Печера Вертеба: кажани та залишки перебування трипільців

Попередня стаття
Скала над Збручем
Наступна стаття
Монастирок: печерний храм та каньйон Серету

Печера Вертеба знаходиться неподалік від колишнього містечка Більче-Золоте. Вперше, 1823 року, печеру виявив власник місцевих земель на ім'я Ян Малевський. Сталося це випадково під час його полювання. Буквально на вході в тунель він виявив багато керамічних виробів, походження яких, на його думку, датувалося античним періодом. Насправді це було відкриття ще не відомої на той момент трипільської культури. Через деякий час новий власник села Леон Сапега заснував у цьому місці паркову зону. У ході його облаштування працівниками знайшли елементи глиняного посуду, черепків, фігурок.

Ми відвідали печеру під час весняної подорожі найгарнішими куточками Тернопілля. Фото-звіт про подорож - тут.

Загальна протяжність дослідженого лабіринту становить 9 км. Температура повітря тут постійна - 10 - 11°С, вологість 96 - 100%. 

Поширеними є прозорі і білі кристали, що покривають стіни печери. В результаті на стелі і стінах печер утворилися натічні кори, каскадні напливи, сталактити.

Кристали печери:

Вертеба єдина з великих подільських печер, яку в давні часи люди активно використовували понад 600 років як у житлових, так і культових цілях. У ній знаходяться три культурні верстви енеолітичної культури Трипілля-Кукутень. Люди навідували печеру також в епоху бронзи і в пізніші часи. 

В печері є багато маленьких кажанів:

Всередині облаштовано Музей трипільської культури. Тут зібрано колекцію кераміки, антропоморфних та зооморфних статуеток, знарядь праці з кістки, кременю, каменю і міді, які належать до трьох різночасових локальних груп трипільської культури. Під час досліджень знайшли глинобитні лежанки, землянку, залишки вогнищ, ритуальні та сміттєві ями.

Залишки кераміки:

Лабіринти печери:

Вхід до печери:

Попередня стаття
Скала над Збручем
Наступна стаття
Монастирок: печерний храм та каньйон Серету