Нагоряни - маленьке село в Заліщицькому районі Тернопілля, розташоване над урвищем Джуринського каньойну. В селі розташована пам'ятка архітектури національного значення - Миколаївська церква XVII століття. Але цінителі прекрасного заїжджають до Нагорян зовсім не для того, щоб подивитися на церква. Мета інша: з Нагорян відкривається найкраща панорама містичного міста Червоногруд і Джуринського каньйону.
Але спочатку про храм. Миколаївська церква, заснована у XVII столітті, розташувалася на околиці села, на брівці долини р.Джурин.
Ось що пише про церкву чотирьохтомник "Пам'ятки містобудуванні та архітектури Української РСР":
Церква кам'яна, трьохприватна. Первинне перекриття навине збереглося (нині дерев'яне склепінчасте), апсида перекрита хрестовим зведенням, бабинець- плоским дерев'яним перекриттям. Рівновисоки об'єми накриті загальним двосхилим дахом, увінчаним по коньку главками. Нерозчленовані, позбавлені декору площини стін пожвавлює різьблений портал входу на західному фасаді, має вигляд трипелюсткової профільованої арки на раскрепованих пілястрах. У інтер'єрі простір нефи і притвору повністю об'єднаний.
Дзвіниця розташована на схід від церкви, двох'ярусна, четверик на четверику. Перший ярус кам'яний, накритий широким дахом; другий - дерев'яний, меншого об'єму, з відкритою аркадою, накритий шатровим дахом, побудований в XVIII ст. Дерев'яний об'єм і дахи обшиті гонтом.
Ансамбль відноситься до пам'ятників української кам'яної архітектури XVII - XVIII вв., спорудженим в традиціях народної архітектури.
В селі ще є нова церква, також Миколаївська, 2004 року:
Хата в Нагорянах:
Але головне в Нагорянах - це, все ж таки, незабутня панорама Джуринського каньйону:
Сподобався пост? Поділись з друзями!