Боробудур

Храмовий комплекс Боробудур, що знаходиться в центрі острова Ява в 40 кілометрах на північний захід від Джок'якарти, є одною з найпопулярніших пам'яток Індонезії і перебуває під охороною ЮНЕСКО. Він вважається найбільшим буддійським храмом в Індонезії, а також одним з найбільших буддійських пам'ятників у світі. Храмовий комплекс являє собою величезну ступу, виконану у формі мандали - схеми всесвіту відповідно до буддійських уявлень. Споруда має висоту 35 метрів, а її нижня частина складається з галерей, що утворюють шестиступінчасту квадратну в плані піраміду з основою 111×111 м. На трьох верхніх круглих терасах, навколо великої центральної ступи (дагоби), розміщені 72 маленькі ступи. Збудовано цей архітектурний шедевр орієнтовно між 750 і 850 роками правителями держави Матарам з династії Сайлендра. Вчені вважають, що спорудження такого храму зайняло не менше 100 років.

Назва "Боробудур", імовірно може походити від санскритського "вихара Будда Ур", що перекладається, як "буддійський храм на горі". Ступа має вісім ярусів: п'ять нижніх - квадратні, і три верхніх - круглі.

Весь об'єм усієї споруди складає приблизно 55 000 м³. Ступа споруджена з 2 000 000 кам'яних блоків.

Мури нижніх терас прикрашені різьбленими барельєфами на теми буддійських легенд. Ці барельєфи відзначаються реалістичністю народних побутових сцен.

На верхньому ярусі розташовано 72 малих ступи навколо великої центральної. Кожна ступа у формі дзвону.

Всередині ступ знаходяться 504 статуї Будди і 1460 барельєфів на релігійні сюжети.

Головну частину храму увінчує центральна ступа (символ просвіти Будди) - символ вічності.

Приблизно у 1006 році сталося виверження сусіднього вулкану Мерапи і люди покинули цю землю. Сотні років Боробудур лежав покритий вулканічним попелом і зарослий джунглями, а факти, що свідчать про те, яким чином цей унікальний пам'ятник виявився забутим, досі залишаються загадкою.

Храм набув світової популярності в 1814 році, коли сер Томас Стэмфорд Бингли Раффлз, лейтенант-губернатор острова Ява, виявив пагорб з великою кількістю каменів з різьбленням. Був розпочатий процес реставрації і очищення монумента. Найоб'ємніші реставраційні роботи були проведені в 1975-1982 роках під егідою уряду Індонезії і ЮНЕСКО, і після цього храм був внесений в список об'єктів Всесвітньої спадщини.

Вхід до храмового комплексу:

Архітектурні прикраси різних рівнів храмового комплексу:

Ступа оточена великим парком з екзотичними деревами та рослинами:

Боробудур - місце, де туристи люблясь зустрічати світанок. Як правило, з ранку в Індонезії завжди ясно. Але цього ранку мені не повезло. Сонця не було, все було затягнуто хмарами. Тому довгоочикуваним світанко у повній мірі насолодитися не вдалося ((