Schildau (Воянув)

Попередня стаття
Lomnitz (Ломниця)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)

Замок-палац у Воянуві (Schildau - нім., Wojanów - польськ.) знаходиться у так званій Долині палаців у Нижній Сілезії в 5 кілометрах на схід від міста Єленя Гура (Гіршберг). В кілометрі від нього, в Ломниці, - ще один палац. Резиденція у Воянуві була збудована у 1607 році і неодноразово перебудовувалася. Свого остаточного вигляду вона набула у 1831 році. Зараз в палаці розташований 4-х зірковий готель.

Перша згадка про маєток у Шильдау (зараз - Воянуві) з'явилася в історичних джерелах у 1281 році. Тоді він належав Еберхарду фон Шильдау, чиє ім'я, згідно тодішньої традиції, зв'язували з назвою рицарських резиденцій. З першої половини XIV ст. і до 1727 р. Воянув належав роду фон Сідліц з короткою перервою на початку XVI ст., коли власником став Антон I Шафф-Готш (Anton I Schaff-Gotsch), з іншого відомого сілезького роду. Замок в стилі ренесансу побудував Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt в 1607 році.

На жаль, через декілька років, під час тридцятирічної війни, замок був спалений шведською армією. Відновлений в 1667 р. замок-палац отримав новий дизайн у стилі барокко.

Починаючи з XVIII ст. рицарські маєтності у Воянуві часто змінювали своїх власників. Ними були патриції міста Єленя Гура і нова прусська аристократія. У 1831 р. маєток купив Карл Альбрехт Іке, судовий радник Прусського Королівства. За його дорученням палац перебудували в модному тоді неоготичному стилі. З перебудовою зв'язували ім'я чудового королівського архітектора Карла Фрідріха Шинкеля, але, як показують останні дослідження, швидше за все це були його учні.

В результаті перебудови палац повністю поміняв свій характер. З укріпленої садиби в стилі пізнього бароко він перетворився на романтичну садибну резиденцію, з додатковим поверхом, кутовими вежами і готичним орнаментом, які надали йому унікального в Сілезії вигляду.

Портал:

Одна з неоготичних веж:

Годинник на фасаді:

У 1839 р. власник Карл Іке переїхав в Польське Королівство, а резиденцію у Воянуві купив для своєї дочки, Луїзи Нідерландської, прусський король Фрідріх Вільгельм III, який часто бував в сусідніх Мислаковицях, у своїй літній резиденції. Завдяки зусиллям княжої пари поряд з садибою з'явився прекрасний парк. Його проектував чудовий архітектор пейзажу, директор прусських королівських парків, Peter Joseph Lenne.

До 1945 р. воянувський палац ще неодноразово міняв своїх власників. Під час Другої світової війни в ньому перебували військовополонені. Після закінчення війни палац розділив долю інших сілезьких маєтків: він був повністю пограбований, а потім використовувався в якості адміністративної будівлі Державного сільського господарства. Неремонтований і недоглянутий, палац зруйнувався. У 1995 р. його купила і частково відремонтувала італійська фірма. Проте відновити його не вдалося, а після того, як в 2002 р. його знищила величезна пожежа, палац знову виставили на продаж.

У 2004 р. майно було куплене і відремонтоване товариством "Палац Воянув" - нинішнім власником. Відновлення палацу стало прикладом однієї з найбільш значних реставрацій палацового комплексу. Колишня пишність повернулися не лише будівлі палацу, але також усім об'єктам на території колишнього маєтку: стайням, коморам, флігелям, каретному сараю.

Нині в палаці діє ексклюзивний готель, що має в розпорядженні більш ніж 200 місць, два ресторани, кафе, винний ресторан, чайна, а також центр СПА. У парку побудовані нові альтанки, фонтан, розбиті клумби, відновлені історичні стежки і прогулянкові бульвари.

Інтер'єр палацу:

Будівлі фільварку:

Ще декілька ракурсів наостанок:

Попередня стаття
Lomnitz (Ломниця)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)