Берездівці і Новий Розділ

Попередня стаття
Розділ

Село Берездівці знаходиться у Миколаївському районі Львівщини на трасі між Рогатином і Стриєм. Колись це було повноцінне місто із Магдебурзьким правом і площею Ринок. Сьогодні мало що залишилося від його колишньої слави, а про тодішню велич нагадує лише костел Воздвиження Чесного Хреста - бароковий шедевр знаменитого архітектора Барнарда Меретина. Берездівці межують з футуристично-апокаліптичним містом Новий Розділ, що з кожним роком більше нагадує місто-примару.

Перша згадка про Берездівці датується 1410 роком. Приблизно тоді ж зв'вився попередник сьогоднішнього костелу Воздвиження Чесного Хреста, який збудував шляхтич Микола (Бенедикт) з дозволу Галицького біскупа Якова Стрепи. У 1526 році Берездівці отримали Магдебурзьке право, а отже — статус міста з правим влаштовувати ринки щотижня по середах.

Костел Воздвиження Чесного Хреста був збудований у 1771 році за проектом архітектора Бернарда Меретина. Ініціаторами будівництва у 1760 році стали дідичі Франціск та Міхал Юзеф Жевуські, керував будівництвом храму учень Меретина Петро Полейовський.

Храм збудований в стилі бароко. Його фасадам додані характерні для бароко пластичні форми завдяки заокругленню прямих кутів. Головний фасад декорований пілястрами коринфського ордера і раскрепованим розвиненим карнизом.

Його завершує бароковий фронтон з декоративними кам'яними вазами. На конику покрівлі встановлена ажурна сигнатурку.

Неф і трансепт перекриті циліндричними склепіннями з розпалубками, притвор і північне приміщення - хрестовими, центральний об'єм - елліпсоподібним куполом без барабана. За планувальним і архітектурним рішенням пам'ятка ідентична побудованому Меретином костелу в с.Годовиця (Пустомитівський район), що є зразком для будівництва багатьох костелів в стилі бароко на території Львівської та Івано-Франківської областей. В радянські часи з 1949 по 1992 роки храм використовувався як колгоспний склад.

Перед головним фасадом стоїть кам'яна трипролітна дзвіниця, яка складає з костелом єдиний ансамбль.

До Берездівців примикає місто Новий Розділ:

Берездівці і Новий Розділ разом:

Попередня стаття
Розділ