Моравсько-сілезький уікенд

Останні три дні провели з дружиною на польсько-чеському прикордонні. Поїздка відбулася завдяки придбаним за символічною ціною Wizzair’овських квиточків Київ-Катовіце-Київ. Мета поїздки цього разу була… ні не архітектура і не природа. Нехай зараз затяті мандрівники закидають мене помідорами, але ми їздили попити пива і поїсти м’яса :) А чому б і ні? Після насиченого сесійного тижня з майже цілодобовою роботою іншого бажання не могло і бути. 

Отже, за три дні ми встигли подивитися 2 міста в польській Сілезії, 3 міста в чеській Моравії, випити багато пива, з’їсти ще більше м’яса та поповнити свою колекцію замків і ратуш. Скажу, що подорож нам трохи не зіпсувати польські погранці. Вони зовсім озвіріли: кожного пасажира допитують не менше 10-15 хвилин, вимагають додаткові документи, розпитують куди і для чого їдеш, де зупиняєшся, роздивляються і аналізують попередні штампи. Майже така ж сама процедура і під час відльоту. Не знаю, що це з ними відбулося???

Переживши ще трохи негативів в аеропорту Пижовіце, теплим п’ятничним вечором ми опинилися в Катовіце – столиці Сілезії. Від Катовіце я багато не очікував: в моєму уявленні він уявлявся таким собі польським Донецьком, оточеним заводами і величезною промисловою агломерацією. Всі стереотипи розвіялися все на шляху від аеропорту до міста: замість териконів і відвалів – соснові ліси, а замість коробок – яскрава німецька архітектура зламу ХІХ – ХХ століть: 

Взагалі центр Катовіце нагадую величезним ремонтний майданчик. Перекопані центральні вулиці, центральна площа (Ринок), багато будинків стоїть в риштуваннях, багато всього будується. Одним поглядом сьогоднішнє Катовіце можна відтворити саме так: 

Гарний та іноді неповторний катовіцький модерн ми поєднували із не повторною за смаком сілезькою грибною зупою, не менш смачною пастою, запиваючи це все різноманітними сортами пива.

В цій поїздці ми були позбавлені щастя подорожували польськими залізницями. До прикордонного міста Цешин доїхали пережитком пострадянського простору - маршруткою. Ринок в Цешині з ратушею:

Класицистична ратуша в Цешині не дуже виразна. Але для колекції зійде:

Центральна вулиця Цешина майже не відрізняється від таких самих вулиць в інших польських містах: чиста, брукована, різнокольорова. 

Найвідоміша пам’ятка Цешина – романська ротонда св. Миколая (ХІІ ст.): 

Поруч, на Замковій горі – готична замкова вежа Піястів (XIV ст.):

Цешин – місто, яке розташовано відразу у двох країнах: Польщі і Чехії. Такий приклад мені доводилося бачити – це німецько-польське місто Гьорліц. Навпіл Цещин розділяє річка Ольза. Чеська частина міста називається Чеські-Тешин. Свєточка – в Польщі, а костел – в Чехії: 

Вид на польський Цешин з піастівської вежі: 

А так виглядає Ческі Тешин (Свєта його називала Тішкін :)):

Так виглядає польсько-чеський кордон в Цешині. Однією ногою я стою в Польщі, а другою – в Чехії: 

Зблизу кордон виглядає так:

Вид з Чехії на Польщу:

Так сталося, що основні старовинні пам’ятки опинилися по польський бік кордону. На чеському березі заслуговує уваги лише ратуша міста Ческі Тешин

На міжнародному експресі Жиліна – Прага ми відправилося до нашої цілі – міста Оломоуц. Чеські поїзди разюче відрізняються від польських за рівнем комфорту. Трапляються і такі цікаві екземпляри:

Оломоуц вразив неповторною за красою Ринковою площею. На чеській мові вона називається Horní náměstí (Верхній Ринок)

Один з символів Оломоуца – барокова Колона Святої Трійці (Моровий стовп), побудована у 1716–1754 роках на честь Бога. Основним призначенням монументу було прославляння католицької церкви і віри, зокрема, через вдячність за припинення епідемії чуми, яка вразила Моравію (нині Чехія) між 1714 і 1716 роками: 

Не менш цікавою є і ратуша (вид з Нижнього Ринку): 

На ратушному порталі – велика кількість різноманітних годинників:

Незвичайні фонтани – ще один символ Оломоуца:

Фонтан і кам’яниці на Ринку:

Оломоуцькі вулички:

В Оломоуці – багато цікавих храмів, з якими ми, сподіваюсь, у недалекому майбутньому познайомимося. Покажу сьогодні лише два з них. Пишний бароковий єзуїтський костел Пресв. Діви Марії Сніжної:

Інтер’єр костелу:

Костел св. Вацлава – другий за величиною храм у Чехії після костелу св. Віта в Празі: 

Костел розташований на території замку, від якого залишилося не так і багато: 

З політичною орієнтацією в Чехії все гаразд: 

Це одне чеське містечко, яке ми встигли відвідати – Штернберк. Він знаходиться у 20 кілометрах на північ від Оломоуца:

Над містом височіє старовинний замок XIII століття: 

Бароковий костел монастиря августинів в Штернберку:

Історична забудова міста:

Повертаємося додому. Переходимо чесько-польський кордон, але вже в іншому місці: 

А повертатися не хотілося…

Коментарі

кілько складала символічна ціна Wizzair’овських квиточків?
Два квитки туди і назад обійшлися трохи більше 1000 грн.
а за який строк до польоту їх було придбано?
за місяць
Цікавий кордон))
Ага! Тільки колючого дроту не вистачає :)