Річка Стрижень, що впадає у Десну, ділить Чернігів на дві майже рівні частини. На правому березі - історична частина міста з дитинцем і монастирями. А лівий беріг у 18 - 19 столітті почали заселяти заможні купці, ремісники та чиновники. Район отримав назву Застриження, т.я. знаходиться на річкою Стрижень. Будинки та особняки були, переважно, дерев'яні. Але було і декілька виключень, наприклад, неоготичні палаци Глібова та Тарнавського.
Про Застриження та його дерев'яні шедеври я дізнався завдяки спільноті "Дерев'яне мереживо Чернігова", представники якого поступово відновлюють дерев'яні будинки Чернігова, чим надають місто його справжнє неповторне обличчя.
Почнемо знайомство з дерев'яними шедеврами Застриження з особняку Дроздова по вул. Станіславського 40. Ділянку під будинок продав своєму товаришу по службі зі статистичного бюро Йосипу Дроздову український письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський у 1903 році. Шикарний особняк у стилі модерн постав у 1908 році. Біля будинку висадили сосни, які додати йому додаткового шарму.
Зараз у будинку - центр реабілітації людей з особливими фізичними можливості. Відновлення особняку стало можливим завдяки його власникам - ГО "Інтеграція".
Будинок прикрашений якісним різьбленням, яке неабияк вражає:
На цій же вулиці Станіславського під номером 11 є будинок Соловйова. Він буз збудований у 1901 році і належав лікарю.
На паралельній вулиці стоїть будинок Снопка (вул. Гетьмана Полуботка 194), нині майже закинутий.
Оформлення лиштви вікон, мабуть, найоригінальніше у Чернігові:
З 1954 року будинок належав чернігівському художнику Олександру Снопку. А зараз їм володіє його онука. Проте сам будинок походить з кінця ХІХ століття.
Будинок генерала Лессена або "шоколадний будиночок" по вул. Зеленій 15. Це перший будинок, відновлений спільнотою "Дерев'яне мереживо Чернігова".
Дерев'яний будиночок по вул. Михайлофедорівській, 5 приваблює не лише своїм майже бірюзовим фасадом, але й орнаментом фризу і ганком.
Дуже цікаво деталь будинку - це підзорники - декоративні полички над вікнами. Також збереглися старовинні двері та кований дах над ганком:
Незвичайний двоповерховий особняк по вул. Менделєєва, 3:
Купецький дерев'яний будинок у стилі ампір по вул. Академіка Павлова 9 - найбільш яскрава і, мабуть, найвідоміша дерев'яна будівля на Застриженні:
Цей будинок у рідкому для Чернігова стилі був споруджений у 1901 - 1905 роках на колишній Стороженківській вулиці.
Особняк прикрашений двома вежами:
Поруч, на розі вул. Шевченка і академіка Павлова є будинок Свідерського (вул. Шевченка, 54). З 1911 року тут знаходилося поліцейське управління Чернігівського повіту. А належав будинок козаку Івану Свідерському, у якого поліцейські його орендували.
Зараз в особняку розташована Обласна юнацька бібліотека.
Оформлення лиштви вікна:
Напроти (вул. Шевченка, 52) - ще один дерев'яний особняк - будинок Жигмонта. Він належав Павлу Жигмонту - онуку генерала Петрова, героя війни 1812 року та чоловіку двоюрідної тітки поета Лермонтова.
А на протилежному боці вулиці Шевченка - одна з найвишуканіших будівель Чернігова, будинок Тарновського. На жаль, особняк частково зруйнувала російська ракета, що прилетіла на стадіон у березні 2022 року.
Музей старожитностей Тарновського у стилі неоготики був зведений наприкінці ХІХ століття. Останні десятиліття тут розміщувалася обласна бібліотека для юнацтва. Якщо парадний фасад будівлі ще можна відновити, то фасад з боку стадіону зруйнований вщент.
Інтер'єри і все внутрішнє начиння також знищено:
Неможливо не згадати про ще один неготичний особняк - палац Глібова. Про нього - окрема сторінка.
Завершуємо прогулянку Застриженням на березі річки Стрижень майже біля самого чернігівського дитинця.
На березі річки розташована церква Михайла і Федора. Їі звели протягом 1801 - 1806 років у візантійському стилі:
Річка Стрижень і осінь:
"Червоний міст" через річку Стрижень:
Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub
Інші розповіді про Чернігів:
Архітектурний коктейль середмістя
Дерев'яні будинки та неоготика Застриження
Сподобався пост? Поділись з друзями!