залишатися в запущеному виді більше століття. Голландці тим часом вивозили скульптури і барельєфи, а місцеві жителі використали камені в якості будівельного матеріалу.

Комплексні відновні роботи почалися тільки в 1918 році і тривають досі. Реконструкцію головного храму Лара Джонгранг завершили голландські учені в період з 1918 по 1953 роки, після закінчення його урочисто відкрив індонезійський президент Сукарно.

Ще декілька ракурсів:

На території комплексу індонезійські студентки влаштовують справжнє полювання на іноземців. Видно, що ми для них - прибульці з іншої планети. Полюють дуже чемно і щиро. Переважно, з ціллю сфотографуватися і перекинутися парою слів. Ось схопили європейську туристку і фотографуються з нею:

Після цього прийшла моя черга :)

Індонезійки:

Мечеть біля Прамбанану:

Я і Прамбанан: