Березова Рудка

Як і будь-який український мандрівник, знаючи про те, що у Березовій Рудці знаходиться одна з двох пірамід в Україні і одна з трьох – в Європі, я давно мріяв і планував сюди заїхати. Проїжджаючи десятки разів між Дніпропетровськом і Києвом в декількох кілометрах від Березової Рудки, я постійно задавав собі питання: а коли ж, нарешті, я зверну з траси і завітаю до цього загадкового села? Декілька тижнів тому давня мрія збулася, і ми з дружиною на щойно придбаній новій автівці завітали до Березової Рудки.

Березова Рудка попри типову для центральної України занедбаність, мене не розчарувала. Навпаки, я відчував тут щось рідне, яке у жодному закордоні не відчуєш. Село, що знаходиться в 11 кілометрах від траси Київ – Харків в Пирятинському районі Полтавської області на березі річки Перевід, заснував у 1717 році гетьман Іван Скоропадський. У 1752 році Березову Рудку у нащадків Скоропадського викупили поміщики Закревські і зробили своїм родовим помістям на 5 поколінь, аж до того моменту, коли Україну вперше захопили більшовики.

Представники власників Березової Рудки Закревських були досить високими державними службовцями, які жили і працювали переважно в Санкт-Петербурзі, а до села приїжджали, як до своєї літньої резиденції. Сюди ж вони поверталися після відставки і виходу на пенсію.

Протягом 1843 – 1847 років Березову Рудку п’ять разів відвідував Тарас Шевченко. Дружині тодішнього власника Платона ЗакревськогоГанусі, український геній присвячував вірші. Він же намалював портрети Платона Закревського та Ганни. Шевченко і Ганна були таємно закохані один в одного, і у 1844 році під час перебування Закревських в Петербурзі, Гануся таємно відвідала Шевченка. Від їхнього кохання народилася донька Софія, яку офіційний чоловік Ганни, Платон Закревський, не визнав. Тарас же не мав змоги відвідувати свою доньку.

Родинний двоповерховий палац, головна споруда комплексу, був збудований у 1838 році за проектом місцевого архітектора Євгена Червінського.

Палац має два фасади. Парадний фасад доволі скромний.

Парковий фасад прикрашений чотириколонним тосканським портиком:

З обох боків від палацу комплекс прикрашають два флігелі у класицистичному стилі зі скромними колонами:

Комплекс оточує старий парк (фруктовий сад), який розкинувся на 45 гектарах парк (парки — вони чомусь завжди розкидаються). Колись тут були працюючі фонтани, альтанки, ставок, а алей і доріжок було значно більше, ніж сьогодні.

З

араз від того всього залишилася одна альтанка, яка зустрічає усіх в'їжджаючих до Березової Рудки з боку траси:

Однак, родзинкою Березової Рудки є піраміда родова усипальниця родини Закревських, побудована у 1899 році Гнатом Закревським. Ігнатій Платонович Закревський який перебував на службі в імператора Олександра III – був обер-прокурором першого департаменту права Сенату. Одночасно, він був членом масонської ложі, захоплювався єгипетською культурою та за імператора Алєксандра ІІІ був послом Російської імперії у Єгипті.

Піраміду в звичайному українському селі, яка мала виконувати роль майбутньої усипальниці, Гнат Закревський звів, як символ свого захоплення Єгиптом. Поховальна споруда має висоту 9 метрів, товщину стін – 30 – 35 см, її зовнішні стіни були залиті цементом, створюючи ілюзію плит. Вона дійсно поєднувала в собі класичні форми єгипетської піраміди, до якої були додані православні символи.

Грані піраміди розташовані чітко по сторонам світу. Вхід в каплицю прикрашала статуя богині Ісіди, привезена Закревським з Єгипту, а на портику над входом розташовувався православний хрест. В центрі приміщення знаходився православний вівтар з великим кам'яним хрестом, а стіни були розписані цитатами з Біблії та єгипетськими символами.

Фундатор піраміди Гнат Закревський помер в Єгипті у 1906 році. Його забальзамоване тіло було доставлено в Березову Рудку і поховано у спорудженій ним усипальниці.

Після революції 1917-го року поховання було розграбовано, тіла повикидали, а саму споруду пробували зруйнувати, але безуспішно. Деякий час в ній розміщувався молочний склад. Сьогодні занедбана піраміда ховається за напівзруйнованою будівлею сільського клюбу.

Навколишня природа:

Засіб добирання до Березової Рудки:

Коментарі

Малувато у Закревського кріпаків було.
Не кількість кріпаків прикрашала пана :)
Але кількість кріпаків впливають на розмір піраміди. У цьому плані єгипетським фараонам було краще.
В Закревського просто манії величі не було)
Однозначно була, раз піраміду будував для себе. Питання у розмірах тієї манії та можливостях.
Якщо й була,то маленька,не фараонівська:)
Звісно, маленька — ніхто-ж не заперечує.
До того ж піраміда будувалася для батьків-Ганни та Платона.А вже пізніше в ній було поховано Ігнатія Закревського
надо будет заехать..
постоянно мимо проезжаю
Я теж раз 20 проїжджав, а на 21-й заїхав :)
машинкой доволен?
одна из любимых фирм :)
Ага, дуже! :)
Громадським транспортом добиратись зовсім погано , виходить тільки одна година в Березовій Рудці
в 2010 році був http://dniprovych.livejournal.com/37571.html
і все ніяк не поїду з ночівлею щоб спокійно все подивитись
Ночівля в Березовій Рудці - це, здається, занадто :)
з палаткою можна десь в парку стати
Так, тут лише власний транспорт допоможе.
Звичайно, можна і за годину все подивитися, але якось воно некомфортно буде...
Кстати, а вторая пирамида в Берестечке?
Друга - в Комендантівці (Кобеляцький р-н Полтавської області). Але попи її дуже іспоганілі.
о. ну так на тебе третью пирамидку:

Пронский был протестантом-кальвинистом. Вернувшись в 1595 г. из Рима, он отдал кальвинистам католический костел в Берестечке. Его наследник А. Лещинский также был последователем кальвинизма, при нем Берестечко стало одним из главных центров социнианства (арианства) - радикального течения в протестантизме. "Мурованый столб" на могиле Пронского - уникальный социнианский памятник, которые не сохранились больше нигде в мире. 16-метровый обелиск построен из прочного кирпича на цементной кладке. С северной стороны сохранилась надпись: "Александр Фридрихович Пронский, каштелян, скончался года 1601, последние дни марта".

http://dniprovych.livejournal.com/60273.html
Друга піраміда в Коменда́нтівка, Кобеляцькому районі Полтавської області.
А в Берестечке кам'яний стовп на могилі князя Олександра Пронського, хоча теж можно вважати частково пірамідою
какая-то она слишком новая и странная
попи покращили :)
ага, така нова що була споруджена десь на 20 років раніше чим в Березова Рудка.
Вас влаштовує такий стан http://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/4/45/Комендантівка_Піраміда.jpg Там була повна реконструкція, але у середині виглядає більш автентично.
блин, вот уроды...что наделали...
Прям "Піраміда підвищеної покращеності"
а то, все для людей )) Відреставрована УПЦ МП ну і як ведеться заграбастана до себе, світлин в середині робити не можна. Править отець Роман, такий собі молодий хлопчик з бородою та довгим волоссям. Доречи він розповів про нову піар технологію церкви , почали давати на те що єдина Українська церква на чолі з «блаженешим» Володимиром, я якось відразу не зрозумів що він ото каже, а потім до пер що це все та всіма «любима» УПЦ МП. Коротше кажучи вони почали відхрещуватись від приставки МП, і що то все наче люди цю приставку почали приліплювати, а це ж не вірно, аля звісно вони поважають мати, але ж вони не ті вже, ну і все в такому роді.
Ну, звичайно! Хто ж їм гроші дасть з такою приставкою? :)
хотів про Рудку через два тижні писати) випередив мене)
Як то в нас кажуть: хто не успів, той опіздав :)
Спасибі, цікава інформація!
Прошу!
Очень интересно! Нужно будет обязательно заехать - по несколько раз в год буквально рядом проезжаю
Хороший отчет
Дякую!
Дуже раджу заїхати!
Вітаю з придбанням нового авто! Задоволений ним?
Дякую! Дуже задоволений! Нове авто - значно покращене у порівнянні з попереднім :)
це новий логан? чи щось інше?
так, це - новий Рено Логан
Чомусь був упевнений, що ти купиш саме логана) Ось вам тоді ще й четверта піраміда) http://ukrainaincognita.com/kyivska-oblast/skvyrskyi-raion/antoniv/antoniv
Та ця піраміда чи не найгарніша! :) Купив те, на що грошей держслужбовцю вистачило :)
Нормально. То раніше логан був як сарай на колесах, хоча всі казали що надійний. А зараз до надійності ще й симпатичність додали. Тепер стоїш у пробках, чи на метро на роботу їздиш?)
Їжджу на тролейбусі чи на маршрутці. Прямо біля дому сідаю і за 20-25 хвилин - на роботі. І головне - завжди сидячи :)
Радий,що вам таки вдалося там побувати,бо Рудка того варта.Ну,і з новим Рено вітаю!Нехай справно мотає кілометри на кардан(чи що там в нього?).
А зоопарк в Рудці бачили?Чи його вже покращили?
Дякую за побажання! Про зоопарк навіть і не чули :)
В центрі села,біля пошти.Там козулі,павичі,зайці і такі інші фазани.Безкоштовний і непоганий як для села.
Були в центрі села, але зоопарку не бачили. Може його вже й немає? :)
Значить,його вже покращили((( Він немалий був.Ви б його помітили
Перевели до категорії "Зоопарк підвищеної покращеності" :)
Був там кілька років тому. Так дивлюся нічого не змінилося, ні краще, ні гірше. Палац так іне підфарбували.

Сторінки