Ушуая - найпівденніше місто планети

Попередня стаття
В'язниця на краю світу: найпівденніша на планеті буцегарня на острові Вогняна Земля
Наступна стаття
Поїзд Кінця Світу: найпівденніша залізниця планети
Ушуая, Вогняна Земля
 
Не віртуальний, а справжній край світу! Не вірите? У всіх нас, 11 мандрівників з України, є доказ, що ми побували на краю планети! Це - штампи у паспортах, що ми відвідали Ушуаю і Fin del Mundo. З іспанської це перекладається, як "Край світу".
 
Кращого місця для того, щоб почати 23-денну експедицію Південною Америкою "Від Антарктики до джунглів" і бути не могло. І ми почали її з Ушуаї - найпівденнішого міста у світі.
Ушуая, Вогняна Земля
 
 

Чи дійсно Ушуая - найпівденніше місто планети?

Якщо казати про міста - то так. Немає у світі поселення, яке має статус міста і знаходиться південніше за Ушуаю.
Ушуая - найпівденніше місто у світі
 
А чи є на планеті населенні пункти, південніші за Ушуаю? Так, є. На протилежному від Ушуаї березі протоки Бігль є чилійське поселення Пуерто-Вільямс. Я його вам обов'язково покажу в одній із наступних розповідей. Але Пуерто-Вільямс, на відміну від Ушуаї, не має статусу міста. Це - аналог нашого селища.
 
А чи є ще щось південніше, де живуть люди? Так, є. Це маленьке рибацьке поселення Пуерто-Торо, де проживають близько 50 осіб. Як і Пуерто-Вільямс, воно знаходиться на острові Наваріно - найпівденнішому заселеному основі Південної Америки. За ним - мис Горн, протока Дрейка і Антарктида.
 
Так що Ушуая - найпівденніше місто планети! Навіть в тому не сумнівайтесь!
 
 

Ушуая - де це?

Ушуая - найпівденніше місто у світі
 
На краю світу. І це - правда! Подивись на карту світу, знайди Південну Америку і подивись на її південний край. Там десь і загубилася Ушуая. Місто лежить на острові Вогняна Земля, що іспанською звучить, як Terra del Fuеgo. Так острів назвав Фернандо Магеллан, який проходив повз цей край ще у 1520 році під час першої в історії людства навколосвітньої експедиції. Тоді від побачив вогні на берегах і вирішив, що вони - вулканічного походження. І назвав острів "Вогняною Землею". Насправді ж, це були вогнища, які палили індіанці племені Ямана - давні мешканці тих країв.
 
Від континенту Південна Америка острів Вогняна Земля віддаляє Магелланова протока. Острів ділять між собою Аргентина і Чилі. Ушуая - на аргентинській частині. А чилійська частина Terra del Fuego практично не заселена. Це - майже суцільна Антарктика, вкрита горами і льодовиками.
 
Біля Ушуаї закінчуються Анди - найдовший і, напевно, найкрасивіший гірський ланцюжок на планеті. Між іншим Ушуая - єдине місто Аргентини, розташоване "по той бік Анд", тобто з лівого їх боку. У той час як уся Аргентина лежіть праворуч від Анд, якщо дивитися на карту. І ще маленький факт, на який мало хто звертає увагу. Ушуая - єдине аргентинське місто, яке розташоване на березі Тихого океану, а не Атлантичного, як уся країна.
Ушуая, Вогняна Земля
 
Ушуаю омивають холодні води протоки Бігль. Мешканці її островів - пінгвіни, баклани і морські леви. Іноді запливають кити і дельфіни. По той бік протоки - острів Наваріно - найпівденніший заселений острів Південної Америки. За ним - мис Горн, протока Дрейка і Антарктида! До неї від Ушуаї - менше 1000 кілометрів.
 
Ушуая - це ворота Антарктиди. Майже всі круїзи і експедиції на шостий континент стартують звідси.
 
 

Там дуже холодно? Коли туди краще їхати?

 
Ушуая, Вогняна Земля
 
Ти, напевно, вже подумав: "Напевно, там капець як холодно!" А може й не подумав. Бо ти - швидше за все або мандрівник, або майбутній мандрівник. І напевно, знаєш, що Антарктика - це не завжди холоди. Як і Арктика, до речі. Згадай хоча б Ісландію. Нам навіть взимку температура рідко опускається нижче нуля. Хіба це можна порівняти з нашими -15 у лютому? Ось так само і на Вогняній Землі: усю зовнішню суворість тут пом'якшує зовсім не суворий клімат.
 
Коли в нас зима, в Ушуаї - літо. Середня температура взимку там - від +1,5 до +2,5 градуси по Цельсію. Влітку - близько +10. Тобто, клімат досить м'який. Але протягом дня погода може діаметрально змінюватися багато разів. Сильний холодний вітер, сонце і дощ  - це все може бути протягом години!
 
Але нам з погодою дуже пощастило. Ми були на початку лютого. Температура вдень буда від 15 до 25 градусів тепла. І протягом 3 днів жодного разу не було дощів. Для тих країв - це фантастика.
Ушуая, Вогняна Земля
 
 

Як туди дістатися?

Ну ти вже здогадався, що довго і дорого. Але не завжди. Але обов'язково через столицю Аргентини Буенос-Айрес. Якщо ти підпишишся на один з багатьох каналів розсилки акцій авіакомпаній, то знайдеш відносно недорогий варіант дістатися до Буенос-Айреса через одну з європейських столиць. Якщо брати заздалегідь, по акції, і без прив'язки до конкретних дат, то можна взяти квитки в обидва кінці від 500-600$.
Вогняна Земля - Terra del Fuego
 
Від Буенос-Айреса до Ушуаї - лише літаком. Летіти 3,5 години. Рейси декілька разів на день виконують авіакомпанії Aerolíneas Argentinas або чилійська LATAM. Вартість в один кінець починається від 120$. Але можуть відрізнятися в рази залежно від сезону і від того, наскільки заздалегідь купувати квитки. Наша група летіла двома різними рейсами, оскільки на перший рейс квитки закінчилися ще за 4 місяці до подорожі. Напрямок дуже популярний!
 
Момент посадки в Ушуаї запам'ятаю надовго. Після шаленої спеки в Буенос-Айресі побачити з ілюмінатора сувору природу Вогняної Землі - це кайф.

 
Аеропорт Ушуаї називається Malvinas. Бо Ушуая ще є віртуальною столицею Мальвінських (Фолклендських) островів, за які вже не одне десятиліття сперечаються Аргентина та Великобританія. Аеропорт маленький: одноповерховий і дерев'яний. Знаходиться на півострові на березі протоки Бігль в 5 кілометрах від центру міста. При бажанні, можна і пішки дійти.
Аеропорт Мальвінас в Ушуаї
 
Від Чилійської Антарктики аеропорт відділяє протока Бігль. Це гори - це вже територія Чилі.
Острів Наваріно, Чилійська Антарктика
 
 

Для чого їхати в Ушуаю?

Тут немає архітектурних шедеврів. Зате навколо - антарктична природа: Анди, лагуни, острови з пінгвінами і морськими левами, незаймані ліси і болота Вогняної Землі. Але це все - за межами Ушуаї.
 
Мені ж Ушуая запам'яталася теплою атмосферою безтурботності. З одного боку тут відчувається, що ти - на краю світу. А з іншого - тут усі блага цивілізації і ти почуваєш себе комфортно. Пам'ятаю наш перший ранок в Ушуаї: ми снідаємо на терасі готелю, на перилах сидить магелланова чайка, за протокою сходить сонце і ніжно вкриває своїми промінцями різнокольорові дахи будинків. А навколо - гостроконечні верхівки Анд! Кайф!
Схід сонця в Ушуаї
 
Ось тобі чек-лист, що обов'язково треба зробити в Ушуаї:
 
1. Сфотографуватися біля знаку "Край світу".
2. Поставити у паспорт штамп, що був на краю світу.
3. З'їсти королівського краба.
4. Просто прогулятися набережною, насолоджуючись видами на протоку Бігль та Анди.
6. Поплавати на катамарані протокою Бігль, спостерігаючи за пінгвінами, морськими левами, бакланами, побачити найпівденніший у світі маяк.
7. Проїхатися на поїзді "Кінця світу" - найпівденнішою залізницею на планеті.
8. Насолодитися суворою антарктичною природою в національному парку "Вогняна Земля".
9. Відвідати найстаріше ранчо на Вогняній Землі - Estancia Harberton.
10. Зробити фотосесії біля численних фотозон у центрі Ушуаї.
 
Ну що, пішли гуляти?
 
 

Зафіксуй, що ти був на краю світу!

Уся цивілізація Ушуаї зосередилася уздовж набережної та паралельній їй вулиці Сан-Мартін. Тут - усі сувенірні магазини, офіси туристичних агенції, пошта, церква і ресторанчики.
Центральна вулиця Сан-Мартін в Ушуаї
 
Архітектура Ушуаї
 
Ви не пройдете повз будівлю, фасад прикрашають манекени у стилі тюремної романтики. Ушуая, як місто, відбулося завдяки в'язниці, але про неї трохи пізніше. Яскрава будівля називається Galeria Tematica. Це, насправді,- великий сувенірний магазин. Я рекомендую запастися сувенірами з Вогняної Землі саме тут.
Galeria Tematica в Ушуаї
 
А головне - тут ти можеш поставити штамп у паспорт, що був на краю світу! Варіантів такого штампу є декілька: вибирай, який хочеш! Друзі точно будуть заздрити)
Штамп в паспорті про відвідування "Краю світу"
 
У дворику будівлі є щось на кшталт невеликого музею просто неба. Тут є декілька інсталяцій, які швидко розбудять у тобі факт присутності на краю світу. Вони присвячені історії та специфіці Ушуаї та Вогняної Землі.
У дворику Galeria Tematica в Ушуаї
 
У дворику Galeria Tematica в Ушуаї
 
У дворику Galeria Tematica в Ушуаї
 
Це - резиденція губернатора Terra del Fuego (Вогняної Землі):
Резиденція губернатора Terra del Fuego (Вогняної Землі) в Ушуаї
 
А це - міська рада. Хотів зайти перейняти досвід. Але мені не повірили, що я приїхав до Ушуаї переймати досвід.
Міська рада Ушуаї
 
На одному з перехресть знаходиться моє найулюбленіше графіті в місті. Це - пінгвіни, як спускаються по сходам до моря. А вказівники дають розуміння, як далеко ми забралися.
Графіті в Ушуаї, Вогняна Земля
 

 

Набережна: фотозони, Анди, яхти і круїзні лайнери

Найпопулярніша фотозона Ушуаї - знак "Fin del Mundo" ("Край світу"). Сфотографуйся і покажи друзям ще один доказ, що ти був на краю світу. Іноді доведеться постояти в черзі туристів, щоб зробити таке фото. Охочих похизуватися фактом перебування на кінці планети багато.
Край Світу, Ушуая, Вогняна Земля
 
На набережній є декілька привабливих графіті. Графіті в Аргентині дуже популярні.
Графіті в Ушуаї, Вогняна Земля
 
Графіті в Ушуаї, Вогняна Земля
 
А ця фотозона - трохи далі від центру в бік аеропорту. Тому людей тут менше, а види - краще.
Ушуая, Вогняна Земля
 
Анди оточують Ушуаю з півночі. Гострокінечна вершина у формі трикутника - це гора Олівія (1326 м). А праворуч від неї - гора з зубцями, яка називається Cinco Hermanos ("5 братів").
Анди в Ушуаї, Вогняна Земля
 
У порту Ушуаї - багато суден. Деякі з них здійснюють круїзи протокою Бігль. Деякі - просто риболовецькі суди.
Порт в Ушуаї, Вогняна Земля
 
Сюди ж заходять і круїзні лайнери. Звідси стартують майже усі круїзи і експедиції в Антарктиду.
Круїзний лайнер в порту Ушуаї
 
Ближче до аеропорту є яхтклуб. Так навіть можна подайвити. Один з учасників нашої експедиції це і зробив. Каже, що Ушуая - не найкраще місце для дайвингу.
Яхт-клуб в Ушуаї
 
На набережній біля берегу стоїть рятувальний буксир "Saint Christopher". Його аргентинці після Другої світової війни викупили у американців для підйому останків корабля круїзного судна "Monte Cervantes", який затонув у протоці Бігль у 1930-му році. Тоді він наткнувся на гострі скелі водою протоки, дав пробоїну і пішов на дно. "Saint Christopher" через проблеми з двигуном і рульовим пристроєм пришвартували в гавані Ушуаї, і вже більше 60 років він так і стоїть занедбаний.
буксир "Saint Christopher" в Ушуаї
 
Деякі з моїх супутників, не зважаючи на заборону, вирішили піднятися на судно. Після того, як вони повернулися на беріг, їх вже чекала поліція. Перемовини були довгими і веселими. Від арешту їх врятувала імітація незнання іспанської і англійської. А так, можливо і б потрапили на коротких період до в'язниці.
Ушуая, Вогняна Земля
 
До речі, історія Ушуаї тісно пов'язана із в'язницею. Про це - нижче.
 

Без в'язниці не було б Ушуаї

Точніше була б, але назавжди залишилася би рибацьким поселенням, а не центром туризму Вогняної Землі.
Найстаріша частина Ушуаї
 
До того, як сюди прийшли колоністи, Вогняна Земля була заселена племенами індіанців Ямана.  Вони були пристосовані до проживання в суворому кліматі, ходили практично голі, обмазані тюленім жиром. Ямана ловили рибу і полювали. До 40-х років минулого століття ямана фактично припинили своє існування. Їх імунітет не був готовий до хвороб,які несла цивілізація. Але пам'ять про них залишилася у назві міста. Назва Ушуаї складається з двох частин: ush (на дні) і waia (бухта), що разом означають «глибока бухта».
Племя індіанців Ямана
 
У 1869 році в бухті на місці Ушуаї британці заснували першу англіканську місію. У 1844 році до британського поселення прибути 300 аргентинців. Головнокомандувач МВС Аргентини Аугусто Лассерре створив тут префектуру. Це було 12 жовтня 1884 року. Ця дати і вважається початком міста. Це поселення розташовувалося трохи далі від центру - за лагуною по дорозі в аеропорт. Ось як це місце виглядає зараз:
Найстаріша частина Ушуаї
 
Перша партія ув'язнених прибула до Ушуаї у 1896 році. Тоді їх розміщували у дерев'яній в'язниці. У 1902 році на її місці почали зводити постійну тюрму, яка збереглася до наших днів. В'язниця була містоутворюючим підприємством Ушуаї, аж до 1947 році, поки її не закрили. Сьогодні в ній діє музей. Про найпівденнішу тюрму у світі ти можеш почитати в окремій статті на моєму блозі "В'язниця на краю світу".
Тюремна романтика в Ушуаї
 

Королівський краб - спробувати обов'язково!

Якщо ви в Ушуаї, то скуштувати королівського краба - це обов'язкова програма! Він - неймовірно великий і смачний! Ось такий красень коштує 90$ і його з головою вистачає на 4 людини.
Королівський краб в Ушуаї

 
Є краби поменше. Того, що за 50$, вистачить на двох. На пошкодуйте, будете під враженням на роки! Їдять краба за допомогою... ножиць. Так, з їх допомогою розрізають панцир, щоб дістати м'ясо.
 
Краби є майже у кожному ресторанчику Ушуаї. Ось що залишилося від з'їденого краба:
З'їдений королівський краб в Ушуаї
 
Коли принесли рахунок, ми трохи злякались. Але у аргентинців прийнято позначати їхні аргентинські песо знаками американського долара.
Рахунок в ресторані Ушуаї
 
Менше ніж за 30$ з людини ми об'їлися крабів і скуштували 7 видів місцевого пива.
Аргентинські песо
 
Кухня Вогняної Землі і Патагонії - це, переважно, багато м'яса в різних його варіаціях.
Аргентинське м'ясо
 
В наступних розповідях ми продовжимо знайомство з Вогняною Землею. Ми пропливемо Антарктикою, побачимо пінгвінів і морських левів, величні Анди, незайману природу Terra del Fuego, проїдемося потягом Кінця Світу.
Захід сонця на Вогняній Землі
 
До речі, хочеш побачити Вогняну Землю на власні очі і побувати на краю світу? В мене ще є декілька місць у подорож до Південної Америки наприкінці листопада цього року. Крім Ушуаї і Вогняної Землі, ми погуляємо по льодовиках і фантастичним Андам у Патагонії та побачимо найкрасивіші у світі водоспади Ігуасу. За подробицями заходь сюди: http://andy-travel.com.ua/tour/patagonia-nov-2020 
 

А тут дивись фото-розповідь про нашу подорож Південною Америкою від Антарктики до джунглів:

частина 1: Як виглядає край світу: Вогняна Земля

частина 2: Аргентинська Патагонія: льодовик Періто-Морено і Фітцрой

Попередня стаття
В'язниця на краю світу: найпівденніша на планеті буцегарня на острові Вогняна Земля
Наступна стаття
Поїзд Кінця Світу: найпівденніша залізниця планети