Замок Клічкув (Schloss Klitschdorf - нім., Zamek Kliczków - польськ.) знаходиться в Нижній Сілезії посеред густих лісів в 12 кілометрах на північний захід від міста Болеславець. Замок є архітектурним чудом, яке увібрало в себе елементи кількох епох і стилів. Замок оточує чудовий парк з озерами і павільйонами. А в самому замку знаходиться готель зі СПА-салонами. Кожного року тут влаштовуються лицарські турніри.
Історія замку починається у 1297 році, коли свідницько-яворський князь Болько I Суворий звів прикордонну фортецю з каменю і дерева на ухилі біля річки Квіси, щоб відбивати набіги чеських сусідів. Після смерті хазяїв фортеці і втрати незалежності свідницько-яворського князівства наприкінці XIV століття, фортеця втратила своє оборонне значення, а землі, по спадковій лінії, відійшли Чеському королівству, а якщо точніше, королеві Ганні - племінниці герцога Болька II і дружини чеського короля Карла IV.
Впродовж довгого часу маєток знаходився під управлінням васалів короля, поки його не купив барон Генріх фон Рехенберг. З цього приводу є така легенда - ще в середині XIV століття королева Ганна обмовилася про те, що веліла сховати свої скарби на території фортеці і, нібито, цей факт послужив приводом для її купівлі саксонським родом Рехенберг в 1391 році. Нові власники в спішному порядку приступили до перебудови фортеці у пошуках золота, але так нічого і не знайшли. Невідомо, наскільки це було правдою, але упродовж подальших трьох століть цьому роду вдалося перетворити похмурі і не дуже комфортні для житла будівлі на простору і розкішну резиденцію.
Найзначніші перетворення в замку відбулися в другій половині XVI століття, коли маєток успадкував Каспар фон Рехенберг Молодший - десята дитина в цій багатодітній сім'ї і один з найосвіченіших і багатіших спадкоємців в Нижній Сілезії. Він завершив перебудову, почату його братом. Головна будівля в стилі ренесанс, повністю споруджене з каменю, з'явилася в 1585 році. Новий замок, збільшився в розмірі майже удвічі і включав два бальні зали, двадцять житлових кімнат, каплицю, великий розкішний зал для прийомів на верхньому поверсі, парадні приміщення і два внутрішні двори. До замку примикали різні господарські будівлі, у тому числі стайня і пивоварня. Користуючись своїм положенням при дворі чеського короля (Каспар був удостоєний статусу імператорського радника і камергера з титулом барона), він добився того, що Клічкув з поселенням навколо замку отримав міський статус і торгові привілеї.
Скрутні часи для власника замку настали з початком Тридцятирічної війни (1618-1648 рр.), яка принесла на землі Нижньої Сілезії багато бід. Тут розташовувалися війська імператорської армії під керівництвом Альбрехта фон Валленштейна, що мав погану славу. Ця людина вважала, що війна годується сама по собі і дозволяв своїм людям займатися грабежами і мародерством на завойованих землях. Не дивно, що при таких обставинах тодішній власник замку Ганс фон Рехенберг продає маєток. У 1631 році його купує сім'я фон Шелендорф, в чиїх руках Клічкув залишався в упродовж наступних двох поколінь.
У 1703 році, після смерті Максиміліана фон Шелендорфа, в спадок вступає сім'я фон Франкенберг, пов'язана з німецьким двором імператора Леопольда I. Спадкова суперечка, що виникла надалі, закінчилася на користь Ганса фон Франкенберга, що отримав з рук імператора титул барона фон Шелендорф і спадкове право на Клічкув. За час володіння Клічкувом цією родиною модифікації піддався внутрішній інтер'єр замку, змінилася висота південного фасаду головної будівлі, на замковій території були зведені нова каплиця, барочний фонтан, Левові ворота, розбита липова алея.
У 1747 р. замок Клічкув знову поміняв хазяїна - його придбав барон Зігфрід фон Промнітц, власник великих маєтків на землях Сілезії. А через двадцять років турботк про Клічкув перейняв на себе граф Йоганн Крістіан цу Зольмс-Барут, одружившись після смерті барона на вдові Промнітц. Відтоді і аж до 1945 року маєтком управляли спадкоємці цього роду. На початку XIX- го століття один з його представників здійснив чергову реконструкцію будівлі. В цей час у замку з'явилася неоготична вежа, названа на честь дочки графа, - вежа Джені і кінний манеж.
Велика перебудова, що змінила зовнішній вигляд замку, тривала чотири роки - з 1881 по 1883 рік. Тодішні тенденції дозволяли архітекторам поєднувати різні стилі і шукати натхнення в різних джерелах - англійській неоготиці, італійському і французькому ренесансі, німецькому маньєризмі. Елементи усіх цих стилів можна помітити на фасадах і в інтер'єрах замку Клічкув.
Навколо замку був розбитий парк. Його історія також відходить до 1881 року і пов'язана з ім'ям Едуарда Петцольд. Цей відомий в Європі ландшафтний дизайнер, натхненний англійським стилем, на території більш ніж 80 акрів розбив вишукану паркову зону, ушляхетнивши її новими деревами, такими як каштан, ялина Дугласа, тсуга канадська і іншими видами хвойних дерев.
З приходом до влади нацистів замок став місцем таємних зборів опозиційних Гітлеру сил, яким співчував Генріх цу Зольмс-Барут. У 1944 році він брав активну участь в змові з метою убити Гітлера. Керував змовниками полковник Клаус Шенк граф фон Штауффенберг, що брав участь в зустрічі Гітлера з військовими радниками і що підклав бомбу в конференц-залі. Бомба не вибухнула, і змовники були заарештовані вже наступного дня. Штауффенберг і інші головні учасники замаху були схоплені гестапо і повішені, але Зольмс-Барута звільнили після того, як він віддав нацистам за дорученням усі маєтки своєї сім'ї. Пізніше він втік у Південну Африку і помер незабаром після війни.
Після закінчення війни Нижня Сілезія була приєднана до Польщі, а замок Клічкув переживав не самі кращі свої часи і тут вже постаралися самі поляки: в 1949 році пожежею було знищено два крила замку, в подальші роки була зруйнована одна з галерей і пошкоджені в'їзні ворота, в підвалах скупчувалася вода через що провалювалася пола нижніх кімнат, а стіни роз'їдала пліснява, переселенцями були розтаскані керамічні печі, мармурові каміни, надгробні плити з кладовища домашній тварина і все, що може згодився у господарстві. Зупинити руйнування історичного об'єкту вдалося лише після того, коли у кінці 1980-х років замок був проданий приватній фірмі. У 2000 році почалася реставрація замку, і всього за 18 місяців він був відновлений і адаптований під ексклюзивний готель із СПА-центром і шикарними ресторанами.
Герби над в'їзним порталом замку:
Вежі з боку замкового подвір'я:
Портал одного з замкових приміщень:
Тильний бік замку з кінським манежем:
Мисливський палацик (палацик вдови) на території парку:
Неподалік від замку в селі стоїть церква Трьох Волхвів. Перша згадка про дерев'яну церкву на цьому місці датується 1305 роком, кам'яна ж церква була побудована в XV столітті.
Сподобався пост? Поділись з друзями!