Хор Вірап

В 40 кілометрах на південь від Єревану в Араратській долині знаходиться один з найпопулярніших монастирів Вірменії - Хор Вірап. Монастир розташований у підніжжя гори Арарат безпосередньо біля турецького кордону на місці давньої вірменської столиці Арташат. Хор Вірап є символом Вірменії, адже саме звідси почалося хрещення Вірменії - першої країни після Риму, яка прийняла християнство. Монастир, який первісно виконував роль в'язниці, є справжньою фортецею з мурами і баштами, що нібито охороняє всю Араратську долину.

Хор Вірап на фоні Арарату - найвідоміший вид з Вірменії. В добру погоду це виглядає так:

В нашому ж випадку було видно лише монастир і вірменсько-турецький кордон:

Монастир розташований над підземною в'язницею, в якій, за переказами, вірменський цар Трдат III містив в ув'язненні протягом близько 15 років св. Григорія Просвітителя до того, як був звернений їм у християнство, згідно з традиційною датою, близько 301 року. Вся Вірменія була звернена в християнство в 301 році, ставши таким чином першою країною, що прийняла християнство як державну релігію. Монастир служив духовним центром Вірменської Апостольської церкви, де знаходилася резиденція Католікоса всіх вірмен.

Так монастир виглядає з дороги при під'їзді до нього з боку Єревану:

Хор Вірап зустрічає потужними мурами з баштами:

Храмовий ансамбль складається з двох церков. Перша церква Св. Геворга, яку побудував католикос Нерсес III в 642 р. У цій церкві знаходиться яма де томився Григорій Просвітитель. Церква була перебудована в перший раз в 1661 році, а також у 1879 році. після землетрусу.

Портал церкви св. Геворга:

Друга споруда головна церква Св. Богородиці (Сурб Аствацацин), яка була побудована в кінці XVII століття. Це купольна споруда окремою дзвіницею. Комплекс монастирських будівель будувався з VI по XVI століття.

Портал церкви св. Богородиці:

Інтер'єри:

Пагорб Хор Вірап розташоване на місці стародавньої столиці Вірменії Арташат, побудованої близько 180 року до н. е. царем Арташесом I, засновником династії Арташесидів.

У підніжжя пагорба, де розташований монастир, знаходиться величезний стародавній цвинтар:

Безпосередньо біля монастиря проходить вірменсько-турецький кордон:

Оглядова вишка - це вже Туреччина:

Ще пару ракурсів монастиря: