Асканія-Нова: африканське сафарі в Україні

Попередня стаття
Маленька Африка на півдні України: сафарі, червоні озера та пустеля
Наступна стаття
Мис Березина на Херсонщині: море з фіолетовою водою

Я викладаю на сайті цю статтю влітку 2022 року, коли Асканія-Нова і вся Херсонщина знаходиться під російсько-фашистською окупацією. Що зараз відбувається в заповіднику - важко сказати. Але судячи з того, що окупанти творили в зоопарках на тимчасово окупованих, а потім звільнених територіях, вражає. Зоопарк в Ясногородці під Києвом разом з тваринами знищували градами. Зоопарк в Демидові заблокували, де даючі підвозити їжу тваринам. Волонтерів, які намагалися привозити їжу тваринам в екопарк Фельдмана під Харковим, просто розстрілювали.

Здається, що мстити тваринам лише за те, що вони живуть на території України - це якась "фішка" російських нелюдів, від якої вони отримають особливе задоволення. Хочеться лише сподіватися на те, що з тваринами в Асканія-Нові все відносно добре. А Херсонщина буде звільнена якомога швидше. І влітку 2023 року ми снову зможемо побувати на справжньому сафарі в Асканії.

Ця розповідь - про нашу минулу подорож до Асканія-Нови влітку 2019 року

Особисто в мене давно не було таких яскравих вражень від подорожей рідною Україною. Людину, яка відвідала 67 країни на 4 континентах і бачила такі дива, які 99% людей навряд чи колись побачать, мало чим можна здивувати. Але Херсонщина – здивувала. В цьому матеріалі я проведу вас по найцікавішим місцям цього малорозкрученого регіону і дам практичні поради, як зробити подорож туди більш цікавою, насиченою і комфортною.

 

Асканія-Нова: чим зайнятися?

Асканія-Нова – дуже компактне поселення, яке фактично знаходиться на території заповідника. Вже, що необхідно туристу, знаходиться в радіусі 200-300 метрів: готель Канна, автостанція, магазини, кафешки, вхід до дендропарку та зоопарку.

Про сам заповідник і його історію я розповідати не буду. Ви це легко можете самі знайти в інтернеті. Хоча його засновник Фрідріх Фальц-Фейн – це приклад людини, як жила, створювала і вкладала усі свої статки в майбутнє нашої держави (тоді ще не підозрюючи, що така держава буде), у збереження її природи і створення туристичного потенціалу.

Натомість, я зосереджусь на головних цікавинках біосферного заповідника і дам поради, як не пропустити найцікавішого.

Селище Асканія Нова

 

1. Дендропарк Асканія-Нова

Вхід до дендрологічного парку – безкоштовний, якщо ви хочете оглядати його самостійно. Якщо бажаєте екскурсію у супроводі екскурсовода, то її можна придбати в касах заповідника біля входу в зоопарк за 70 гривень з людини (діти – 50 грн.).

Селище Асканія Нова

Дендропарк має багато входів і виходів, але я раджу зайти всередину з боку готелю Канна біля новозбудованої церкви.

В'їзна брама та замкова башта (Асканія Нова)

Заповідний парк в Асканії зустрічає неоготичною брамою. За нею ми побачимо башту, обсаджену з усіх боків виноградником. Башта нагадує оборонні замкові вежі. Башта – це частина неоготичного комплексу будівель, створених наприкінці ХІХ століття і стилізованих під середньовічний замок.

Руїни замочку в Асканія-Нова

Пішохідна стежка невдовзі приведе до рукотворного ставка з маленьким острівцем. Ні березі ставки влаштовані штучні гроти.

Гроти в дендропарку Асканія-Нова

За озерцем – велика галявина, посеред якої, немов приводи, вишукалися шість ялин. Далі буде багато цікавих алей з різними видами дерев: пірамідальні дуби, кримські сосни, клени, ясені.

Дендропарк Асканія-Нова

Парк дуже великий, по ньому можна гуляти годинами.

Дендропарк Асканія-Нова

Чим не Кенія?

Захід сонця в Асканія-Нова

 

2. Зоопарк Асканія-Нова

Ви не знайдете кращого зоопарку з Україні ніж той, що розташований в Асканії. Тварини живуть ту не у клітках, а у великих вольєрах. Умови їхнього життя максимально наближені до природних. Алеями зоопарку вільно гуляють павичі і фазани.

Павич (зоопарк Асканія-Нова)

Спочатку відвідувач потрапляють до великого орнітопарку (парку птахів), де можна побачити вінценосних і степових журавлів, дрохву, лебедів, гусей, рожевих фламінго.

Лебідь (зоопарк Асканія-Нова)

В основній частині зоопарку у великих вольєрах представлено багато представників фауни з багатьох континентів. Серед них, страуси (африканські і Ему), олені, гуанако, лами, гірські козли, буйволи, яки, зебри, коні Пржевальського і багато інших.

Африканський страус (зоопарк Асканія-Нова)

Лама (зоопарк Асканія-Нова)

Олень Давида (зоопарк Асканія-Нова)

Африканська зебра (зоопарк Асканія-Нова)

Козеня (зоопарк Асканія-Нова)

Віслюк (зоопарк Асканія-Нова)

Гірський козел (зоопарк Асканія-Нова)

Єнотоподібна собака (зоопарк Асканія-Нова)

Нутрія (зоопарк Асканія-Нова)

Кінь Пржевальського (зоопарк Асканія-Нова)

Квиток до зоопарку коштує 80 грн. (діти – 50 грн.).

 

3. Сафарі в Асканії-Нова

Про всі переваги асканійського фотосафарі я вже писав вище. Це – найкращий спосіб познайомитися з дикою природою. Те, що це буде одним з найкращих вражень за все життя, не може бути навіть сумніву!

Сафарі в Асканія-Нова

Щоб записатися на сафарі, треба зателефонувати за декілька днів до приїзду в дирекцію заповідника за телефонами: (05538) 6-12-86; (099) 656 23 44.

Антилопи Канна (сафарі в Асканія-Нова)

Сафарі проводяться з 1 квітня по 10 листопада 2019 року групами по 10 людей на позашляховику з відкритим кузовом. Вартість – 120 гривень з людини, або 1200 грн. з машини. Можна брати машину не на 10, а не меншу кількість людей, тоді доведеться заплатити більшу суму за одну людину. Тривалість екскурсії – 2 години.

Сафарі в Асканія-Нова

Територія заповідного степу, на якій проводиться сафарі, складає 2320 гектарів. Вона поділена на декілька секторів (загонів), які розділені між собою сіткою, щоб дикі тварини різних видів не перетиналися між собою.

Африканська зебра (сафарі в Асканія-Нова)

В першому загоні, який розташований на краю Великого Чапельського поду, ми побачимо зебр, антилопу-канна, поні, віслюків, ланей. Поні, віслюки і антилопа будуть самі до вас приставати, просити їх погодувати і погладити.

Антилопа Канна (сафарі в Асканія-Нова)

В окремому великому вольєрі живуть багато сайгаків.

Сайгаки (сафарі в Асканія-Нова)

В другому загоні – гаяли (індійські бики), ватуссі (африканські корови), буйволи та сірі українські бички.

Ватуссі (сафарі в Асканія-Нова)

В наступному загоні мешкають бізони. Доїхати до них на джипі не вийде, але разом з екскурсоводом до них можна підійти на безпечну відстань, щоб роздивитися їх.

Бізони (сафарі в Асканія-Нова)

На берег арику (штучної водойми) на водопій приходять коні Пржевальського, зебри та антилопи гну. Зебри досить полохливі, і навряд чи підпустять вас близько до себе. Коні дуже приставучі, будуть лізти до вас знайомитися. А ось з гну краще не зв’язуватися, вони непередбачувані. Краще спостерігати за ними на відстані.

Коні Пржевальського та африканські зебри (сафарі в Асканія-Нова)

Ну і зверніть увагу на справжній незайманий український степ! Він залишився лише тут, в Асканії.

Степ в Асканія-Нова

 

Африканське і українське сафарі: в чому різниця?

Чи можна вважати, що фотосафарі в Асканія-Нова поступається популярним африканським розвагам? І так, і ні.

Плюси сафарі в Асканії:

1. Гарантовано побачити тварин.

На відміну від сафарі в африканській саванні, де побачення з дикими тваринами вам ніхто не гарантує, у степах Таврії ви гарантовано побачите декілька видів тварин, серед яких зебри, антилопи двох видів, бізони, буйволи, сайгаки, коні Пржевальського. В Африці ви можете декілька годин колесити по саванні, і побачити лише здалеку зебру чи жирафа.

2. Побачити тварин зблизу.

В Африці тварини не підходять близько до автомобіля. Роздивитися їх добре можна хіба що через бінокль, а про якісні фото можна навіть не мріяти. В Асканії вас підвезуть до тварин на відстань до декількох десятків метрів (або навіть до декількох метрів)! А деякі з них (коні Пржевальського та антилопи) взагалі будуть підходити до вас і просити, щоб ви їх годували чи гладили.

3. Коштує в десятки разів дешевше.

Найскромніші сафарі в Африці починаються від 100$ за людину. Але, як правило, вони коштують декілька сотень доларів. Додайте сюди ще мінімум 2000$ добирання та проживання. Вартість сафарі в Асканія-Нова – всього 150 гривень з людини (менше 5$).

4. Відчуваєш себе в безпеці.

Малярія, жовта лихоманка, антисанітарія і відсутність комфорту – звичайні супутники у подорожі Африкою.  В нас цього всього немає, а в самій Асканії є комфортний і недорогий готель.         

 Антилопа Канна (Асканія-Нова)

 

Мінуси сафарі в Асканії:

1. Обмежені види тварин.

Тут ви не побачити слонів, жирафів, левів, бегемотів та крокодилів. Щоправда, вам і в Африці ніхто не прогарантує, що ви їх побачите.

2. Обмежена територія заповідника

3. Відсутність африканської атмосфери і екзотики.

Але ж ви вже зрозуміли, що плюси – переважають!))

Антилопа Гну(Асканія-Нова)

 

Як доїхати

Базою подорожі буде містечко Асканія-Нова. Навколо нього розташований однойменний заповідник, тут починається сафарі. В самому містечку – чудовий дендропарк і просто фантастичний зоопарк.

Власне авто

До Асканії-Нова є дві дороги:

- добре відремонтована – з боку райцентра Чаплинки (траса Херсон-Сімферополь);

- жахлива і вщент розбита – з боку Новоолексіївки (траса Харків-Сімферополь).

Обидва шляхи мають плюси і мінуси. Хоч дорога через Чаплинку і далі, на Нову Каховку і Херсон – відносно добра, за Новою Каховкою у бік Нікополя, Кривого Рогу та Дніпра вона вбита. І навпаки, якщо дорога через Новоолексіївку жахлива, то траса Харків-Сімферополь – відносно добра.

По дорозі на Херсонщину

Громадський транспорт

Рейсові автобуси з Херсона до Асканії-Нова їздять чотири рази на день. І ще раз на день – автобус з Генічеська. Подивитися розкладі купити квитки можна на сайті https://busfor.ua.

 

Де зупинитися

Тут вибір невеликий, але достойний. Готель Канна – єдиний готель Асканія-Нова. Стандартний номер коштує 650 грн. на добу, покращений номер з кондиціонером – 720 грн. Номера просторі і з усіма зручностями. Біля готелю – декілька кафе, продуктовий магазин, вхід в зоопарк і дендропарк.

Готель Канна (Асканія-Нова)

Сайт готелю: http://kanna-hotel.com.ua

Забронювати номер в готелі можна на сайті https://www.agoda.com

Сайт заповідника Асканія-Нова: http://askania-nova-zapovidnik.gov.ua

Попередня стаття
Маленька Африка на півдні України: сафарі, червоні озера та пустеля
Наступна стаття
Мис Березина на Херсонщині: море з фіолетовою водою