Шенонсо

Попередня стаття
Тур (Tours)
Наступна стаття
Долина Луари - найкращий варіант для осінньої подорожі

Шенонсо – село в долині Луари у французькому департаменті Ендр і Луара, на околиці якого знаходиться один із самих яскравих замків Луари – королівський замок з однойменною назвою. На відміну від інших замків долини, Шенонсо стоїть не на самій Луарі, а на її притоці – річці Шер. Добиратися сюди не так просто, як до інших замків Луари: село знаходиться на бічній залізничній гілці неподалік від Амбуаза. Але щоб дістатися сюди з Амбуаза, доведеться зробити величезний гак через Тур.

Замок Шенонсо належить то так званих «замків на воді» - цікавого прикладу замкового будівництва. Замок має народну назву "дамський замок", оскільки його найвидатнішими мешканцями були жінки. Сьогодні це один з найбільш улюблених, відомих і відвідуваних пам'яток Франції. Маєток, де знаходиться сьогодні замок Шенонсо, належав з 1243 році сім'ї де Марк, вихідцям з Оверні. В їхній власності перебувала стародавня фортеця, оточена водяними ровами і пов'язана з берегом річки Шер підйомним мостом. Поруч з фортецею стояв млин.

За часів правління Карла VI Жан де Марк розмістив у своїй фортеці англійський гарнізон, що спонукало короля наказати зруйнувати всі оборонні укріплення і закріпити землі за їх законними власниками. Фінансові труднощі змусили сім'ю продати свій наділ Томасу Бойє, інтендантові з фінансових справ Нормандії. В 1512 році він купив також і фортецю. Закоханий в ренесансний стиль, Бойє вирішив зруйнувати старий замок, за винятком донжона, щоб звести нову споруду. Башта де Марк – донжон старого замку:

На руїнах млина була споруджена прямокутна конструкція з виступаючими кутовими вежами, що оточили з чотирьох сторін вестибюль з стрілчастими склепіннями. На нижньому поверсі знаходилися чотири кімнати, з'єднані з чотирма іншими кімнатами другого поверху широкими прямими сходами. На початку XVI століття почалася поступова відмова від гвинтових сходів, які стали замінювати сходами з прямими маршами. Величезні витрати на будівельні роботи пояснюють девіз, який сім'я Бойє наказала вигравіювати разом з їхніми ініціалами Т. В. К.: "Кожен, хто сюди коли-небудь прийде, нехай згадає про мене."

Будівельні роботи, які вела під час відсутності чоловіка Катерина Бойє, дружина Томаса, були завершені в 1521 році, після чого кардинал Бойє, єпископ Буржа, освятив замкову каплицю. В 1524 році Томас Бойє помер в Італії, куди він відправився у складі світи короля, його дружина померла двома роками пізніше.

Після переходу маєтку в руки їхнього сина Антуана замок був конфіскований Франциском I під приводом компенсації за ряд порушень у фінансових справах, за які Томас ніс відповідальність. За деякими джерелами, експропріація 1533 року була продиктована бажанням короля володіти прекрасним маєтком, що славився своїми мисливськими угіддями. Франциск I іноді навідувався до Шенонсо у супроводі невеликого кола наближених: Елеонори Габсбурзької - своєї другої дружини, свого сина Генріха, своєї невістки Катерини Медичі, своєї фаворитки Анни де Післьо - герцогині д'Етамп і Діани де Сен-Валье де Пуатьє, фаворитки його сина.

У замку влаштовувалися мисливські забави, свята, літературні вечори за модою того часу. Діана завжди мала великий вплив на дофіна Генріха, який, ставши в 1547 кроці королем, незважаючи на свій шлюб з Катериною Медічі, не переставав обсипати Діану всілякими подарунками, хоча він був молодший за неї на 19 років. Незабаром замок Шенонсо став власністю Діани всупереч всім законам, які забороняли відчуження володінь, що належали королю. Діана де Пуатьє з 1551 році розпочала роботи з благоустрою маєтку, включаючи перепланування парку та фруктового саду, в якому росли овочі та фрукти, що вважалися в ту пору екзотичними, наприклад артишоки і дині. Вона змусила проміряти глибину річки Шер з метою будівництва кам'яного моста, яке було здійснено за проектом Ф. Делорма.

В 1559 році Генріх II помер від смертельної рани, нанесеної йому на турнірі списом графа Монтгомері. Королева, ставши регентшею, поспішила повернути замок Шенонсо. Діана зрозуміла, що краще поступитися, і пішла, а незабаром померла у віці 66 років.

Повернувшись в Шенонсо, Катерина Медічі організувала там чудові святкування на честь свого сина Франциска II і його дружини Марії Стюарт. Архітектор Пріматіччо оформив маєток з незвичайною пишнотою: колони, статуї, фонтани, тріумфальні арки, обеліски. У дворі салютувала батарея з 30 гармат. Були розбиті нові сади і побудовані нові службові приміщення. Ці роботи були закінчені в 1568 році до моменту підписання Амбуазького миру.

Ще одне пам'ятне торжество відбулося в Шенонсо в 1577 році, приурочене до повернення з Польщі Генріха III, щоб підтвердити право успадкування для свого брата Карла IX. Тут була відновлена ідея свята, що мла місце в Плессі-ле-Туре, коли жінки одягалися в чоловічі костюми, а чоловіки в жіночі.

У 1580 році архітектор Андруе Дюсерсо втілив задум Філібера Делорма, побудувавши на мосту через річку Шер нове крило. Ця двоповерхова конструкція являла собою два довгих фасади, прорізаних вікнами, ризалітами, люкарнами, що ритмічно чергуються. Верхній поверх, обладнаний як бальний зал, був багато декорований, як і вся інша частина замку.

Розкішні свята закінчилися зі смертю Катерини в 1589 році. У своєму заповіті вона передавала замок Шенонсо Луїзи де Водемон, дружині Генріха III. Кілька місяців по тому, у серпні 1589 року, король був смертельно поранений Жаком Клеманом. Перед смертю він продиктував листа своїй дружині, в якому говорив: "Моя голубка, сподіваюся, що скоро одужаю, просіть Господа за мене і не їдьте звідти, де ви знаходитесь". Можливо ці слова послужили причиною того, що королева залишалася в Шенонсо до самої своєї смерті. Всі свята припинилися, меблі та стіни її спальні (існує і в даний час) були затягнута чорними драпіровками в знак жалоби.

По королівському звичаєм, що існував ще з часів античності, вона носила траур білого кольору, який не знімала до 1601 року, року своєї смерті, звідки і виникла її ім'я - "Біла дама". Замок у спадок перейшов до Франсуазі де Меркер, дружині Цезаря Вандомського. Починаючи з цього моменту королі Франції покинули Шенонсо. Останнім там жив Людовик XIV в 1650 році у віці 12 років. Стан занедбаності, в якому герцоги Вандомський і Бурбони - Конде залишили замок, було перервано з переобладнанням одного з його крил в монастир капуцинів. Від цієї епохи залишився підйомний міст, що служив для ізоляції ченців від зовнішнього світу. 3Jigh.jpg

В 1733 році герцог Бурбонский продав замок багатому землевласникові-банкіру Клоду Дюпену (Claude Dupin). Його дружина, шанувальниця мистецтв, науки, літератури і театру, відкрила в Шенонсо модний салон, на якому миготіли імена багатьох знаменитостей тієї епохи. Луїза Дюпен влаштувала невеликий театр з показом вистав і обладнала фізичний кабінет. Кімнати старих апартаментів були заново мебльовані і стали більш затишними. Мадам Дюпен провела свої останні роки в замку в оточенні своїх сільських слуг, які її дуже любили. Завдяки цьому Шенонсо під час революції не отримав ніяких ушкоджень.

Мадам Дюпен померла в 1799 році у віці 93 років і була похована в парку. Спорожнілий замок був проданий в 1864 році мадам Пелузі (Marguerite Pelouze, уроджена Wilson), яка зробила великі реставраційні роботи, маючи намір повернути замку його первісний вигляд (до перетворень Катерини Медичі). Таким чином фасад позбувся своїх вікон і каріатид, але крило на мосту через Шер не було зачеплене. Після розорення сім'ї Пелуза замок був конфіскований в 1888 році і проданий Анрі Меньє (Henri Emile Anatole Menier), одному з багатих промисловців того часу. Замок і донині є власністю цієї родини. В 1914 році Гастон Менье, в той час сенатор департаменту Сени і Марні, перетворив замок у шпиталь, де він розмістив більше 2000 поранених до закінчення Першої світової війни. Під час Другої світової війни тут знаходився зв'язковий пункт для місцевих партизанів, так як одна його частина виходила в зону, окуповану гітлерівцями, а друга - на територію французького вішистського режиму. Інтер’єр замку, напевно, один з самих вражаючих інтер’єрів королівських резиденцій, які мені доводилося бачити. Шикарний портал замку прикрашають різьблені дерев’яні двері, епохи Франциска І з гербами Тома Бойє (зліва) і його дружити Катрін Бріссоне:

Першим відвідувачів зустрічає Гвардійська зала. В ній перебували гвардійці, які забезпечували охорону короля. На стінах на фламандських гобеленах XVI століття відображені сцени з життя замку.

Камін XVI століття Гвардійської зали прикрашає герб Тома Бойє.

З Гвардійської зали попадаємо до замкової каплиці. Вона чудом збереглася у період Французької революції завдяки тому, що тодішній володарці Мадам Дюпен прийшла в голову ідея перетворити її на дерев’яний склад, приховавши її релігійне призначення. Вітражі замість старих, знищених у 1944 році, виконав у 1954 році майстер-вітражист Макс Інгранд.

Спальня Діани де Пуатьє. Ця кімната була спальнею фаворитки короля Генріха ІІ Діани де Пуатьє, якій він подарував Шенонсо. У 1559 році, після смерті Генріха ІІ, його вдова, королева Катерина Медичі, змусила Діану повернути замок Шенонсо, а взамін надала їй Шомон-сюр-Луар.

Камін роботи Жана Гужона, французького скульптора школи Фонтенбло, а також кесонна стеля прикрашені ініціалами Генріха ІІ і Катерини Медичі. На каміні – портрет Катерини Медичі ХІХ століття кісті Соважа.

Ліжко з балдахіном, крісла епохи Генріха ІІ та чудовий стіл поруч із ліжком відносяться до епохи ренесансу. Бронзова статуетка ХІХ ст. (зліва від ліжка) нагадує про королівську фаворитку.

За спальнею знаходиться робочий кабінет Катерини Медичі, яка стала Регенткою після смерті її чоловіка короля Генріха ІІ. З цієї саменької кімнати вона управляла Францією. Брюсельські шпалери зеленого кольору XVI століття виконані одночасно в дусі готики і ренесансу. По боках – італійські шафи-кабінети XVI століття.

В крихітній кімнаті за кабінетом, яка слугувала за бібліотеку, Катерина Медичі розташувала свій робочий стіл. Дубова кесонна стеля 1525 року в італійському стилі є одним з перших зразків цього типу у Франції.

З кімнати Діани де Пуатьє невеликий прохід веде до галереї. У 1576 році Катерина Медичі замовила Жану Бюллану побудову галереї на мосту через річку Шер. Галерея – це чудова танцювальна зала довжиною 60 метрів, шириною 6 метрів, яка освітлюється 18 вікнами, стеля викладена чорним мармуром і білим пісковиком. Вона була відкрита у 1577 році під час свят, організованих Катериною на честь свого сина, короля Генріха ІІІ.

e4FLa.jpg

Замкові кухні розміщуються у великих цокольних приміщеннях, які утворені двома першими опорами на річці Шер.

На першому поверсі є кімната, назвала салоном Франциска І. Тут знаходиться один з самих красивих камінів епохи ренесансу.

На стінах – декілька портретів: Діана де Пуатьє, чоловічі портрети кісті Равенстейна, портрет Лаури Вікторії Манчині в костюмі Діани-мисливиці. А зліва від вихідних дверей – картина «Три грації» Ванлоо, яка зображує трьох (по черзі) фавориток короля Людовика XV.

Неповторний різьблений портал веде до останньої кімнати першого поверху – салону Людовика XIV.

В пам'ять про своє відвідання Шенонсо 14 липня 1650 року король Людовик XIV значно пізніше подарував своєму вуйку герцогу Вандомському свій портрет кісті Риго з незвичайною рамкою роботи Лепотра. На каміні епохи відродження – Саламандра і Горностай, які нагадують про короля Франциска І і королеву Клод Французьку.

Роботи з облаштування вестибюлю були завершені у 1515 році. Він стан одним з найкрасивіших зразків декоративної скульптури епохи французького ренесансу. Перекриття вестибюлю складається з ряду стрілчатих арок. Капітелі прикрашені орнаментами з листя, троянд, головок ангелів, химер і рогів достатку.

Сходи на другий поверх незвичні тим, що це – одні з перших сходів з прямими маршами (один проліт над другим), збудованих у Франції за італійським зразком.

Вестибюль другого поверху або вестибюль Катрін Бриссоне прикрашений виступаючими балками. Над дверима у медальйонах зображені римські імператори. На шести гобеленах XVII століття, виконаних за ескізами Ван дер Мелена, представлені сцени полювання.

Спальна п’яти королев отримала свою назву в пам'ять про двох дочок і трьох невісток Катерини Медичі. Їх герби зображені на медальйонах на кесонній стелі. Скромний камін відноситься до епохи відродження.

Спальна Катерини Медичі представлена характерним для епохи відродження ліжком з балдахіном, прикрашеним фризами, пілястрами, портретами в профіль в дусі античних медалей. На фламандських гобеленах XVI століття представлена біблейська тема – життя Самсона.

Зі спільні Катерини Медичі можна пройти у дві невеликі кімнати, з яких складається кабінет естампів.

Спальна Сезара Ваномського нагадує про герцога Сезара, сина короля Генріха IV і Габріель д’Естре, вуйка Людовика XVI, який став володарем Шенонсо у 1624 році. ZtWJ7.jpg

А спальня Габріель д’Естре з балочною стелею нагадує про фаворитку і коханку короля Генріха IV, матері його узаконеного сина Сезара Вандомського.

Єдина кімната на третьому поверсі – спальні Луїзи Лотарингської. Після вбивства її чоловіка, короля Генріха ІІІ, монахом Жаком Клеманом 1 серпня 1589 року Луїза переїжджає до Шенонсо для самоти і молитви. В оточені нечисленних наближених, завжди одягнена в біле у відповідності до етикету трауру, вона отримує прізвисько "Біла королева». Інтер’єр кімнати був завжди затемненим.

Ліворуч від замку на березі річки Шер розкинувся величезний (12 тис. кв. м) сад Діани де Пуатьє. Він складається з восьми великих трикутних газонів, прикрашених витонченими завитками сантолин. У центрі саду біло відновлено первісний фонтан. Високі тераси, що захищають сад від паводків, прикрашені великими вазами.

В саду, що спланував Дюшен, розташована Канцелярія, яка слугувала житлом керуючому маєтком і пажам Катерини Медичі.

У довгому одноповерховому будинку з баштою і годинником розташовувалася ідальня маєтку.

Ферма XVI століття поруч із замком – чудовий господарський комплекс, що включає в себе конюшні Катерини Медичі.

Розташований на галявині парку італійський лабіринт був створений за бажанням Катерини Медичі. Він складається і 2000 тисових кущів на площі, що перевищує один гектар. В центрі його на підвищені збудовано бесідку, яка дозволяє бачити зверху весь лабіринт.

За лабіринтом у гущині парку розташовані каріатиди: Наприкінці, прогуляємося трохи самим селом Шенонсо. Забудова колись королівського села, у більшості, виглядає так:

Є навіть скромна ратуша:

Сільський храм досить стриманий, але дуже давній – XIV століття:

Ще трохи сільської забудови Шенонсо:

Попередня стаття
Тур (Tours)
Наступна стаття
Долина Луари - найкращий варіант для осінньої подорожі

Коментарі

ага, відомий замок!
хоча більше сподобалися Канцелярія, власне парк і купа інших маленьких будиночків
А ота штука з каріатидами, там всередині ліхтар світить? що то взагалі, типу альтанки? :)
Та і сам замковий комплекс, здається, непоганий.
В каріатидах - то не ліхтар, то вони просто ся підсвічують. А Альтанки там всередині нема :)
непоганий, але вже попсовий :)
чому попсовий? не настільки він і популярний серед наших мандрівників. Наприклад, місцеві мені казали, що я - перший турист з України, якого вони бачили.
ну, в темах про французькі замки - він перший на всіх фотках :)
Брешуть, Крушинська в кєпкє "Welcome to Ukraine" там шастала (а потім ще дивувалася, звідки вони знають, що вона з України) :)))
Дивно. Я про його існування дізнався за тиждень по поїздки :)
бач як тобі пощастило, тільки дізнався. і вже побував
а для декого він так і став попсою, хоч ніразу вживу його не бачив :)))