Руан - столиця полум'яніючої готики

Наступна стаття
Руан: вулиця Великого годинника

Не можу сказати, що Руан був для мене вже такою нездійсненою мрією багатьох років. Про його існування я дізнався за місяць до поїздки у Францію, і то випадково, вивчаючи таку архітектурну категорію, як «полум’яніюча готика». Дізнавшись, що таку чудо є на світі, я відразу ж запланував собі, що один день подорожі я точно присвячу Руану. Один день та міста, яке просто напічкане середньовічними готичними храмами, беффруа, та яке має більше 2 тисяч оригінальних фахверкових будинків – це нікчемно замало. Особисто для себе я вирішив, що за можливості приїду сюди ще раз.

В Руані стільки всього, що розповідь про нього буде міститися щонайменше у 8 частинах. Сьогодні розповім про місто в цілому і поверхнево покажу його головні пам’ятки. Окремі частини будуть присвячені трьом всесвітньо відомим храмам у стилі полум’яніючої готики, нормандським фахверкам, окремим будинкам і центральній вулиці із знаменитою годинниковою баштою. Руан орієнтовно був заснований римлянами та в античну епоху називався Rotomagus. Першим єпископом міста вважається Меллон Руанський. При Меровінгах Руан одержав статус столиці Нейстрії.

В 876 році Руан був завойований норманами та з тих пір став столицею Нормандського герцогства (хоча деякі герцоги воліли жити в Кані). В 1204 року англо-нормандський монарх Іоанн Безземельний був змушено поступитися Нормандію своєму кузенові Філіпу Августу.

Після перехід до французів, особливо наприкінці середньовіччя, Руан залишався одним із самих благополучних міст Франції та вів велике будівництво. Також він служив релігійною столицею північної Франції, тому що єдиний у цих краях мав власного архієпископа.

Після скасування Нантського едикту в 1685 році Руан втратився більш половини міського населення - гугенотів. Міське господарство вступило в пору застою. В XIX столітті завдяки торгівлі текстилем відбулося пожвавлення економічного життя.

Головна пам’ятка міста - асиметричний Руанський собор, який увібрав у собі риси всіх всіх етапів розвитку нормандської готики. Закладений в 1210 році, завершений на початку XVI століття; вітражі XII-XV століть. Центральна 151-метрова вежа XIX століття - найвища у Франції. Широкою популярністю собор зобов'язаний роману М. Флобера «Мадам Бовари» і архітектурно-пейзажним студіям Клода Моне.

Руанський собор – найбільш грандіозний і найбільш напічканий деталями храм, який мені колись довелося бачити у житті.

За фасадом архієпископського палацу XV століття заховалася пишно прикрашена церква Сен-Маклу (1434-1470), яка шанується за еталон пізньої, або «полум'яніючої готики». Вона, власне, і була головною ціллю поїздки до Руану. Але… вийшов великий облом: храм – на реконструкції. Саме із-за цього неприємного інциденту мені доведеться ще раз зробити приємну поїздку до столиці Нормандії.

Компенсацією за не побачену у всій красі Сен-Маклу став грандіозний готичний палац правосуддя (юстиції), зведений у XV столітті. Таких величезних цивільних будівель, виконаних у стилі полум’яніючої готики, у світі більше немає.

Не менш цікавим і нафаршированим деталями є ренесансний особняк Буртерульда (1501-1537), що знаходиться навпроти Руанського собору:

Ще один шедевр полум’яніючої готики - бенедиктинська церква Сент-Уен (XIV-XVI ст.) зі знаменитим органом Кавайе-Колля, якому Шарль Марі Відор присвятив одну зі своїх симфоній. Готичні вітражі XIV століття по багатству та різноманітності не мають собі рівних у Франції.

А от з ратушею Руану не повезло. Вона є зовсім скромною у порівнянні із іншими шедеврами. Знаходиться поруч з церквою Сент-Уен:

Одним із символів міста є астрономічний годинник на ренесансних воротах Gros-Horloge:

До башти притулилася беффруа-дзвінниця XIV століття:

В історичному центрі Руана вціліло чимало цивільних будівель середніх віків, включаючи фахверкові будинки заможних городян:

Трапляються дуже несподівані варіанти фахверкових будівель:

Прогулюючись по Руану можна відвідати вежу Жанни д'Арк. Це, єдина вежа з восьми зі стінами 4-метрової товщини, що залишився від замку XII століття:

Колишній головний Ринок міста. Саме тут було страчено Жанну д’Арк. Сьогодні площа носить її ім’я:

У руанському музеї образотворчих мистецтв експонується понад 4 тисячі шедеврів, серед яких роботи Веронезе, Веласкеса, Рубенса, Пуссена, Моне, Ренуара.

Руанська вежа Сан-Андре – ще одна середньовічна беффруа міста:

Щось дуже цікаве, але що саме – не пам’ятаю:

Готичний фонтан на центральній вулиці:

Будь-яке місто починається з вокзалу:

Вид на вежі руанських храмів з протилежного берега Сени:

Наступна стаття
Руан: вулиця Великого годинника

Коментарі

Велично!
Я також це помітив :)
Собор шикарний! Врешті і саме місто дуже навіть незле виглядає.
Собір - накріщий, і місто - найкріщє! :)
У мові відчувається переїзд до столиці :)
Так, спілкування з Азіровим і Арбізовим дає своє :)
і як з ними спілкується? :)
Прикільно, але сліжно :)
Нічого, звикнеш :)