Мюнхен: Хофбройхаус

Попередня стаття
Pet Shop Boys perfomance in Munchen
Наступна стаття
Німфенбург: великий палац на околиці Мюнхена

Хофбройхаус (в перекладі з німецької - «Придворна броварня») – місце в Мюнхені, відвідати яке прагне кожний, хто попадає в столицю Баварії. Найвідоміша пивнушка Мюнхена (та, напевно, і всієї Німеччини) - це відомий в усьому світі великий пивний ресторан, який вміщає в себе 4000 гостей, з пивним садом, який розташований у Мюнхені на площі Плацль (Platzl) недалеко від центральної площі міста Марієнплятц. У різні роки Хофбройхаус відвідували відомі політичні і культурні діячі Моцарт, Єлизавета Баварська, Лєнін із дружиною Крупською. Але, безумовно, найвідомішим відвідувачем пивної став Адольф Гітлер.

Самі німці не охоче згадують про цього політичного персонажа, точніше, намагаються робити вигляд, що нічого подібного в історії Хофбройхауса (та й самої Німеччини) не було. Менше з тим, 24 лютого 1920 року в 7:30 у Парадному залі Хофбройхауса почалися перші великі громадські збори Німецької робочої партії («Deutsche Arbeiterpartei»; DAP), на якому було присутнє понад 2000 чоловік. На цих зборах, що тривали чотири години, Гітлер оголосив Програму «25 пунктів», що стала офіційною програмою нацистської партії, і запропонував перейменувати організацію в Націонал-соціалістську німецьку робочу партію. Ця дата вважається датою утворення НСДАП і протягом 11 років щорічно, починаючи з 1933 року, після приходу націонал-соціалістів до влади відзначалася в Хофбройхаус. 24 лютого 1941 року на церемонії з нагоди річниці нацистської партії в Хофбройхаус Гітлер оголосив про план по інтенсивному використанню субмарин у бойових діях. Приміщення на другому поверсі, де Адольф Алаїзович оголошував «25 пунктів», перероблені так, щоб нічого не нагадувало про ці неоднозначні для країни і всього світу часи.

Якщо заглиблюватися в історію закладу, то Хофбройхаус відкрився, як придворна броварня баварських герцогів в 1607 році. З 1828 року броварня відкрита для вільного відвідування. В 1897 році будинок був перебудований під ресторан, а в 1958 році проведена його повна реконструкція. 3 листопада 1997 року в центрі Мюнхена відбулося велике свято, присвячений 100-річчю знаменитого «Хофбройхауса». В 1980 році Хофбройхаус очолила родина Михаеля і Герди Спергер. 29 квітня 2004 року правління офіційно передане їхнім синам Вольфгангу й Михаелю Спергерам.

І ще трохи про відвідувачів закладу. Під час своєї першої еміграції Володимир Ілліч Ульянов-Бланк, у той час активний член РСДРП, що проживав нелегально в Мюнхені на вулиці Кайзера, відвідував Хофбройхаус. У цей період у місті нелегально працювала редакція газети «Іскра» У редакцію, крім Ульянова, входили Плеханов, Березнів, Аксельрод, Засулич, Парвус і Потресов. Із квітня 1901 року секретарем редакції стала Крупська, що у своєму щоденнику пізніше зробила запис німецькою мовою: «Besonders gern erinnern wir uns an das Hofbrauhaus, wo das gute Bier alle Klassenunterschiede verwischt» («Особливо охоче згадуємо ми про Придворну броварню, де прекрасне пиво стирає всі класові розходження»). 

До речі, дружина радянського вождя Надія Крупська згадувала, як вони з Іллічем жартівливо розшифровували знак «НВ» (Хофброй) як «Народна воля» (терористична організація народників, що зробила замах на імператора Олександра II). У цієї пивний гіпотетично могла відбутися зустріч майбутніх лідерів ідеологічно ворожих і держав, що воювали між собою, - Леніна й Гітлера, що відвідували Хофбройхаус у різні роки на початку XX століття.

Сьогодні у Хофбройхаусі є декілька залів і кабінетів:

1. Зал Швемме (нім. Schwemme, погребок) - головний зал на першому поверсі, у центрі якого розташований подіум для оркестру Хофбройхаус, що щодня грає для гостей баварську музику. 120 столів у цьому залі зарезервовані для завсідників.У цьому ж залі встановлені сейфи для особистих пивних кухлів постійних відвідувачів;

2. Кабінет Бройштюберл (нфм. Braustuberl, пивна кімната) - затишний зал у стилі ретро зі стародавніми меблями ручної роботи на другому поверсі. Його прикрашає портрет Моцарта, одного з найвідоміших відвідувачів Хофбройхаус, виконаний знаменитим мюнхенським художником Резелером. Саме тут Гітлер оголошував свою програму з 25 пунктів; 3. Парадний зал (нім. Festsaal) - найбільший по обсязі зал на третьому поверсі з овальною стелею, прикрашеною рожевими і блакитними фресками баварських гербів і прапорами округів. Тут також є сцена для оркестру. По вівторках, четвергам і неділям тут проводяться танцювальні вечори для літніх мюнхенцев. На верхньому ярусі залу розташований музей Хофбройхауса з експонатами по історії броварні й ресторану; 4. Пивний сад - під відкритим піднебінням і під кронами старих каштанів в оточенні цегельної стіни можуть розміститися майже 400 чоловік.

У ресторані пропонують три сорти німецького пива: найстарший сорт «Hofbrau Dunkel» (темне мюнхенське пиво низового бродіння міцністю 5,5 %), хель «Hofbrau Original» (світле мюнхенське пиво низового бродіння міцністю 5,1 %), «Munchner Wei?e» (пшеничне пиво верхівкового бродіння міцністю 5,1 %) - всі виробництва броварні «Хофброй Мюнхен», а також готуються коктейлі з пива з лимонадом. Пиво подається як у традиційних літрових кружках, так й у півлітрових кружках і келихах. На закуску пропонуються баварські блюда, такі як печеня зі свинини, свиняче коліно і мюнхенські білі ковбаски. Під час нашого відвідання нічого з вищепереліченого в наявності не було: довелося заїдати пиво звичайними сосисками і картопляним салатом. 

Попередня стаття
Pet Shop Boys perfomance in Munchen
Наступна стаття
Німфенбург: великий палац на околиці Мюнхена

Коментарі

Виджу на хвотиграфіях тілько кухлі і жодних кружок з келихами!)
Кілько літра чи півлітра пінного там в середньому вартує?
Літра - 7,1 євро, півлітри - 4,5 євро. Такі ціни скрізь по Мюнхену. У всіх інших містах пиво в барі - по 2 гривні (0,5 літри). Кружок я і сам не бачив :)
по 2 гр. чи по 2 ев.?
Ой, євро звичайно.
німецьке пиво смачне, знаю не по розповідях )
По досвіду - все пиво смачне, крім більшості сортів нашого :) навіть монгольське смачне.
В нас теж непогане пиво буває. До речі, іноземці часто хвалять наші пива, навіть ті, на які ми плюємось :)
В нас реально вода, а не пиво. Це добре відчутно після повернення з будь-якого закордоння. Звичайно, є виключення: Микулинецьке, наприклад.
До речі, в останні роки Микулинецьке теж вже не те, але тим не менше воно все одно краще від більшості інших.
Так, альтернативи йому поки що немає...
Та чого ж нема? Наприклад, Бердичівське зовсім непогане :)
Згоден, є кілька альтернатив.
Останнім часом "Калуське" підтягнулося. Правда, не знаю, наскільки легко його купити по Україні.
А "Бердичівського" у Львові нема, на жаль. Ще би згадав "Опілля" і "Пивзавод на Подолі".
Щось останнім часом смак Опілля мені не подобається.
Мабуть, я би назвав Опілля Корифей своїм улюбленим укр. пивом. Хоча давно вже його не пив, тому може ви і праві.
Може то тільки мені не подобається, хоча вже кілька місяців теж не пив його :)
Калуське можна у Києві знайти. Ми після концерту Депеш Мод пили його на розлив у сквері напроти університету. З "Бердичеським" проблеми у Львові, а з "Микілинецьким" - по всій Україні, крім Львова і Тернополя :)
Бердичівське та Опілля бувають в "Банку Пива", на Головацького. Там ще Уманське непогане є.
о, дякую за інфу, ніколи не чув про цей магазин
Ну, магазинчик специфічний, але годящий цілком.
Там є і інші пива, просто я згадав ті, які мені смакують. Уманське "Жигулівське" в пластикових пляшках навіть в Ашані продається, хоча я там більше полюбляю брати Полтавське "Антон Грубі". І нехай пробачить нас власник журналу за пивний флуд...
За флуд ви обидва вже торчите мені по пляшці Сангушка, але свіжого! :)
уманське вже зіпсували.стали гнати масово і тепер воно вже зовсім не те,що було.
Точно! Ще "Князь Сангушко"! :)
Ага, "Князь Сангушко" теж непогане.
Ага, тільки його довелося бачити лише 1 раз в житті 5 років тому
я минулого року в Острозі його пив :)
Я в Острозі не лише пива не пив. Я навіть загубив усі фото, що зробим в Острозі і околицях :(
це як так вийшло?
Дуже просто: фоткав весь день, приїхав додому, а на карточці жодного фоту немає :(
Виявилося, в компі був вірус, який знищував всю інформацію на будь-якому зовнішньому пристрої в момент його засовування в комп...
Шкода! Але зато тепер є привід ще раз з"їздити в Острог :)
Це точно, блін. Як згадаю, як їхав до Новомалина по дорозі, яка перетворилася на русло річки, страшно стає...
Сильний дощ йшов? Бо минулого року там сухо було, хоча бруківка була поганенька, але це було не критично, бо 10 км це не так далеко.
Дощу, начебто і не було, але було суцільна болото. Власне, я і зателефонував тобі, бо їхав і вперся в болото. Я був впевнений, що це - кінець дороги. Виявилося, що до Новомалина ще кілометри три залишалося. Так що поїздка від Острога до Новомалина зайняла більше години.
Минулого року краще було.
До нас часто попадає якесь підтухле :( на Куліша двічі брав - болотом смерділо...
У Львові не купував, тому ніц не скажу.
прекрасне пиво стирає всі класові розходження А вони - революцію..... Ех.....
То ж іхній жарт був. Щоправда не знаю, чи то по відношенню до пива, чи то по відношенню до революції :)
In München steht ein Hofbräuhaus:
Oans, zwoa, g'suffa . . .
Zum Wohl!
Скінхедів багато там сиділо і дудлило пиво?:)
На диво ні. В основному, приємні іноземці :)
я останнім часом рочарувався в українському пиві і перейшов на литовське "Старий Вільнюс".Ціна не набагато вища за наші сорти,а якість суттєво вища,та й асортимент сортів пива цього виробника вражає.До того ж це не лише зміна етикеток,а справді різні сорти пива
Згоден, українське пиво просто неможливо пити після повернення з закордону...
я його й без закордону пити не можу:)
може й є(а точно є) непогані сорти нашого пива,але в нас вони не продаються.
а те,що продається-порошкова бодяга(((
Та я також не можу, але доводиться пересилювати себе і пити... Хочеться ж :))