Lomnitz (Ломниця)

Попередня стаття
Hirschberg (Jelenia Góra)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)

В 5 кілометрах на схід від Єленьої Гури (Гіршберга) в селі Ломниця (Lomnitz - нім., Łomnica - польськ.) знаходиться палацовий комплекс Мензлів, що складається з барокового палацу XVII століття, житлового будинку ("Палац Вдови"), господарських споруд і парку. Ломницю зручно оглядати разом з замком-палацом в Schildau (Воянуві), що в 1 кілометрі звідси. Перша згадка про Ломницю належить до 1475 року. З того періоду і до 1654 року маєток належав родини Zedlitz, з 1654 по 1737 рік власниками була сім'я Tomagninich, а після цього до 1811 року Ломниця належала родині Мензлів (Menzlów). Пізніше маєток перебував в руках родин Flach і von Roth, а в 1835 році його купив Carl Gustaw von Küster.

Ранньобарокову садибу в Ломніці було зведено в другій половині XVII ст. З цього часу походить головний корпус палацу, а також два кутових ризаліти. У 20-х роках XVIII ст. в процесі перебудови фасад та інтер'єри зазнали змін. Проект перебудови зробив Мартін Францові з Ревеля (тепер Таллінн).

Найбільших змін палац зазнав у 1838-1844 роках (автор - Альберт Тольберг). Тоді було збудовано нові поверхи, збільшено віконні отвори. Після війни до 1977 р. в палаці знаходилася школа. З кінця 70 років палац був покинутий і майже XX ст. піддався руйнуванню. У 1992 р. його викупила польсько-німецька спілка, після чого було розпочато ремонтні роботи.

Сьогодні ломницький палац - це триповерхова будівля, збудована у формі квадрата, з кутовими ризалітами у фасадній частині. Ризаліти накриті сплющеними наметами, корпус палацу - чотирисхилим дахом. На осі фасаду є балконний портал. Інтер'єри палацу зберегли не змінений просторовий уклад. У приміщеннях першого поверху зберіглися великі фрагменти стінопису початку XVIII ст. і XIX ст.

Портал палацу:

Вхід з боку парку:

Неподалік від палацу в парку знаходиться "Дім Вдови" - садиба, зведена в 1803-1804 роках Крістіаном Мензлем. Він був призначеним для старшого члена сім'ї von Menzel. Після війни дім використовувався під звичайне житло. Тепер в ньому знаходиться готель, ресторан і кав'ярня.

"Дім Вдови" - це класицистична будівля, зведена у плані прямокутника. Має 2-поверхи, накрита чотирисхилим дахом.

Альтанка в парку:

Біля палацу знаходиться фільварковий комплекс, який сьогодні торгово-гастрономічну функцію. В колишніх господарських будівлях розташоване виробництво з льону, продуктові магазини, пекарня, ресторан, кузня.

Попередня стаття
Hirschberg (Jelenia Góra)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)