Івано-Франківськ

Раніше Івано-Франківськ не був моїм улюбленим містом. Передусім, через велику кількість конструктивізму і недоречних сучасних вкраплень в історичну забудову. Але відвідання на запрошення міського голови Руслана Марцінківа заставило полюбити його більше. Чи то дійсно за останні декілька років місто стало більш привабливим, чи то я побачив тут багато того, чого не бачив раніше. В сьогоднішній розповіді - підбірка з моїх шести відвідувань Франківська.

Буду намагатися розповісти про ті об’єкти Франківська, які викликають у мене захоплення. Перший з них – комплекс культових споруд у мікрорайоні Майзлі: костьол Йосипа і Троїцьку церкву (церква Царя Христа) з дзвіницею. Потрапити сюди просто – перейти залізничний міст по вулиці Незалежності. Але, все одно, туристи не дуже балують цей район своїм відвідуванням.

Панорама району Майлзі з залізничного мосту:

Комплекс церкви Царя Христа з дзвіницею і костелу св. Йосипа:

Церква Царя Христа, 1935 рік:

Костел св. Йосипа, 1924 рік:

Іншій район – Пасічна трохи віддалений від центру: на виїзді у бік Галича і Рогатина. Тут ліворуч від дороги (вул. Нечуй-Левицького, 6) розташована дерев’яна церква Святого Дмитра. Храм не надто старий – 1902 рік. Церква карпатського типу, хрещата в плані. Належить греко-католицькій громаді.

Перемістимося до серця міста, традиційної для всіх європейських міст Ринкової площі:

Площа Ринок вночі:

Трикутна конструктивістська ратуша – вже п’ята у Івано-Франківську (перша збудована у 1666 році). З’явилася вона у 1928 році за проектом інженера Трелі.

На вежу ратуші тепер можна піднятися і побачити панораму міста:

Знамените яйце перед ратушею:

Вул. Галицька:

Найпримітніша будівля на Галицькій - Австрійська дирекція залізниці, збудована у 1894 році. В міжвоєнний період була польським магістратом, зараз - головний корпус медичного інституту:

Однієї з домінант центру є катедра - колишній єзуїтський костел. Первісно його фундамент було закладено у 1720 році, а будівництво костелу закінчено у 1729-му. Але вже у 1753 році споруду було розібрано через допущені інженерні помилки.

Упродовж 1753 - 1763 років під керівництвом інженера-фортифікатора С.Потоцького зведено новий храм у стилі бароко. Храм двічі реставрували: в 1885 і в 1955 роках. Сьогодні це - Вознесенський катедральний собор греко-католицької церкви.

З правого боку від катедри – площа митрополита Андрея Шептицького, яка за своєю красою і розташованими пам’ятками не поступається площі Ринок, де знаходиться ратуша.

Домінанта площі – колегіальний фарний костел Діви Марії із дзвіницею (1672 – 1703). Храм збудовано в стильових формах пізнього європейського бароко за проектом Ф.Корассіні та К.Беное. У 1877 р. художник Е.Фабіянський виконав монументальні малювання в інтер’єрі, У XIX ст. зовні прибудовано контрфорси. У 1882 р. костел відремонтовано після пожежі. Під костелом у крипті містилася родова усипальниця Потоцьких. Сьогодні в колишньому костелі розташований художній музей.

На площі Шептицького розташована колишня колегія єзуїтів, зведена у 1744 році:

Площа Шептицького вночі:

Від колишньої станіславівської фортеці залишилися  мури початку XVIII століття:

Всередині мурів розташована площа Бастіон, а в самих мурах - фортечна галерея з бутіками:

Третім храмом середмістя є колишній вірменський костел, зведений протягом 1742-1762 у бароковому стилі на місці старого дерев’яного, що стояв тут з 1665 року. В 1760-х роках Ян Солецький виконав фресковий розпис костелу. Протягом свого існування храм неодноразово перебудовувався і реставрувався, внаслідок чого значно змінив свій зовнішній вигляд: дві круглі башти стали нижче, зникла башта, яка увінчувала дах, змінилася конфігурація фронтону.

В 70-ті роки минулого століття в храмі розмістили музей історії релігії та атеїзму, а на початку 90-х передали автокефальній православній громаді.

Вірменський костел вночі:

Ренесансний будинок повітового староства поруч з вірменським костелом (1842 р.):

Реформістська  синагога "Темпель" побудована у 1899 році. Ідея зведення темпля у Станіславові виникла 1887 року серед членів «Спілки прогресу». Незабаром Олександр Віттель та Еліас Фішер разом з іншими членами спілки, організовують комітет з будівництва синагоги прогресистів. 1888 спілка отримує ділянку землі. 20 червня 1895 р. рабин Ісак Горовиць урочисто закладає перший камінь майбутньої синагоги. Будівництво продовжувалося до 1899. Автором проекту був віденський архітектор Вільгельм Штрясни. 4 вересня 1899 за присутністю міської влади та віруючих відбулося урочисте відкриття синагоги.

Будівля постраждала під час Першої Світової війни, невдовзі було відреставрована. У 1927-1929 в інтер’єрі виконано новий розпис, замінено дах. Під час 2 світової війни синагога була у значній мірі зруйнована, потім знову відремонтована.
У 1990-ті роки частину приміщень синагоги було передано місцевій іудейській общині. Частину приміщень займає меблевий магазин.

У стіну будівлі за часів нової влади була вмурована пам’ятна плита на честь ОУН-УПА. У 1943 році біля стін синагоги гестапівцями було розстріляно 27 членів Організації українських націоналістів.

Такий Франківськ можна побачити з будинку мерії/ОДА:

На південь від Ринкової площі розташований ще один центральний майдан міста - площа Міцкевича:

Пам'ятник Адаму Міцкевичу був споруджений у 1930 році:

Найгарніша будівля площі - будинок польського культурно-спортивного товариства "Сокіл" (1895 рік):

"Сокіл" вночі:

Новітній пам'ятний на площі Міцкевича:

На північ від площі Ринок розташований комплекс палацових споруд Потоцького (1672 – 1682). Сьогодні це – «приватна» територія. І лише зачинена брама з фігурами лицарів доступна для огляду туристам:

Брама після реставрації:

Цього року територію палацового комплексу Потоцьких можна побачити із-за паркану:

Вулиця Незалежності - івано-франківська "стометрівка":

Приклади станіславівського модерну і еклектики:

Костел єзуїтів у стилі італійського необароко, 1895 рік:

Залізничний вокзал:

А такий вид відкривався з вікна мого готелю "Надія":

Коментарі

Терпіти не можу зануд, але це ж мій Франківськ! А отже:
1. ніщо в житті ніколи не примусить полюбити мене центральну вулицю – проспект Незалежності
так сі стало, але у Франеку нема проспектів. 2. комплекс ре культових споруд у мікрорайоні Софіївка
цей район називається Майзлі. Софіївка - десь за кілометр убік 3. Старі кам’яниці на центральному майдані у часи незалежності завдяки реставрації отримали нове життя
це не реставровані старі кам'яниці, а збудовані в 80-і роки нові будинки. 4. колишній костел Воскресіння - якщо колишній, то певно єзуїтів. 5. Шептицький - Андрей. 6. а на початку 90-х передали греко-католицькій громаді.
передали автокефальній православній церкві. дати і т.п. теж не бездоганні, але то дійсно вже занудство.
Звичайно, Ви значно більше знаєте про Франківськ, адже це - ВАШ Франківськ. 1. Так, але мені чомусь запам'ятався, як проспект. Напевне, тому що ніколи в житті не зустрічав обласних центрів, де немає проспектів. 2. Інформація - з карти Івано-Франківська. Картам я звик довіряти. 3. Ну це дійсно можек бути відомо лише мешканцю міста. А виглядають дійсно, як ХІХ ст. 4. Саме так він названий в "Мисленому древі": Костел Воскресіння 1753 - 1763 рр. (майдан А.Шептицького, 8) 5. Я в цьому і не сумнівався. 6. Ну, помилився, переплутав. Адже для нас, східняків це майже одне і теж саме :) Ну а стосовно дат, я ж їх сам не видумував, так?
А от нервуватись не треба. Всі помиляються. Тим паче туристи. І першоджерела тут ні до чого. Не сумніваюсь, що всю інформацію ти не видумував, а десь брав. От я би, наприклад, перепросився і виправив. Ну або смайлик якийсь поставив. В принципі, це можна зробити і зараз. :)
Ну як же мені не нервувати!
Тепер мені все аж в трьох місцях доведеться виправляти! І це все - при моїй завантаженості! :)
Прийшлося виправити... рррррррррррр
найнеприємніше місто Прикарпаття..
А Калуш чи Бурштин - краще? :)
за Дрогобич, Стрий, Коломию і Чернівці гірше )
Що так, то так! Навіть, за Галич...
А чого це Чернівці до Прикарпаття приплели? О_О
а до того шо Чернівці при Карпатах.. від Перемишля до Чернівців тягнуться одне за одним міста в годині-дві їзди одне від одного і це все Прикарпаття. Буковина чи Галичина - це назви не звязані з географічним положенням, а розташування вищеназваних міст очевидне і з українського пункту бачення передує Карпатам.
Як я люблю Франківськ!!! Він шикарний...
... ....Товариство «»Сокіл» завжди розміщувалолося... "лапка" зайва :) а так то дуже сподобалось... Хоча ці всі місця "обкатані" дуже, а у Франику є багато таких цікавих місць про які мало хто знає... Отож раджу під час наступних відвідин Франквська просто пройтись невідомими вуличками... впевнений що там теж можна знайти багато цікавого для себе) а що стосується старих і красивих будинків то їх у нас набагато більше, хоч вони і непомітні на перший погляд, є навіть такі, що їх можуть помітити лише туристи, бо для ока франківчан вони не завжди помітні, так як ми ходимо повз них кожен день, кудись поспішаєм і просто не помічаємо тієї краси над нашими головами, варто лише підняти голову і ви побачите зовсім інший Франківськ... от хоча б будинок напроти зупинки "пошта", що по вул. Січових Стрільців... і таких будинків море... тож наступного разу проходячи повз старі будинки не забудьте глянути вверх... можлтво знайдете для себе багато нового і цікавого...
Re: ... Дякую! Обов'язково прийму до уваги під час наступних візитів до Франківська :)