Східне Поділля: маловідомі панські резиденції

Попередня стаття
Улюблене Поділля на травневі свята
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця

На Великоденні свята катався маловідомими куточками Східного Поділля - південно-східною Вінничиною і західною Черкащиною. Дуже давно мріяв побувати в цих місцях, де сконцентровано багато забутих пам'яток, пов'язаних переважно з польською шляхтою на землях, які наприкінці XVIII ст. відійшли до російської імперії. Окрема частина подорожі - це колишні єврейські міста і містечка, в більшості з яких майже не залишилося євреїв, але зберіглися синагоги і старі єврейські будинки.

Маршрут вийшов такий: Буки - Іваньки - Тальне - Легедзино - Умань - Бершадь - Баланівка - Ободівка - Верхівка - Капустяни - Савинці - Соколівка - Жабокрич - Крижопіль.
Скажу, що цей маршрут - справжнє випробування для автівки. Села Тростянецького і Крижопільського районів Вінниччини - це, без перебільшення, забуті куточки, дістатися до яких можна бруківкою, яка давно просіла і не ремонтувалися, напевно, з ХІХ століття. Середня швидкість на таких дорогах - до 10 км/год. А дороги, що ведуть з основної траси Київ-Одеса - це гірші.

Першим пунктом було старе єврейське містечко Бершадь (районний центр Вінниччини). Від траси Київ-Одеса до нього близько 70 км, повертати треба в Умані. Про єврейське минуле нагадує багато старих єврейських будинків в історичному центрі, які доживають останні дні:
no title

В Бершаді зберіглася єдина в Україні глинобитна синагога, якій понад 200 років. Це - одна з небагатьох діючих синагог на Вінниччині:
no title

Неоготичний костел св. Станіслава в Бершаді (1848 - 1850 рр.):
no title

З заходу від Бершаді знаходиться цікаве село Баланівка (Бершадський район) із залишками садиби Собанських-Потоцьких. Палац не зберігся, проте дні наших днів дожили флігель, господарські будівлі та млин на річці Берладинка:
no title

Але найцікавіша пам'ятка Баланівки - це дзигарня (годинникова вежа) кінця XVIII ст., в якій знаходиться музей історії села:
no title

До колишнього містечка Ободівка (Тростянецький р-н) з Баланівки веде розбита вщент дорога Бершадь-Крижопіль. Головна пам'ятка Ободівки - це колись величний комплекс резиденції Собанських з палацом, господарськими будівлями та костелом, збудований у 1800 році на місці замку. Після того, як у 90-х роках звідси виїхала школа-інтернат, палац поступово приходить в запустіння.
no title

В Ободівці зберіглися будівлі декількох синагог. Одна з них - навіть діюча:
no title

В центрі колишнього містечка - багато старих будинків:
no title

В селі Верхівка (Тростянецький р-н) - найкраща збережена польська резиденція на південно-східному Поділля. З Ободівки до Верхівки веде соша (бруківка) у відносно доброму стані.
no title

У Верхівці знаходиться ще один палац Собанських, зведений в еклектичному стилі у 1894 році з господарськими будівлями та добре збереженим парком:
no title

Резиденція зустрічає шикарною брамою:
no title

Палац має декілька фасадів, кожен з яких - неповторний:
no title

З Верхівки до наступних сіл з цікавими резиденціями веде страшна розбита бруківка, яка, здається, ніколи не ремонтувалася. До речі, там мені так і не зустрілося жодної автівки.
В селі Савинці поворот праворуч - до Капустян, ліворуч - до Соколівки. А в самих Совинцях несподівано знайшов унікальний дерев'яний млин:
no title

В Капустянах у доброму стані зберігся неоготичний палац Гната Щеньовського другої половини ХІХ ст. В палаці знаходиться сільська школа:
no title

З Савинців до Соколівки (Крижопільський район) - найжахливіша дорога, яку тільки можна уявити. Здається, це настільки забуте село, що сюди зовсім ніхто не їздить. Але подолавши десяток кілометрів жахів, отримаєте заслужену винагороду:
no title

В Соколівці знаходиться садиба Бжозовських, заснована у кін. XVIII – на поч. XIX ст. Комплекс зустрічає шикарною брамою, стилізовану під замки Луари:
no title

Сам палац Бжозовських в Соколівці - значно скромніший:
no title

З Соколівки на південь до села Жабокрич добирався польовою дорогою. Так набагато краще.
Михайлівська церква (1860 р.) в Жабокричі:
no title

В непоказовому двоповерховому палаці Городецьких в Жабокричі знаходиться школа:
no title

Старий єврейський будинок в Крижополі:
no title

В селі Буки на Черкащині (Маньківський р-н) на річці Гірський Тікич розташоване справжнє диво природи - Букський каньйон:
no title

no title

Млин в Буках:
no title

Млин в сусідньому селі Іваньки:

В райцентрі Тальне на Черкащині знаходиться чи не найгарніша резиденція центральної України - мисливський замок Шувалових:

Замок збудований в стилі французького ренесансу для нащадків російської аристократії голландським архітектором в 1893—1903 роках:

Неподалік від замку знаходиться костел св. Анни, збудований у 1702 році родиною Потоцьких:
PC190607-1.jpg

В центрі Тального у 2007 році було побудовано дуже симпатичний сучасний Петропавлівський храм (УПЦ КП):
PC190600.JPG

Старий будинок в центрі Тального:
PC190597.JPG

Між Тальним і Уманю в селі Легедзино відбудовано будинки трипільців:

Остання зупинка подорожі - Умань. Почнемо з хасидського кварталу, де знаходиться могила брацлавського цадіка Ребе Нахмана - святиня хасидів:
no title

В хасидському кварталі Умані:
no title

Біля всім відомого дендропарку "Софіївка" знаходиться комплекс училища садівництва (ХІХ ст.):
no title

Римо-католицький костел Успіння Пресвятої Богородиці в Умані (1780 р.):
no title

Один з будинків в центрі міста:
no title

Міська управа (ратуша), 1912 р.:
no title

Попередня стаття
Улюблене Поділля на травневі свята
Наступна стаття
Миньківці - колишня столиця

Коментарі

Дуже цікаво побачити рідне село (Савинці) та млин, біля якого шрався в дитинстві.

Дуже класний млин. Такого більше ніде не бачив