Новий Милятин

Попередня стаття
Буськ

Новий Милятин - історичне поселення біля траси Київ-Чоп між Львовом і Буськом. Перша згадка про нього міститься в акті від 23 лютого 1431 року, коли король Владислав ІІ Ягайло за багаторічну службу подарував Янові Ташці Конєцпольському ряд сіл, серед яких є Милятин. Новий Милятин виник в 2 кілометрах від Милятина у 1578 році. Тоді ж король Стефан Баторій надав Новому Милятину Магдебурзьке право і відніс його по поселень міського типу. Але вже у XVII столітті Новий Милятин занепадає і стає звичайним селом. Сьогодні спадщина Нового Милятина включає бароковий костел і корчму XVIII століття, а також унікальну каплицю на честь перемоги під Хотином XVII століття.

У 1745 році Тереза з Каршницьких, дружина львівського каштеляна Єжи Антонія Лончинського, запросила до Милятина зі Львова ченців кармелітів босих, які заснували монастир з костелом Св. Хреста і Св. Миколая. У 1747 році до костелу передали образ Ісуса Розіп'ятого, який спеціальна комісія львівського архієпископа Миколая Вижицького визнала чудотворним.

Костел Воздвиження Чесного Хреста монастиря ордену кармелітів босих зводився протягом 1771 - 1790 років у бароковому стилі. Автором проекту і будівельником був архитектор Ф. Кульчицкий. Становлення костелу збіглося в часі із занепадом Милятина, який втратив статус міста. У 1782 році внаслідок секуляризаційної реформи цісаря Йосифа ІІ монастир було ліквідовано. Кармеліти босі подарували все нерухоме майно місцевій парафії, яка утворилася у 1788 році, а костел став парафіяльним.

У перших десятиліттях XIX ст. тривали обробні роботи, з північною і південною сторін квадратної в плані апсиди зводилися приміщення. У 1828 році оновлений костел освятив архиєпископ Анджей Анквіч. У 30-ті роки XIX століття проводився ремонт храму, велися роботи по його оздобленню. З 1840 по 1848 рік в костелі правили єзуїти, після чого він знову став парафіяльним. У 1867 році купол покрили дахівкою, міддю сигнатурку, а після пошкодження вежі блискавкою 1894 році дах покрили бляхою. У міжвоєнний період костел, який належав місіонерам, був знову відреставрований.

У 1944 році місіонери виїхали до Польщі, а костел закрили, розмістивши пізніше в ньому книжковий магазин. У 1990 храм передали віруючим УАПЦ і він був відкритий під посвятою Піднесення Св. Хреста. При відновленні 1990-1994 роках значну частину розписів забілили, крім розпису куполу, частково апсиди. Було розібрано бічні вівтарі та встановлено низький іконостас.

Завдяки чудотворній іконі Матір Божа, що плаче (зараз вона знаходиться у м. Краків, Республіка Польща, Новий Милятин був місцем паломництва християн. Вважалося, що, якщо навколішки обповзти Милятинський костел тричі та вклонитися чудотворній іконі, можна було позбавитися невиліковних хвороб. Милятинський костел також відомий тим, що у ньому є вхід у підземні тунелі, які простягаються до 14 км.

Архітектурний декор включає елементи ордерної системи. Пластика фасаду будується на використанні пучкових пілястрів, що несуть розвинутий карниз, плоских ніш, спарених колон тосканського ордера, фланкуючих центральний вхід.

Парафіяльний будинок біля костелу:

Майже напроти костелу збереглася ще одна пам'ятка села - корчма (заїзд) XVIII століття. Будівля цегляна, одноповерхова, Н-образна в плані, під мансардним дахом. Головний фасад, при якому розміщувалася утворена галерея на кам'яних стовпах (не збереглася), акцентує барочний фронтон над мансардним приміщенням. Площини фасадів розчленовані на "дзеркала" широкими лопатками. Приміщення мають стельові перекриття. Незважаючи на внутрішні переробки, принципова планувальна структура будівлі збереглася. Будівля реставрувалася у 1934-1935 і 1961 рр. Новомилятинська корчма - один з небагатьох прикладів колись поширених заїжджих дворів, що збереглися.

На трасі поруч з селом є ще одна цікава пам'ятка - каплиця на честь перемоги під Хотином. ЇЇ встановили у XVII столітті за наказом короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського на честь перемоги об'єднаних сил українського козацтва на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним і війська Речі Посполитої над армією Османської імперії в битві під Хотином у 1621 році.

Попередня стаття
Буськ