Бремен

Попередня стаття
Кельн
Наступна стаття
Трір - найстаріше місто Німеччини

Північні ганзейські міста - це моя слабкість. Хоч Бремен жодним чином не вписувався в мій маршрут Німеччиною і не входив в плани, в останню мить я вирішив сюди заїхати. Виявилося, не дарма. Попри те, що Бремен був на 90% зруйнований під час Другої світової, він був частково відновлений. І дуже якісно, як це вміють робити німці. В місті - шикарна ратуша, одна з найдосконаліших, які доводилося бачити, гострошпилястий в північному стилі романський домський собор, приваблива площа Ринок. Старої забудови не так багато, але вона вражає. Це стосується як середньовічних будинків, так і стильних архітектурних ансамблів першої половини ХХ століття. І звичайно, що Бремен - це місто казкових Бременських музикантів, про яких тут нагадує все навколо. Навіть дощ, який не припинявся ні на хвилину, лише додавав похмурому північному місту належної йому стильності.
Бремен. Домський собор Святого Петра

Бремен зустрічає зливою на головному залізничному вокзалі:

Дорога з вокзалу до центру йде через мальовничий парк з вітряками:

По дорозі зустрічаємо цікаві сучасні пам'ятники:

Десять хвилин пішки, і ми - в самому серці міста на площі Ринок:
Бремен. Ринкова площа

На площі Ринок розташована бременська ратуша - одна з найвеличніших готичних громадських споруд і найбільш яскравий приклад так званого "везерського ренесансу":
Бремен. Ратуша

Готичну двоповерхову будівлю в два поверхи з великими залами було побудовано в 1405-1410 рр. В північній частині будівлі розташовувалися окремі кімнати. Разом з новою ратушею на Ринковій площі з'явилися статуї імператора і семи курфюрстів, а у східної і західної стін ратуші - скульптурні зображення пророків і мудреців.

У 1600 р. бременський сенат вирішив, що скромний вигляд готичної ратуші не відповідає її представницьким цілям і прийняв рішення про перебудову, яка була проведена в стилі "везерського ренесансу" в 1608-1612 рр. за проектом бременського архітектора Людера фон Бентхайма. Вікна у будівлі були збільшені в розмірі, а середня частина будівлі була знесена. В результаті реконструкції у будівлі з'явився великий скляний еркер, увінчаний фламандським фронтоном. Фасад ратуші прикрашений численними рельєфами і скульптурами людей, ангелів і казкових тварин. Декоративні елементи фасаду були виконані по проектах майстрів нідерландського ренесансу: Ганса Вредемана де Вриса, Хендрика Гольциуса і Якоба Флориса.

З часом у будівлі з'явилися різні прибудови. У 1909-1913 рр. до старовинної будівлі була прибудована нова ратуша з мідним дахом в стилі неоренесансу.

На площі перед ратушею височіє статуя Роланда (10,21 метра) - символ міста і уособлення його незалежності. Імперський орел на щиті дає зрозуміти, що міське право сходить до часів Карла Великого і Бремен підкоряється тільки імператорові і жодному іншому духовному або світському правителеві.

Перед ратушею встановлена скульптура знаменитих "Бременських музикантів":
Бремен і Бременські музиканти

Напроти ратуші - будівля Торгівельної палати, або Schütting:

Бюргерські будинки на площі Ринок:

В східній частині площі Ринок височіє домський собор Святого Петра. Перша дерев'яна церква на його місці була побудована у 789 році Святим Віллегадом. Через три роки саксонці підпалили Бремен, знищивши і церкву. Через 13 років, в 805 році під керівництвом єпископа Віллера була побудована нова церква. Пізніше будівля розширювалася, були побудовані центральна нава і дві нави з хорами. Проте пожежа 1041 року знищила будівлю собору і велику частину бібліотеки.

Через кілька років за архієпископа Адальберта почалося будівництво сучасного собору. Спочатку будівлю споруджували в романському стилі, але в XIII століття намітився поворот у бік готики. Наприкінці XVI століття більшість бременців прийняли кальвінізм, але сам собор з 1638 року став лютеранським.

Одна з фігур перед фасадом:

Інтер'єри:

Одна з найзнаменитіших вулиць Бременf - Беттхерштрассе (Böttcherstraße). Вона має довжину всього 100 метрів і складається всього з 7 будинків. Будинки - не надто старі, вони були зведені з 1922 по 1931 роки, але виглядають досить стильно:
Бремен. Беттхерштрассе

Середньовічна громадська архітектура збереглася у Бремені лише поодиноко:

Обов'язковий атрибут ганзейського міста - будинок міських вагів:
Бремен. Будинок міських вагів

Найімпозантнійша споруда Бремена нових часів - будинок суду (1895 рік):

Будівля суду за допомогою переходу з'єднується з будівлею бібліотеки:

Колишній головний поштамт:

Концертна зала Die Glocke ("Дзвіночок"):

Готична церква св. Іоанна, XIV ст.:

Набережна не вражає:

Попередня стаття
Кельн
Наступна стаття
Трір - найстаріше місто Німеччини