Гайс

Попередня стаття
Аппенцелль

Вчора ми побували у нетиповому для Швейцарії містечку Аппенцелль – столиці однойменного кантону, який своїми традиціями і архітектурою відрізняється від всієї країни. Сьогодні трохи прокотимося на приміському поїзді по самому кантону та побуваємо в містечку (а, точніше, в селі) Гайс (Gais).

Гайс розташований в напівкантоні Аппенцелль-Ауссерроден на висоті 934 м над рівнем моря в декількох кілометрах від Аппенцелля. Над поселенням підвищується гори Гебрис (1250 м), а сама місцевість навколо Гайса використовується для лікування сироваткою і чистим повітрям. Населення Гайса складає 2,8 тис. мешканців. З самий Гайсом ми познайомимося трохи пізніше, а на початку розповім про дорогу до нього.

Вирушаємо до Гайса з міста Альтштеттен, що на кордоні з Австрією:

Я їхав до Аппенцелля через Гайс з боку кордону з Австрією. Від міста Альтштеттен до Гайса ходить регіональний поїзд. Для того, щоб подолати невелику відстань між двома містечками, необхідно подолати цілий хребет. В нормальній країні поїзд би або об’їхав гори, або б проїхав під ними через тунель. Швейцарія – країна ненормальна: поїзд, виїхавши з Альтштеттена, поповз в гору, як повзе в Києві фунікулер з Поштової площі на Михайлівську.

За декілька хвилин долина Рейну опинилася внизу, а навколо блищали засніжені альпійські вершини:

Всю дорогу трапляються аппенцелль-ауссерроденські села на тлі Альп:

Нарешті приїхали в Гайс:

Тут в мене була пересадка на поїзд до Аппенцелля. Використовуючи 40-хвилинний проміжок часу, вирішив оглянути село, щоб мати уявлення про типове швейцарське поселення напівкантону Аппенцелль-Ауссерроден.

Залізнична станція Гайс:

Гайс уперше згадується в списку володінь, наданих абатству Санкт-Галлен у 1272 році. Перебуваючи під абатством, він був напівавтономним селом з власним судовим приставом і суддею. У 14 столітті Гайс вже був незалежною громадою. У 1377 році він приєднався до Швабського Альянсу, а з 1401 року вступив в союз з «Лігою Божого міста». Було одним з найголовніших місць Аппенцельських війн 1401-29 років.

На відміну від католицького Аппенцелля, Гайс розвивався, як протестантське поселення. Відповідно у порівнянні із різнобарвним Аппенцеллем він виглядає досить стриманим і одноманітним. Хоча, архітектура будинків – майже така ж сама.

В містечку знаходиться декілька пам’яток, які мають статус національного значення. Це, зокрема, головний сільський майдан, протестантська церква 1782 року, колишній готель мінерального джерела Neuer Ochsen 1796 року та готель Крона 1781 року. Стара частина села забудована традиційними дерев’яними будинками з викривленими фронтонами. Переважна частина з них з’явилася після пожежі 1780 року, і з тих пір забудова містечка особливо не змінилася. Найцікавіші будиночки знаходяться на Dorfplatz – головній сільській площі.

Найповажніша будівля Дорфпляцу – готель «Крона» (1781 рік):

Будівля колишнього готелю «Neuer Ochsen» (1796 рік):

Протестантська церква була побудована в 1781-82 році архітектором Hans Ulrich Haltiner. Інтер’єр прикрашений в стилі в стилі рококо.

Другий храм в Гайсі:

Попередня стаття
Аппенцелль

Коментарі

В протестантської церкви купол класний.
Тому що високий?
Стрункий, сподобався, раніше таких не бачив
В Швейцарії майже всі такі :)
М-да, тут село як місто, а в нас часто міста села нагадують...
От в тому і і особливість :)
Ой, які хатки гарні! Мені б таку сіреньку.... :)
Це - найскромніші хатки на всю Швейцарію :)
А мені багато не потрібно, он ту сіреньку, зякої гори видно :) Перед Гейтсом саме :)
Думаю, Ви собі навіть не уявляєте, скільки вона коштує :)
Ну, то прийдется шукати у Франції :)
Ну так, у Франції на пару десятків тищ дешевше :)