Schmiedeberg (Ковари)

Попередня стаття
Krummhübel (Карпач)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)

Ковари (Schmiedeberg - нім., Kowary - польськ.) - невелике місто (близько 11 тис. мешканців) в Західних Судетах у Нижньосілезькому воєводстві Польщі. Місто знамените, передусім, Музеєм мініатюр пам'яток Нижної Сілезії, але з ним ми познайомимося у наступній розповіді. Сьогодні ж подивимося самі Ковари. З цікавого тут зберіглося всього 2 історичних вулички з старовинною забудовою, класицистична ратуша, парафіяльний костел, плебанія та декілька санаторних комплексів, архітектура яких становить певну цінність.

Головна пішохідна вулиця Ковар названа на честь 1 травня. Вона є досить короткою, але саме тут розташовано більшість всього цікавого в містечку.

Домінантою вулиці 1 травня є ратуша - класицистична будівля, зведена у 1786-1789 роках на фундаментах більш ранньої ратуші.

Перша ратуша в Коварах існувала вже у XVI столітті. Внаслідок поганого її технічного стану будівля була розібрана, а на її фундаментах у 1786-1789 змуровано нову ратушу згідно проекту Крістіана Шульца. У міжвоєнний період у тимпані ратуші встановлено годинник. Після Другої світовій війні ратуша декілька разів оновлювалася ззовні. У 1981 р. відновлено віконні пройоми у вигляді, близькому до автентичного, а в році 2003 споруда отримала новий фасад.

Ратуша є спорудою у стилі класицизму, зведена у формі прямокутника, має два поверхи і накрита чотирисхилим дахом з люкарнами. Будівля має центральний ризаліт із входом, а за ним - овальний хол. Сьогодні ратуша є місцеперебуванням міської влади Ковар.

Поруч з ратушою стоїть якась незрозуміла будівля у досить стриманому стилі і викрашена у такий самий колір, як і ратуша:

Маленька площа біля ратуші:

Перспектива вулиці 1 травня:

Найцікавіші кам'яниці на центральній пішохідній вулиці 1 травня:

В кінці вулиці стоїть парафіяльний костел Пресвятої Діви Марії, побудований в готичному стилі з декоративною баштою. Вперше про існування костелу згадано у 1225 році. Храм перебудовувався у XV, XVI та XVIII століттях.

Поруч з костелом - будівля плебанії, збудована у 1779-1783 у стилі бароко з елементами рококо на фасаді:

Паралельно вулиці 1 травня уздовж річки Єдліца проходить вулиця Staszica, на якій також зберіглося трохи історичної забудови:

Назвати це місце "Сілезькою Венецією" не повертається язик)

Але декілька колоритних будиночків тут можна знайти:

В північний (курортній) частині міста можна знайти декілька цікавих прикладів курортної забудови.

Лікарню Bukowiec збудовано у 1916-1920 роках як санаторій. Розташована на схилі гори, воно оточена великим парком.

Лікувальний заклад "Високий Луг" був спеціалізований на лікуванні туберкульозу і хвороб легенів. Його було збудовано у 1900 - 1902 роках згідно проекту вроцлавського архітектора Карла Гроссена. Що цікаве Будівля має численні вежечки, веранди і тераси, а також годинник. Її також оточує парк.

Вілла 1902 року:

Вулиця в курортній частині Ковар:

Судети в Коварах:

Попередня стаття
Krummhübel (Карпач)
Наступна стаття
Malkwitz (Малковиці)