В колишньому німецькому поселенні Erdmannsdorf (сьогодні - польське село Mysłakowice) у передгір’ях Судетів є цікавий романтичний палац з неоготичною вежею. Крім того, тут можна побачити дуже симпатичні дерев'яні будинки тірольських переселенців. Шарму цьому всьому додають Судети, що розташовані у безпосередній близькості від Мислаковіц. Поселення розташоване в 9 кілометрах на південь від Єленьої Гури (Гіршберга) у так званій "Долині палаців").
Ердманнсдорф зустрічає Судетами:
І дерев'яними тірольськими будиночками:
Перші згадки про мислаковіцькі маєтності походять з 1385 року, коли вони належали до братів von Kolberg. Між XIV і XVI століттями в Мислаковіцах правили дві сім'ї: von Stange і von Zedlitz. У 1593-1759 роках маєток належав до родини von Reibnitz.
Палац в Ердманнсдорфі (Міслаковіцах) зведений близько першої половини XVIII ст. за дорученням Максиміліана Леопольда фон Райбніца. Перша перебудова відбулася у 1816 році коштом Августа Найдхарда фон Гнайсенау. Автором класицистичної перебудови був Йозеф Карл Раабе. Тоді був змінений фасад, надбудовано мезонін, на даху фасадного крила зведено захований під куполом бельведер, побудовано зимовий сад.
Після смерті фон Гнейсенау резиденцію в 1831 році викупив прусський король Фредерік Вільгельм III і перетворив її в імператорську резиденцію. У 1832-1835 роках палац стилістично перебудував Карл Фредерік Шинкель. В процесі проведених робіт змінився уклад інтер'єрів. Інші роботи можна зарахувати до косметичних - вони стосувалися облаштувань інтер'єрів і зміни колористики фасаду. Тоді ж навколо палацу було утворено розлогий парк, проектантом якого був Петер Жозеф Ленне.
Після смерті Фредеріка Вільгельма III володіння у Ердманнсдорфі успадкувала вдова Августа фон Харрах, яка у 1840 році перепродала палац наступникові трону Фредеріку Вільгельму IV. Новий власник доручив ґрунтовну перебудувати палац за проектом автора Августа Штулера. Резиденцію було перебудовано в неоготичному стилі. Палац збільшено: зведено башту, велику їдальню в окремому крилі, перебудовано дахи і фасади.
Після рішення коронного майорату у 1909 році маєто перейшов в управління старости Єленьогурського повіту. У 20-х роках маєток в Мислаковіцях було поділено. До 1945 року палацово-парковий комплекс мав різних власників. Тепер в палаці перебуває початкова школи, що й захистило палац від руйнування. При палаці знаходиться парк 13 гектарів з цінним лісом і ставом.
Палац має форму, близьку до прямокутника. Брила палацу урізноманітнені ризалітами і еркерами. Він перекритий плоскими дахами, фасади гладко відштукатурені, прикрашені кутовими вежечками.
Західну частину прикрашає висока неоготична башта:
А у південно-західній стороні знаходиться одноярусна велика їдальня:
На західній околиці села біля траси на Карпач зберігся Тірольський будинок - один із збережених дерев'яних будинків тірольських поселенців. Взагалі, таких будинків в Мислаковіцах і околицях було понад 50. Вони були збудовані євангельськими тірольцями, які були змушені залишити свою батьківщину і поселитися в Єленьогурській долині в 1837 році.
Тірольський будинок, в якому знаходиться ресторан (чомусь, зачинений) був відкритий після ремонту у вересні 1999 року.
Вид на Мислаковіце від тірольського будиночку:
Панорама Мислаковіц з містечка Карпач:
Сподобався пост? Поділись з друзями!