Навколо Майдану: дворики, костел, модерн

Попередня стаття
Бородянка, Буча, Макарів: знищена москалями Київщина
Наступна стаття
Захід сонця на меандрі річки Любич

Коли приходиш на Майдан Незалежності у Києві, то бачиш радянський конструктивізм і сучасні пам'ятники. Але варто на 50 метрів зайти в будь-яку вуличку, що починається на Майдані, опиняєшся в іншому світі: Києві 19 - початку 20 століття з милими двориками та різноманітної архітектури від презентабельного модерну до садибної забудови.

Почнемо з вулиці Костьольної, яка з'єднує Майдан Незалежності з вулицею Трьохсвятительською, яка піднімається від Європейської площі до Михайлівського монастиря. Тут розташований католицький храм - Олександрівський костел:

Цей католицький храм Києва не такий відомий, як неоготичний Миколаївський костел на Великій Васильківській. Хоча знаходиться в самому центрі. Громіздкий класицистичний фасад костелу з колонами з першого погляду не дуже справляє враження.

Але варто зазирнути всередину, побачимо чудові розписи, не зовсім типові для католицького храму. Не дарма майбутнього художника Казимира Малевича охрестили саме в цьому костелі. Мабуть, звідси і почався його шлях пізнавання прекрасного, який завершився Чорним Квадратом))

Ініціатором будівництва костелу був граф Потоцький, голова губернського дворянства. Спонсорували будівництво Браницькі, Енгельгардти, Лопухіни.

Вівтар:

Розписи стелі:

Вітраж:

Орган:

На маленькій вуличці Костьольній поруч з Майданом стоїть чи не найвражаючий шедевр київського модерну - будинок з голубами і атлантами. Адреса - вул. Костьольна, 7:

Будинок збудував у 1910 - 1913 роках поляк Олександр Козеровський. Проект архітектора Ігнатія Ледоховського відтворив найкращі традиції Віденського модерну.

Весь фасад напічканий скульптурами: атланти, путті, голуби, рослинні орнаменти. Їх автор - скульптор Федір Соколов.

В одній з квартир будинку жив Саакашвілі. У грудні 2017 року до нього прийшли з обшуками правоохоронці. Намагаючись втекти від них, він зібрався на дах і погрожував зістрибнути. Але тоді закінчилося добре.

Цей будинок та будинки поруч мають симпатичні дворики. Костьольна 7 - 9 - 11 - це фактично один великий дворик:

Найцікавіше у дворику - це флігель кінця 19 століття:

Та, мабуть, найцікавіший дворик знаходиться за будинками 22 і 24 по вул. Михайлівській:

Багатоквартирні житлові будинки з входами на трьох рівнях - таке навряд чи ще зустрінеш десь у Києві:

Круті залізні сходи виведуть з дворика на вул. Трьохсвятительську:

Сьогодні розповів лише про 2 дворики навколо Майдану Незалежності. Насправді, їх таких понад два десятки. Хочете побачити більше? Залишайте коментарі під чим постом та робіть перепост в своїх соціальних мережах (кнопки для перепосту внизу).

Також запрошую підписуватися на мій телеграм-канал. Так ви будете оперативно дізнаватися про нові пости на сайті: https://t.me/andytravelclub 

Попередня стаття
Бородянка, Буча, Макарів: знищена москалями Київщина
Наступна стаття
Захід сонця на меандрі річки Любич