Середньовічний Луцьк за межами замку

Попередня стаття
Луцький замок
Наступна стаття
Волинь: перша подорож з початку війни

початок тут: Луцький замок

Оглянувши Верхній замок, прогуляємося його околицями.

У старій будівлі поруч з замком розташовується культова кав'ярня "Корона Вітовта" з нереально смачним пивом та стравами волинської кухні.

Друзі, щоб бути в курсі останніх матеріалів на сайті, підписуйтесь на мій телеграм-канал: https://t.me/andytravelclub

З тераси кав'ярні відкривається, мабуть, найкращий вид на замок:

Під мурами замку що одна архітектурна пам'ятка - житловий будинок, який належав Луцькому православному єпископу Пузині (XVI - XVІII) ст.

А так будинок Пузині виглядав у 2011 році:

Від замку на захід веде симпатична вуличка Катедральна. На ній розташований костел єзуїтів (про нього я вже писав раніше), монастир шариток, будинок Лесі Українки та декілька гарних будівель:

Будинок ліворуч належав родині Косачів. Там проживала Леся Українка:

У 1569 році Луцьк остаточно перейшло під владу Польщі. Незабаром єпископ Мартин Стрийковський заснував у місті кляштор єзуїтів. Протягом 1606 - 1610 років за проектом архітектора Джакомо Бріано звели катедральний костел св. Петра і Павла, який було освячено єпископом Павлом Волуцьким. При кляшторі була велика бібліотека і студентський театр.

У 1773 році у зв'язку з ліквідацією ордену будинки кляштору передали під опіку комісії народної освіти. У 1878 році архітектор Ю.Умінський перебудував костел у стилі класицизму. Після 1948 року радянська влада перетворила костел на склад, а потім - на музей атеїзму. За часів Незалежності костел передали віруючим.

Напроти костелу дзвіниця, що походить з 1539 року. Вона пережила пожежу 1781 року та численні перебудови. Біля костелу починається вхід до луцьких підземель, які тягнуться під всім старим містом.

Деталі фасаду костелу:

Келії монастиря: 

Якщо рухатися від Верхнього замку вулицею Катедральною, праворуч побачимо фрагменти будівель монастиря шариток (XVIII ст.) Троїцький катедральний костел монастиря, що походив з XVI ст., не зберігся. А в келіях у 1781 році влаштували школу, богодільню і притулок для сиріт, якими опікувалися сестри-шаритки. У 1864 році монастир було ліквідовано. В одному з приміщень знаходилося Дворянське училище, яке у другій половині ХІХ ст. було відомо, як "Академія Наук".

Закінчується вулиця Катедральна лютеранською кірхою:

Лютеранська кірха збудована у 1906 - 1907 роках у неоготичному стилі для спільноти луцьких німців. За радянської влади тут був архів, зараз - церква євангельських християн-баптистів.

За кірхою починається коротка вуличка Лютеранська, яка приведе до головної сучасної атракції Луцька - будинку Голованя.

В кінці вулички Лютеранської на березі Стиру - вже сучасна цікавинка Луцька. "Замок" з пишним декором збудував луцький скульптор Микола Головань.

На північ від костелу від вул. Катедральної починається коротка вуличка Братковського. На ній  - декілька будівель, деякі з яких походять ще з 17 - 18 століття:

Але перше місце в моєму рейтингу найкрасивіших вуличок старого Луцька займає вулиця Драгоманова. Тут - найбільше яскравих будинків починаючи від 18 століття, і закінчуючи стилізованими під старовину вже у наші дні:

У XIV-XV нижче верхнього замку було збудовано Окільний замок, який підсилював обороноздатність Верхнього замку з півдня і заходу. З трьох сторін Окільний замок огороджувала кам'яна стіна з чотирма баштами. В'їзд на територію здійснювався за допомогою мосту через рів, який заповнювався водою.

Від окільного замку зберіглася лише одна вежа Чарторийських біля кляштору єзуїтів та фрагменти стін. Вежу реконструювали у XVII століття, а протягом 1971-1973 проведені роботи з її консервації.

Фрагменти мурів Окільного замку збереглися і поблизу монастиря домініканців всередині житлового кварталу з приватною забудовою:

На території Окільного замку знаходилося декілька монастирів, які входили в міську систему укріплень. На жаль, костели всіх цих кляшторів були зруйновані, а до наших часів дійшли лише перебудовані будинки келій.

Початки кляштору домініканців сягають ще 1390 року. Його фундаторами вважають короля Ягайла і князя Вітовта. Храм перебудовували у бароковому стилі, а в 1781 р. - у класицистичному (арх. П.Гіжицький, А.Мошинський). 

У 1845 році монастир знищила пожежа. У 1957 році російська влада його ліквідувала. В келіях почав діяти військовий шпиталь. Зараз тут знаходиться Волинська духовна семінарія.

На південь від замку на березі Стиру у 1624 році князь А. Радзивіл заснував кляштор бригідок. Монастир розмістили у палаці, який займав південну частину території Окільного замку і був одним з ланцюгів його оборони. Комплекс постраждав від пожежі 1724 року і був двічі перебудований. Монастир ліквідувала російська влада у 1846 році, а у 1879 році там розмістили в'язницю.

Вуличка Плитниця біля монастиря бригідок:

Луцьку синагогу дуже часто називають Малим замком. У 1388 році євреї отримали дозвіл на переселення луцька від великого литовського князя Вітовта. У ХІХ столітті вони становили половину населення міста. Будівництво божниці з 1622 по 1626 рік. Король Сигізмунд ІІІ виділив на її спорудження гроші, але висунув вимогу, щоб вона мала оборонний характер. Єврейська громада купила для її оборони гармату. 

Синагога має ренесансний декор. Під час Другої світової її зруйнували нацисти. У 1981 році частково відновили і пристосували для спортзалу.

Перспектива вулиці Данила Галицького з синагогою:

\

Схоже, що ці будівля належала караїмам:

Інші будинки на вулиці Данила Галицького:

Свято-Покровська церква - найстаріша в Луцьку. Припускають, що вона була побудована у XV ст. Хоча на самому храмі - дивна табличка, яка взагалі датує його XIII ст. До 1826 року церква була головним греко-католицьким храмом міста, після чого перейшла у власність православних. Сучасний вид ії надала реконструкція 1873 - 1876 років. Саме тут колись знаходилася знаменита ікона Волинської Богоматері, яку відносять до XII - XIV ст.

На захід від Покровської церкви веде маленька вуличка Галшки Гулевичівни. Тут, мабуть, жили вірмени, оскільки саме на цій вуличці знаходяться залишки Вірменської церкви. Стара забудова вулички досить інстаграмна:

У цьому житловому будинку досить важко впізнати перебудовану вірменську церкву 16 століття:

У 1617 року в місту було організоване Луцьке православне Чеснохресне братство. У 1619 році члени братства збудували Здвиженську церкву. Спочатку вона була дерев'яною, а потім її перебудували на кам'яну. Храм має виразно оборонний вигляд.

Поруч з церквою зберігся комплекс монастиря василіанів середини XVII століття:

Після входження Луцька до складу росії у 1795 році новий центр міста формується навколо Свято-Троїцького кафедрального собору на сучасному Театральному майдані. До нього від старого міста веде чарівна пішохідна вулиця Лесі Українки. На ній зберіглося декілька будинків епохи модерну.

Балкончики тут просто фантастичні!

На маленькій вулиці пушкіна, що відгалужується від вул. Лесі Українки, знаходиться будинок, в якому у 1709 році зупинявся російський цар петро І.

А так будинок виглядав у 2011 році:

Посередині вулиці можна побачити залишки монастиря тринітаріїв (1729 рік).

Найвеличніший храм міста - Свято-Троїцький кафедральний собор УПЦ КП, в минулому - костел та кляштор бернардинів. Монастир було закладено у 1720 році у формі підкови. У 1737 р. закладено мурований костел. Але такий проект не влаштовував капітулу, і фундаменти храму були розібрані. В 1752 - 1792 роках коштом князя Кароля Станіслава Радзивіла зведено новий храм (арх. П.Гіжицький).

Інтер'єр колишнього бернардинського костелу:

Келії:  

Православним його передали у 1867 році, перебудувавши на собор. Вхід на територію собору в 1904 р. прикрашено мурованою брамою з декоративними кованими ґратами. 

Театральний майдан:

Навіть під час війни Луцьк нереально охайний і чистий:

Нещодавно відреставрований залізничний вокзал:

Мініатюрний пам'ятник лучанину на залізничному вокзалі:

Попередня стаття
Луцький замок
Наступна стаття
Волинь: перша подорож з початку війни

Коментарі

катедральний костел св. Петра і Павла У підземелля заходили?
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Ні :(
Re: катедральний костел св. Петра і Павла І не знали про їхнє існування?! Там з правого боку вхід до них! Хоча була там років чотири тому, але не думаю що їх закрили. Відкрив ті підземелля вчитель ентузіаст (досить таки дивакуватий), разом з учнями розкопували ті ходи. Потім проводили екскурсії для охочих.
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Чув, що вони є і, навіть, попередньо читав. Але на момент перебування у Луцьку не згадав, в якому саме кляшторі вони знаходяться. Та і не вирів, що вони реально можуть бути відкриті.
Re: катедральний костел св. Петра і Павла То є причина ще раз туди навідатися й пройнятися духом Великого князівства Литовського! А там біля замку заходили в ресторан "Корона Вітовта"?
Re: катедральний костел св. Петра і Павла По-любому ще повернемося! :)
Ні, ми ходили в ресторан на Лесі Українки, бо "Корона Вітовта" тільки о 12.00 відкривається.
Там нам теж дуже сподобалося. Ціни - просто смішні, і смачно.
Re: катедральний костел св. Петра і Павла В "Короні Вітовта" теж було дуже смачно й ціни прийнятні :)
Re: катедральний костел св. Петра і Павла значить, наступного разу підемо :)
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Подземелья мне лично показались интересными. Во-первых, с удивлением обнаружил в одной секции катакомб костяк под толщей воды (костяк откопали, но потом его подтопило...), во-вторых, там в одном месте увидел что-то явно похожее на бойницы, т.е. часть подземного яруса когда-то могла быть наземной, а сам костёл могли использовать для нужд обороны.
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Да, интересно... Жаль, что я соответствующим образом не подготовился к поездке :(
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Соответствующим образом - это как? Узнать всё про все памятники города? :) Луцк, как мне кажется, заслуживает неоднократного посещения, чтобы можно было кусками скушать этот сладкий пирог :) Целиком, основательно и сразу вряд ли получится... Во всяком случае у меня уж точно не вышло ))
Re: катедральний костел св. Петра і Павла Ну, у меня, можно сказать, вышло, не считая подземельев. Хотя всё равно хочется приехать ещё :)
Re: катедральний костел св. Петра і Павла та крипта криптою, нічого там цікавого, не сумуй ;)
Re: катедральний костел св. Петра і Павла заспокоїв :)
Re: катедральний костел св. Петра і Павла я вмію :)
Мене у Луцьку більш за все вразило величчя кірхи! Дуже солідно виглядає!
так, мене теж
люблю такі неоготичні фішки початку 20 ст.
Дякую за репортаж про моє місто і таку похвалу на його адресу. Приємно, звичайно. Правда, живучи в ньому, розумієш, як тут нещадно все знищується, як ніхто не дбає про його пам'ятки, як зникає з кожним роком древній Луцьк.
Така сама ситуація скрізь...
А Луцьк дійсно вразив. Я навіть не був до цього готовий. На картинках він так чудово не виглядає, як в реалі