Чортків: замок Гольських

Наступна стаття
Чортків: дві ратуші і площа Ринок

 

Замок в Чорткові - не надто фотогенічний. Причина - він знаходиться не на горі, як більшість укріплень, а під горою. Відповідно, найкращий вид на замок - з пагорбів, під якими він стоїть. Таке дивне розташування під горою Вигнанка на лівому березі Серету зіграло із замком злу річ: його щоразу брали супротивники.

Перші дерев'яні укріплення в Чорткові звів наприкінці XIV ст. перший його власник Єжи Чартковський. До речі, саме Чартковському місто завдячує своїй "диявольській" назві. Кам'яний же замок з масивних блоків пісковику 1610 році почав будувати шляхтич Станіслав Гольський, у володіння якого Чортків перейшов у 1597 році. Реконструювавши старі укріплення, Гольський звів у замковому дворі ренесансний палац з аркадними галереями.

У 1648 році замок штурмом взяли козацькі полки під командуванням Максима Кривоноса. Міське ополчення на чолі з кушніром Северином Настільним не змогли протистояти козакам: в полон потрапило багато польських шляхтичів. Вдруге козаки взяли замок вже наступного року. Під час польсько-турецької війни у 1672 році замок взяли турки і тримали його до 1683 року. В самому ж замку була резиденція субпаші Подільського пашалику.

У 1699 році Потоцькі, яким на той момент вже належав Чортків, відновили замок. Останні власники Садовські наприкінці ХІХ - початку ХХ століття використовували замок під склади. Замок зберігся завдяки тому, що у 20-х роках ХХ століття Подільським туристично-краєзнавчим товариством була проведена його наукова консервація. В совєцький період та на початку незалежності на його території діяла заправна газова станція. Сьогодні є спроби повернення замку до життя Національним заповідником "Замки Тернопілля".

Замок являє собою неправильний п'ятикутник площею приблизно 70 на 100 метрів. Крім мурів, які повністю збереглися по периметру, від замку залишилися дві наріжні башти. Стіни і башти мають ряди бійниць для перехрестного обстрілу з усіх видів вогнепальної зброї.

Палац займає західний бік замкового дитинця. Він прямокутний в плані, обома торцями примикає до двох кутових веж замку. Палац зведений в ренесансному стилі, мав на дворовому фасаді аркадные галереї по двох поверхах. Приміщення нижнього поверху, що призначалися для господарських потреб, були перекриті хрестовими і полуциркульными склепіннями. Вхід в житлові кімнати верхнього поверху здійснювався по відкритих сходах, що ведуть на галерею. Зали палацу були розписані фресками на світські теми.

Дві вежі, що збереглися, виступають своїми об'ємами за лінію стін замку. Південно-західна вежа п'ятигранна, має два яруси з підвалом, північно-західна - чотиригранна, має один ярус з підвалом. Перекриття не збереглися.

Під час реконструкції замку, після втрати їм оборонного значення (перша половина XVIII ст.), вежі були перетворені на ризалити палацу, а по зовнішньому фасаду між ними влаштована тераса з підвальними приміщеннями під нею, що виходять аркадою на зовнішній бік.

Щоб побачити замок повністю, треба піднятися на гору Вигнанка, яка височіє над замком. Звідти замок, як на долоні:

А так замок виглядає з пагорба, що знаходиться на південній околиці міста біля автостанції:

Наступна стаття
Чортків: дві ратуші і площа Ринок