Могилів-Подільський: особняки та традиція витинанки

Попередня стаття
Бронниця: палац Вітгенштейна та панорама Дністра з Молдовою
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії

Зупинка у Могилеві-Подільському була недовгою. Ми оглянули лише 2 музеї та встигли подивитися декілька симпатичних історичних особняків, церков і палаців з вікна автобуса. Хоча, місто надзвичайно багате на пам'ятки і потребує, принаймні, цілого дня. Екскурсію Могилевом нам провела екскурсовод Тетяна Мартинюк. Ось її телефон: +380678996103. Разом з краєзнавцем Олександром Богомольним вони є автором великої книги "Автор невідомий" про історію міста та його околиць. 

Спочатку ми завітали до Центру народної творчості міста. Там зібрана колекція творів мистецтва Могилів-Подільському регіону.

Колекція писанок:

Працівниця музею демонструє великі яйця:

Орнаменти вишиванок з Могилів-Подільського:

У найцікавішій будівлі Могилів-Подільського колись була вілла поштмейстера. А зараз тут, найцікавіший, як на мене, музей міста. Він присвячений витинанці - виду мистецтва, притаманного Могилів-Подільському регіону.

Ще декілька років тому вілла занепадала. А врятувало її те, що в будівлі влаштувався музей "Українська витинанка".

В її інтер'єрах вілли зберіглася ліпнина на стелі:

Витинанка - це вид декоративного мистецтва регіону Південного Поділля, який включає сюжетні та орнаментальні прикраси житла. Витинанки роблять за допомогою ножа або ножиць з паперу: білого або кольорового. Такі вироби на Поділлі здавна використовували для декорування різних куточків оселі, а саме стін, полиць, печі тощо.

У сучасному виконанні витинанки використовують як декор стін та вікон, як картини, як декоративні фігурки чи новорічні прикраси. Популярними сьогодні є витинанки на вікна та новорічні витинанки.

Ритми історичних будинків Могильова-Подільського:

Пам'ятник Миколі Гоголю:

Попередня стаття
Бронниця: палац Вітгенштейна та панорама Дністра з Молдовою
Наступна стаття
Товтри і меандри Північної Бесарабії