Фастів: відлуння романської готики

Фастів - райцентр Київської області, переважно знайомий українцям крупним залізничним вузлом. На фастівському вокзалі досі стоїть вагон-музей, де підписано Акт Злуки між УНР та ЗУНР. Зараз центр Фастова майже повністю складається з багатоповерхівок і хрущовок. Проте у місті є принаймні декілька цікавих для туриста пам'яток, які я вам сьогодні і покажу.

Ми відвідали Фастів у жовтні 2022 року під час осінньої подорожі Київщиною. Якраз вирувала золота осінь, яка доповнювала чудовий вид на річку Унаву і головну пам'ятку міста - костел Воздвиження.

Головна і найцікавіша пам'ятка Фастова - це римо-католицький костел Воздвиження Святого Хреста. Без перебільшення - це один з найвражаючих римо-католицьких храмів України, побудованих у стилі неоготики. Храм почали будувати у 1903 році за проектом архітекторів Владислава Домбровського та Федора Троупянського за ініціативою Станіслава Шептицького. Освятив костел 18 вересня 1911 році настоятель Леон Зеленський.

Костел збудований у стилі романської неоготики, який був популярним у Європі в останні чверті ХІХ століття. Головний фасад костелу - асиметричний. Права вежа значно вища за ліву і прикрашена годинником.

На фасаді між двома вежами - вікно-роза, що є обов'язковим атрибутом готичних храмів.

Заходимо всередину через неоготичний портал, який зверху прикрашає горельєф Христа у тимпані:

Інтер'єр костелу також типовий для готичних храмів. Дах тримає нервюрне склепіння.

Арки - типові для романської готики:

Вітражі:

Головна вежа і бічний вхід:

Обійдемо костел по периметру. Східний фасад храму:

Східний фасад також прикрашає вікно-роза та неороманські колони з арками:

Пресвітерій (апсида) костелу:

Романські вікна у пресвітерії та на західному фасаді:

На території храмового подвір'я - чудовий благоустрій:

Останній погляд на костел, і рухаємося далі!

Мабуть, єдина збережена у середмісті дореволюційна споруда - це будинок банку ХІХ століття. Зараз тут розташований краєзнавчий музей.

В західній частині міста на протилежному берез Унави є дерев'яна Покровська церква, побудована у 1780 році.

Цю церкву в народі називають "Палієвою", оскільки вона збудована на місці попереднього храму, який, можливо, побудував Семен Палій.

Церква має три верхи, а її силуети типові для козацького бароко.

Незвичайні ковані хрести на церкві:

Дерев'яна дзвіниця поруч: