Для людини, народженої на Сході України, костели - то щось надзвичайне і нетипове. Ще пару років тому, ще проживаючи у Дніпропетровську, на кожний побачений костел я кидався, як на інопланетний об'єкт і міг годинами розглядати якусь розвалюху 30-х років в якомусь глухому селі на Тернопіллі. Сьогодні, коли я бачив вже не одну сотню костелів: від занедбаних на Галичині до грандіозних готичних у Західній Європі, я вже спокійно реагую навіть на традиційно шедевральні культові споруди. Трапляються лише нечислені екземпляри, які сппавлі чепляють. Один з таких прикладів - собор св. Баво в Генті.
Собор св. Баво (Saint Bavo Cathedral) зі знаменитим Гентским вівтарем роботи Ван Ейка - один з найстаріших у Бельгії. Його історія почалася у 942 році, але нинішній вигляд собор набув лише в епоху готики.Своєю назвою він зобов'язаний місцевому землевласникові Баво (або Бавону), який в VII столітті був прилічений до лику святих за те, що роздав усі свої володіння бідним і присвятив своє життя служінню церкви.
Колись, у 942 році, на його місці стояла лише маленька дерев'яна церківка. Пізніше тут було збудовано костел у романському стилі, який носив титул св. Жана. Теперішнє ім'я храму дав Чарльз V після того, як він знищив старий собор для будівництва фортеці. Оскільки ім'я Святого Баво було досить шанованим жителями Гента, храми в його честь зводилися з кожним разом усе більше й гарніше. Сучасний грандіозний будинок виконаний у готичному стилі. Собор Святого Бавона являє собою вражаючу споруду з цегли і граніту, що зберегло романський інтерєр, що залишився від його храма-попередника. Високі готичні катедральні хори, вежа в стилі пізньої готики й головна нава були закінчені у XV столітті, тоді як трансепт завершили лише у 1559 році.
Головний портал:
Інтер'єр храму є значно цікавішим за його зовнішній вигляд:
В одній із соборних каплиць можна знайти триптих із зображенням хресних мук 1464 р. роботи Йодока ван Вассенхова.
У просторій наві перебувають могили єпископів XV і XVI століть, багата скарбниця й усипальниця святого Макарія роботи Хьюго де ла Вінячі. Собор багато прикрашений унікальними творами мистецтва. Серед скульптурних шедеврів собору є амвон роботи Лорена Делво (1741 р.) і могила архієпископа Триста, органна оправа в барочному стилі й бронзові двері.
Головна визначна пам'ятка собору – Гентский вівтар. Вівтар належить кисті братів Губерта і Яна ван Ейка, і крім своєї художньої цінності знаменитий ще тим, що в його написанні використовувалися нові склади олійних фарб. Завойовники, що проходили через землі Гента, не раз намагалися знищити вівтар, а австрійський імператор наказав "одягти" зображених нагими Адама і Єву. Сьогодні оригінал зберігається під склом, а на загальний огляд виставлена лише копія. Нажаль, вівтаря ми не бачили. Замість нього покажу вав один з бічних вівтарів.
Один з вітражів:
Бічний портал собору:
Ще один погляд на собор і беффруа:
Сподобався пост? Поділись з друзями!
Коментарі
rbrechko
Втр, 10/09/2012 - 11:34
andy_travelua
Втр, 10/09/2012 - 13:34
ledilid
Втр, 10/09/2012 - 19:10
andy_travelua
Срд, 10/10/2012 - 05:24
nikolauskass
Пон, 10/15/2012 - 16:16
andy_travelua
Пон, 10/15/2012 - 16:47