Мехелен (Малин)

Погодьтесь, не часто знайдеш місто, де є аж 2 беффруа, внесені в ЮНЕСКО! Але Мехелен (французька назва Малин) більш відомий нам словосполученням «Малиновий дзвін», яке пішло саме з Малина (Мехелена). Саме з цього міста цар Пьотр І привіз в Росію перший карильйон, який помістили в Петропавлівський собор в Санкт-Петербурзі.

Мехелен - місто у Фландрії, в провінції Антверпен, розташоване на річці Диль, між Антверпеном і Брюсселем, з населення - близько 81 тисячі чоловік. В Мехелені – велика кількість арабів і афро-бельгійців. Коли я їхав автобусом з вокзалу до центру, я був єдиним білим пасажиром :) Але саме місто по-казковому красиве і не поступається більшості інших міст Фландрії.

Історичний центр Мехелена - невелика територія площею близько 1 кв. км, овальної форми, в межах кріпосних стін, побудованих в 13 столітті і зруйнованих в 19 столітті.

У самому центрі старого міста розташовується головна площа міста - Гроте-Маркт (Велика площа, Великий ринок), на якій або у безпосередній близькості від якої розташовуються найважливіші пам'ятки Мехелена - Кафедральний собор святого Румольда, ратуша з беффруа, Будинок старійшин.

Комплекс міської ратуші на Великій площі складається з двох частин: будівлі суконних рядів з беффруа і Палацу Великої ради. У Мехелені знаходиться ще дві будівлі, які виконували в різний час функції ратуші - це Будинок старійшин і особняк де Бейерт.

Будівництво ратуші розпочалося із зведення будівлі суконних рядів, яку імовірно було почато в 13 столітті. У 1342 році в Мехелені сталася пожежа, після якої воно було значною мірою перебудоване. Фактично, будівництво будівлі суконних рядів не було завершене, про це свідчить двометрова товщина стін, що означає, що передбачалося звести більш висока будівля. Припинення будівництва було пов'язане з тим, що дуже скоро після його початку суконна торгівля, доходи від якої були джерелом фінансування проекту, стала приходити в занепад.

Будівництво беффруа, почате в 14 столітті, також зупинилося унаслідок недоліку засобів. У результаті тільки в 16 столітті беффруа була покрита тимчасовим дахом, який планували незабаром замінити новою постійною покрівлею, але цього не сталося, і вона збереглася досі. У 1999 році беффруа була внесена в перелік об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У 1526 році за проектом архітектора Келдерманса почалося зведення палацу Великої ради (власне, ратуші), заради чого північна частина беффруа була частково зруйнована. Палац також близько 400 років стояв недобудованим до тих пір, поки в 1900-1911 роках на підставі оригінальних планів будівництво не було завершене. Зараз в залах палацу, що відрізняються пишним убранням, можна побачити колекцію гобеленів 16 ст.

Внутрішній двір ратуші і беффруа:

Аркада ратуші:

Будинок старійшин знаходиться поряд з Великою площею на вулиці Steenweg. У середньовіччя він служив місцем збору міських старійшин - міській адміністрації, тому Будинок старійшин вважається першою кам'яною ратушею Мехелена. У 13 столітті економіка Мехелена процвітала завдяки суконній торгівлі, тому стало можливе кам'яне будівництво. У 1288 році було вирішено побудувати будівлю, де збиралися б міські старійшини, оскільки донині їх зустрічі проходили на відкритому повітрі. Потім в 1375 році будинок був перебудований і прикрашений. Під час правління Карла Сміливого тут знаходився парламент Мехелена - вища судова інстанція в Нідерландах. Потім ця структура була перейменована у Велику раду, і з 1616 року її засідання проходили у будівлі колишньої резиденції Маргарити Австрійської.

В кінці 20 століття у будівлі деякий час знаходився міський архів, а з 2000 року тут розміщений Міський музей мистецтв. Колекція музею представляє образотворче мистецтво Мехелена 16 віків, коли почався перехід від готики до ренесансу. Більшість робіт написана на релігійні сюжети, одним з найбільших у зборах є поліптих з 16 панелей, із зображенням легенди про святого Віктора. Також музей має в розпорядженні збори дерев'яних скульптур найважливіших святих католицької церкви, роботи невідомого мехеленського майстра. Північна сторона Великого ринку:

Будинки гільдій на західній стороні площі:

Будинки гільдій і беффруа собору св. Румольда:

Дуже гарні будиночки – на вулиці Steenweg, що починається за Будинком старійшин: Кафедральний собор святого Румольда розташовується в центрі Мехелена на вулиці Minderbroedersgang поряд з Великою площею. Собор є головною церквою архієпархії-митрополії Мехелен і Брюссель, в Мехелене ж знаходиться резиденція митрополита, тому собор виконує також функції архікафедрального.

Собор присвячений ірландському місіонерові святому Румольду, що прийняв мученицьку смерть в околицях Мехелена. Точна дата смерті невідома, імовірно це сталося між 580 і 655 роками.

У історії будівництва церкви виділяють три етапи. Перший почався близько 1200 року і зайняв більше століття. Тоді були побудовані хор, трансепт, а також головний і бічні нефы в стилі ранньої готики. Найстарішою частиною собору є південний трансепт, де в 1899 році були знайдені древні стінні арки. Друга фаза почалася після невеликої паузи в 1365 році, пов'язаної з тим, що в 1342 році в місті сталася сильна пожежа, що частково пошкодив церкву. Впродовж цього періоду, що зайняв близько 80 років, центральний неф був дещо збільшений у висоту і забезпечений новим трифорием. Тоді ж були побудовані апсида і вінець капел.

На третьому етапі (1452 - 1520) були зведені три бічні капели північної нефи і вежа. Зараз висота вежі складає 97 м, хоча проект передбачав висоту близько 167 м. Перший камінь в основі вежі був закладений в 1452 році, а потім будувалося близько 1,5 м в рік. Очолювали проект відомі архітектори того часу, засновники знаменитої династії брати Келдерманс. Будівництво вежі остаточно зупинилося в 1520 році унаслідок недоліку засобів. З початком релігійних воєн гроші були потрібні на боротьбу з Реформацією.

На висоті 80 м у вежі знаходиться карильон з 81 дзвону, відлитих в 1981 році. Перший карильон, що датується 1480 роком, розташовувався дещо нижче. Зараз він не використовується, а його в його приміщенні знаходиться музей. Щоб потрапити на оглядовий майданчик на вершині вежі, треба здолати сходи в 538 східців, зате звідти відкривається прекрасний вид на місто.

У 1626 році були побудовані бічні портали в стилі стриманого бароко. На початку Першої світової війни в результаті найсильнішого бомбардування південна частина собору була сильно пошкоджена. У другій половині 20 віків було проведено декілька реставраційних робіт, завдяки яким зараз собор знаходиться у хорошому стані.

У 2005 році вежа-беффруа собору, разом з іншими беффруа Бельгії і Франції, була внесена в перелік об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Головний вівтар, створений Лукасом Фейдхербе, учнем Рубенса, відноситься до 1665 року. Він виконаний з мармуру і прикрашений скульптурами 12 апостолів і чотири євангелісти. У центрі розташований реликварий з мощами святого Румольда. На вершині вівтаря знаходиться статуя святого Румольда. Собор традиційно служить місцем поховання бельгійських архієпископів, і Лукас Фейдхербе є також автором надгробного монумента для архієпископа Андреаса Крейзена, розташованого зліва від вівтаря.

У південному рукаві трансепту знаходиться мармуровий вівтар, прикрашений роботою Антоніса ван Дейка "Розп'яття" (1630). Також в колекцію картин собору входять полотна Гаспара де Крайера, Мишеля ван Кокси і Абрама Янсенса.

Дубова кафедра (1721-1737) прикрашена зображеннями сцен з життя святого Румольда. Вони датуються початком 16 ст.

Вітражі:

Орган:

Палац Маргарити Йоркської (Paleis van Margareta van York) знаходиться на схід від Головного ринку. Маргарита влаштувалася в Мехелене в 1477 році після трагічної смерті чоловіка Карла Сміливого. Її резиденцією став особняк на вулиці Keizerstraat 3 (близько 400 м на схід від центру Мехелена), який вона купила у єпископа Камбре. Через декілька років на цій же вулиці з'явився палац Маргарити Австрійської, що також зіграла важливу роль в історії міста. Будинок також називають міським замком:

Поруч стоїть храм святих Петра і Павла – барочна церква, побудована в 1694 році, а верхня частина головного фасаду з'явилася в 1709 році. Церква зведена архітектором єзуїтського ордену і спочатку присвячувалася засновникам ордену Ігнатію Лойоле і Франциску Ксаверию. Після скасування ордену, за розпорядженням імператриці Марії Терезии, церква була призначена приходською замість занепалої церкви святого Петра, що знаходилася по сусідству.

Напроти палацу Маргарити Йоркської та храму Петра і Павла знаходиться Савойський двір або Палац Маргарити Австрійської. У 1507 році, коли Маргарита почала управляти Нідерландами від імені свого молодшого племінника Карла, вона переїхала з Савойї і влаштувалася в Мехелені. Вибір пав на це місто із-за його центрального розташування і відносного соціального спокою. Перші декілька років її двір знаходився в колишньому особняку Маргарити Йоркською на Keizerstraat 3. До 1510 року за її розпорядженням був побудований новий палац, де окрім її резиденції також розташувався суд.

Цегляне крило, що виходить на вулицю Voochtstraat, досі зберегло риси позднеготического стилю. Будівля на Keizerstraat, побудоване в 1515-1517 роках, є одним з перших в північній Європі, виконаних в стилі ренесансу. Два крила одного комплексу настільки сильно відрізняються один від одного, що складно припустити, що вони складають єдине ціле.

Після смерті Маргарити Австрійської в 1530 році особняк недовгий час служив в якості резиденції дочки Філіпа I Красивого Марії Австрійській, а потім в нім жив кардинал Граневела. Фасад головної будівлі як і раніше прикрашають герб імператора і Маргарити, а поряд з ними скульптурне зображення богині правосуддя. Маргарита Австрійська була улюблена жителями Мехелена, тому що вона багато зробила для зміцнення його положення, і на знак вдячності поряд з її колишнім палацом правительці був встановлений красивий пам'ятник на високому п'єдесталі.

У 1609 році палац був викуплений адміністрацією Мехелена, і до 1795 року в ньому знаходилася Велика рада. Упродовж віків будівля кілька разів перебудовувалася. Зараз будівлю займає районний суд.

Особняк Буслейдена знаходиться на вулиці Frederik de Merodestraat (близько 300 м на північ від Великої площі). Він належав гуманістові і меценатові з Люксембурга Йеруну ван Буслейдену. Особняк в стилі раннього ренесансу був побудований архітектором Келдермансом на початку 16 століття, коли для Мехелена почалася епоха будівництва розкішних резиденцій.

З 1619 року і до Першої світової війни особняк використовувався як будинок милосердя, де бідні могли узяти невеликий безвідсотковий кредит. Під час війни особняк виявився повністю зруйнований, і після відновлення в нім розмістилися Королівська школа карильона і Міський музей в особняку Буслейдена.

Церква св. Катерини:

Церква бегінок:

Церква святих Янів:

Декілька прикладів міської забудови:

Коментарі

Скільки в тої маленької Європі краси....
Та не кажіть :)
Щось не видно ані супутникових антен, ані кондиціонерів - зовсім бідно в тому Малині живуть, не те що в нас :)
Так, покращення до них прийде із запізненням :)