Городенка

Попередня стаття
Чернелиця
Наступна стаття
Раковець

Городенка - місто-райцентр на Покутті (Івано-Франківщина). Відома ще з княжих часів, у XV столітті тут було побудовано замок, який до наших часів не дожив. Магдебурзьке право Городенка отримала у 1668 році від короля Яна Казимира. В місті є неймовірно великий костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії авторства знаменитого архітектора Бернарда Меретина, до оформленням якого доклався сам Пінзель. Крім того, зберігалася барокова Успенська церква, занедбаний вірменський костел та головна синагога.
ucGOE.jpg
Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марі́ї - одна з найцінніших пізньобарокових пам'яток на території колишньої Речі Посполитої. Храм споруджено протягом 1745-1769 років на замовлення Миколи Василя Потоцького архітектором Бернардом Меретином у співпраці з «галицьким Мікеланджело» — скульптором Іоганом Пінзелем і вважається першою спільною роботою двох митців. До комплексу входять також корпус монастирських келій та колона зі статуєю Пречистої Діви Марії.

Храм та монастирська резиденція Конгрегації регулярних кліриків Божественного Провидіння засновані фундаційним актом канівського старости Миколи Василя Потоцького від 22 серпня 1743 року. Власне будівельні роботи розпочалися у 1745 році — після виділення фундатором першої квоти в розмірі 20000 злотих — і станом на 1754 рік були вже майже завершені. Проте освячений храм був тільки 2 липня 1769 року, попередньо у 1763 році змінивши статус із монастирського на парафіяльний. У 1866 році костел відреставровано. Наступні реставрації проходили у 1905—1906 та 1920-х роках після руйнувань, заподіяних у 1915 році під час Першої світової війни.
s4l9D.jpg

Храм являє собою тринавну цегляну базиліку з потинькованими фасадами. Центральна нава вища за бічні. Обабіч квадратного презбітерія влаштовано емпори з вигнутими парапетами, аналогічними до парапетів емпор собору Святого Юра у Львові. Абсида — слабковиражена, прямокутної форми, із заокругленими кутами. Головний фасад заокруглений, із двома скісно поставленими до осі споруди бічними триярусними вежами, вкритими бароковими дахами без заломів і ліхтариків. Фасад декоровано коринфським ордером. Над порталом входу — балкон.

Зі сходу до храму прилягає П-подібний у плані корпус келій, з'єднаний із ним окремим переходом. Нахил земельної ділянки спонукав архітектора будувати келії на високих підмурках і терасі. Келії з півночі у два поверхи. Внутрішнє розпланування — коридорного типу, з однобічним розташуванням келій.
ldLgh.jpg

Колона (фігура) напроти костелу та нова церква в Городенці:
fMOJ2.jpg

Церква Успіння Пресвятої Діви Марії споруджена у 1763 році для греко-католицької громади міста коштом Миколи Василя Потоцького. Автор проекту — то самий Бернард Меретин:
36jZ4.jpg

Вірменський костел споруджено у 1706 році. Його охороняв кам'яний мур. Пам'ятка добре збереглася, хоча і не використовується.
9ZL6o.jpg

sGFS0.jpg

Вражають його потужні контрфорси та сліді від куль:
uq7oz.jpg

xOlpt.jpg

У ХІХ столітті більше 30 відсотків населення Городенки складали євреї. В місті було декілька синагог. В самому центрі добре збереглася головна синагога ХІХ століття. В ній зараз розташована шкільна спортивна зала.
kWeXF.jpg

oIzC0.jpg

nTKx4.jpg

Совковий центр міста:
gLRso.jpg

Попередня стаття
Чернелиця
Наступна стаття
Раковець

Коментарі

а що, трохи симпатично, тре заїхати
Так. Але однієї години на огляд міста вистачить
так і запишемо:)