Вулиця Шкільна (Schulgasse) - одна з найстаріших вулиць історичного центру Чернівців. Вона починається від площі Святого Хреста (з костелом і будинком-кораблем), проходить турецьким містом над Турецької вулицею і закінчується на Nikolausgasse (вул. Садовського) біля синагоги Мордко і Таубі Корн «Корншил». Вулиця названа на честь першої школи у Чернівцях, яка з'явилася тут у 1784 році на називалася "Нормальною школою".
Почнемо з найцікавішого будинку на вулиці. Житловий будинок номер 14 для заможних чернівчан був збудований наприкінці ХІХ століття у стилі необароко.
Фасад будинку прикрашають два еркери оформлені композитними колонами та пілястрами.
Над вікнами - жіночі маскарони:
Вхід прикрашений стилістичними елементами бароко - пілястрами з капітелями та картушами. Всередину ведуть різьблені дерев'яні двері.
В під'їзді будинку - австрійська плитка та ажурні перила, які прикрашають сходи.
Барокова стеля у м'яких кольорах також вражає:
Внутрішні двері:
Будівля поруч по вул. Шкільній, 16 - теж з елементами необароко. Тут знаходиться Румунське консульство.
На вулиці Шкільній (на розі з площею Св. Хреста) знаходиться найстаріша кам'яна будівля Чернівців - Генеральський дім. Він був збудований у 1780 рік - майже відразу ж після того, як Буковина увійшла до складу Австрії. Будинок звкли для другого генерал-губернатора Буковини - герцога Енценберга. Перший же губернатор, генерал фон Сплені, сидів у попередньому дерев'яному будинку. Крім військової адміністрації тут розміщався суд, окружний староста та окружна канцелярія.
Тут же, на вулиці Шкільній, з'явилася перша "нормальна" школа у Чернівцях. Земельну ділянку для неї викупив голова військової адміністрації Енценберг у 1784 році. Тут вчився Юрій Федькович, а у 1848 році школу відвідав цісар Франц ІІ. Зараз на її місці стоїть загальноосвітня школа №14.
Напроти Генеральського дому стоїть будівля управління землекористування у стилі неокласицизму (Шкільна 2), збудоване у 80-ті роки ХІХ століття. Зараз його приміщення також слугує освіті - тут знаходиться єврейська школа.
Приблизно посередині свого руху вулиця Шкільна перетворюється на Турецький міст, який прокладено над вулицею Турецькою:
З Турецького мосту відкривається чудовий вид на площу Святої Марії (або площу Турецької криниці):
Поруч з Турецький мостом знаходиться вагома пам'ятка у стилі функціоналізму часів румунської доби в Чернівцях - будинок соцзабезпечення (1938 - 1940 роки):
Сподобався пост? Поділись з друзями!