Опорець

Кожний, хто їде на Закарпаття або назад поїздом вдень, обов'язково звертає увагу на гарну бойківську церкву і мальовничу панораму села Опорець, що розташоване у Сколівському районі майже перед самим перевалом на межі Львівської і Закарпатської областей. І церква, і навколишня місцевість настільки фотогенічні, що не треба виходити з електрички, щою зафіксувати церкву і село.

Опорець відомий з 1490 року. Легенда про його назву розповідає, що колись татарське військо дійшло до села, а місцеві мешканці почали перегороджувати річку буками та смереками. Так як татари не знали місцевості то пішли річку в брід, але вода в річці піднялась і вони почали топитись. Далі татари не пішли і вернулись назад на північ. З цього часу річку називають Опір, а село – Опорець.

Над селом на високому правому березі річки Опір домінує дерев'яна церква Здвиження бойківського типу. Церкву і дзвіницю збудовано у 1844 році із смерекових брусів майстром Білинем з розташованого неподалік с.Хітара. Кошти на будівництво храму виділили барони німецького походження Гредлі зі Сколе. Палац баронів зберігся на околиці Сколе у передмісті Демня.

Церква - тризрубна, триверха, всі зруби в плані квадратні з більшим центральним. Обабіч вівтаря прибудовані одночасно з церквою ризниці. Усі три об’єми накриті восьмигранними верхами з двома заломами, які “сидять” на подвійних четвериках. Дахи верхів - наметові з перехватом біля основи, завершені маківками без ліхтарів. Ризниці накриті двосхилими дахами з причілками. Церкву оперезує піддашшя на випусках вінців. Вінці з’єднуються замком з двобічним вирізом з залишком.

В інтер’єрі верхи розкриті лише до верхнього рівня 2-го залому. Біля західної стіни бабинця влаштовано хори. Іконостас 19 ст. - чотириярусний, різьблений, позолочений, у 1974 р. грубо перемальований. На стінах - малювання С.Томасевича 1900 р., також пізніше перероблені. Біля південної стіни нави - вівтар 1898 р., збудований, як свідчить напис на ньому, В.Грегою, мальований М.Говдишем і Й.Хоминцем. У 1974 р. під підвалини підведено підмурок.

Дзвіниця стоїть у південно-східному куті церковного подвір’я. Це триярусна, квадратна в плані будівля. Нижній ярус її - зрубний, два верхні - каркасні з відкритими аркадами під восьмигранним наметовим дахом. Дзвіницю оперезує піддашшя на випусках вінців зрубу.

Коментарі

Красиві краєвиди, особливо перше фото. Цікава церква.
Правда! Дякую!
також багато разів проїжджав повз, але ніколи не те, що в тому селі не виходив, а навіть не фотографував.
Ну я також не виходив. Але ж така файна місцина, що не сфотографувати не можливо!
Справді місця дуже мальовничі!Варто вийти з електрички)
Варто, якщо знаєш, коли наступна електричка, і впевнений, що доберешься до ночі додому :)
Гарна місцина - з великим задоволенням переглянув фото. Вкажи назву річки - Опір.
А то новомодну форму відмінка для назви річки використав;)
Дякую! Виправив :)
Та не має за що.
Я так подумав, що орудний відмінок (Опорем) вживають в такій формі,аби річку з опором матеріалів не плутали :-)Доволі часто в описах зустрічаю.
Взагалі , то для назв краще називний приводити ,а то з інтерпретацій читачів до називного можна і книжечку для сміху скласти:)Не всі Твої читачі обізнані з темою.
Так, повністю згоден! Мова має бути простою і зрозумілою :)
Все як на долоні - особливо не заникаєшся від сусідів, хіба шо в хаті діла рішать))
Ага, як за стєклом :)
До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних хра Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних храмів України пишучи: [...] Церква Здвиження, 1884 с.Опорець, Сколівський р-н, Львівська обл. [...]
До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних хра Користувач посилається на ваш запис з До 23-ї річниці Незалежності: колекція дерев'яних храмів України пишучи: [...] Церква Здвиження, 1884 с.Опорець, Сколівський р-н, Львівська обл. [...]
Деревянные храмы Украины Користувач посилається на ваш запис з Деревянные храмы Украины пишучи: [...] Церква Здвиження, 1884 с.Опорець, Сколівський р-н, Львівська обл. [...]
Деревянные храмы Украины Користувач посилається на ваш запис з Деревянные храмы Украины пишучи: [...] Церква Здвиження, 1884 с.Опорець, Сколівський р-н, Львівська обл. [...]
Моє рідне село, і церква просто приголомшлива. Люблю все що з селом пов'язано.