Товсте - містечко батька Богдана Хмельницького

Попередня стаття
Нагоряни
Наступна стаття
Голігради: захід сонця над меандром річки Серет

Містечко Товсте розташоване не березі річки Тупа на трасі "Тернопіль - Чернівці" між Чортковим та Заліщиками. Якщо ви їдете своїм ходом дивитися перлину Тернопілля - Червоногруд, то саме в Товстому вам треба сходити з поїзду. До завітного місця звідси ще йти близько 15 кілометрів пішки. Але й Товсте також варто уваги. Звичайно, памятки тут не таки знамениті і величні, як червоногрудський замок, але їх у містечку багато, і всі вони розташовані досить компактно.

Поселення Товсте скоріш за все виникло ще за Київської Русі, свідченням чого є розташоване поруч городище, оточене валами. Вперше згадується у 1414 році. Назва, пішла від першого власника поселення - галицького боярина Вячеслава Толстого, васала князя Романа Мстиславовича, якому той надав поселення у користування. Після переходу під владу Польщі у 1435 році містечко мало назву Тлусте і входило до Червоногрудського повіту Подільського воєводства.

У 1548 році Тлусте отримує Магдебурзьке право та статус містечка. 1571 року власник міста Ян Ходоровський отримав привілей на 2 ярмарки на рік та щотижневі торги. У XVI - XVII столітті Товсте було міцною фортецею, оточену муром. За описами у 1846 році цей мур ще існував. Так само існували і старовинна міська брама, яка була зруйнована під час Першої світової війни. Руйнування замку, скоріш за все, пов'язано з повстанням Б. Хмельницького. Останній має безпосереднє відношення до Товстого.

У другій половині XVI ст. містечко належало Михайлу Хмелю - батькові Богдана Хмельницького. Цілком ймовірно, що гетьман появився на світ саме у Тлустому. За часів Хмельниччини воно було однією з баз повстанців на Поділлі. В ті часи у Тлустому було збудовано чотири форти, які були з'єднані між собою довгими тунелями. Один з таких тунелів довжиною 255 метрів було відкрито у 1993 році під час прокладання газопроводу. Залишки фортів збереглися до наших часів у сильно перебудованому вигляді. Один з них знаходиться на бічній вулиці, яка веде з головної дороги до залізничного вокзалу.

Один з фортів було використано для розбудови садиби магнатів Солонецьких у XVIII столітті. Від садиби до наших днів дійшов невеликий класицистичний палац ХІХ століття і пансіонний парк навколо нього.

З 1672 по 1683 роки Тлусте перебувало під владою турків і входило до складу Чортківського пашалику. Після повернення до Польщі, як і сусідній Червоногруд, належав Понінським, а згодом - Любомирським і Потоцьким. У 1701 році король Август І підтвердив для Тлустого Маґдебурзьке право і всі раніше надані привілеї. Про те, що Тлусте було містечком, нагадує ратуша в центрі, яка була збудована у 1925 році.

Ратуша ззаду:

Мурований костел у Тлустому постав у 1741 році. Освятили храм у 1871 році під титулом Пресвятої Трійці. У 1912 році його ґрунтовно перебудували за проектом відомого польського архітектора Теодора Тальовського. Повторно костел освятили у 1932 році. Після Другої світової війни колишній храм лише один рік слугував пологовим будинком, а починаючи з 1947 року - домом культури. Святиню повернули віруючим у 2000 році і переосвятили на костел св. Анни. Зараз його обслуговують отці-домініканці з Чорткова.

Костел збудовано з невеликих блоків місцевого вапняку та пісковику. На жаль, після Другої світової він втратив високу дзвіницю і численні елементи декору.

Окрасою центру містечка є греко-католицька церква св. Архистратига Михаїла. Храм почали будувати у 1912 році за проектом польського архітектора Яна Кароля Сас-Зубжицького, але через постійні проблеми з фінансуванням змогли закінчити лише у 1939 році. Храм має елементи неоготики. Розписи всередині виконав художник Т.Вацик.

Загадкова фігура на фасаді храму:

У 1995 році в містечку збудовано новий великий храм на честь св. Андрія Первозванного.

Трохи далі від центру по дорозі у бік Городенки і Червоногруду є симпатична будівля Народного Дому початку ХХ століття, в якій зараз розташовано краєзнавчий музей.

У синагозі у Товстому служив рабином засновник хасидизму Баал Шем Тов (1700 - 1760). Синагога не збереглася, проте до наших днів дійшов будинок рабина початку ХХ століття.

Одна з міських вілл:

Трохи міської забудови:

Попередня стаття
Нагоряни
Наступна стаття
Голігради: захід сонця над меандром річки Серет

Коментарі

шикарно. Шкода, що видніються оті надписи. Хто б подумав про історічну та туристичну складову :))))
які саме надписи? :)
магазин, здається.
а, точно!