Оломоуц

Попередня стаття
Старий Богумін
Наступна стаття
Штернберк

Трохи соромно, що з таким досвідом подорожей я ще не був у Празі та майже не був в Чехії. Моє знайомство Чехією обмежується 5 містами Моравії. Фото з двох з них - Пршерова і Старого Богуміна - втрачені безповоротно. Отже, залишаються лише Оломоуц, Штернберк і Чеський Тешин. Сьогодні розповім про Оломоуц - найгарніший з усіх побачених моравських міст. Вибір на ньому зупинився випадково. У 2013 році, коли євро ще було по 10, а Wizzair за копійки літав в Катовіце, один з уікендів ми вирішили злітати в найближче до Катовіце цікаве чеське місто. З вибором не помилилися, Оломоуц вартий того, щоб тут затриматися на пару днів.

Серце старого міста - Верхня площа (Horní Náměstí). На площі розташовано багато цікавих пам'яток - ратуша, чумна колона, кам'яниці і палаци, декілька фонтанів.

Символ міста - це барокова колона Святої Трійці, збудована у 1716–1754 роках на честь вдячності Богові за припинення епідемії чуми, яка вразила Моравію між 1714 і 1716 роками. Колона також стала вираженням місцевого патріотизму, оскільки всі художники і майстри, що працювали над цим пам'ятником, були громадянами Оломоуца, і майже всі зображені святі були певним чином пов'язані з містом Оломоуц.

Колона Святої Трійці в Оломоуці стала кульмінацією у творчості кількох художників і майстрів, проте не всі з них дожили до завершення проекту. Ідею створення колони висунув Венцель Рендер, каменяр і привілейований імператорський архітектор. Він представив проект міській раді і навесні 1717 року роботи розпочалися. Після смерті Венцеля Рендера, який брав участь у першому етапі робіт і допомагав їх фінансувати, проект продовжували Франц Тонек, Йоганн Венцель Рокицький і Августин Шольтц, проте вони також не побачили колону завершеною. Її завершив Йоганн Ігнацій Рокицький. На першому етапі робіт оздоблення колони скульптурами розпочав Філіп Саттлер. Після його смерті цю роботу продовжив Андреас Занер, він виконав 18 скульптур і 9 барельєфів за 7 років, і також помер. Золотар Симон Форстнер, який виконав позолочені скульптури Святої Трійці і Успіння Богородиці, став певною мірою щасливцем і зміг завершити свою визначну роботу. Проте використання ртуті в процесі позолочення скульптур позначилось на його здоров'ї.

9 вересня 1754 року колона Святої Трійці була урочисто освячена в присутності імператриці Марії Терезії і її чоловіка Франца I. Вона стала великою гордістю Оломоуца, оскільки всі, хто брав участь у її створенні, були громадянами міста.

Колона увінчана шпилем, на якому знаходяться позолочені мідні скульптури Святої Трійці в супроводі архангела Гавриїла на верхівці і Успіння Пресвятої Богородиці під ним.

Основа колони складається з трьох рівнів, які оточені 18 кам'яними скульптурами святих і 14 барельєфами у вишуканих картушах. На верхньому рівні розташовані скульптури людей, пов'язаних із земним життям Ісуса Христа. Це постаті батьків його матері — святих Анни і Йоакима, названого батька Йосипа та Івана Хрестителя, який готував прихід Христа. На верхньому рівні також представлені скульптури святого Лаврентія і святого Ієроніма, на честь яких освячена каплиця в міській ратуші. Три барельєфа поміж скульптур представляють три богословські чесноти: Віру, Надію і Любов. Середній рівень присвячений моравським і чеським святим. Тут представлені скульптури святих Кирила і Мефодія (проповідували християнство в Чехії в 863 році), святого Власія Севастійського (покровитель однієї з головних церков Оломоуца), святого Войцеха (покровитель Чехії), святого Яна Непомуцького і святого Яна Саркандера (під час будівництва ще не був канонізований). На нижньому рівні знаходяться скульптури святого Маврикія і святого Вацлава (покровитель Чехії) — цим святим присвячені дві церкви в Оломоуці; святого Флоріана (покровитель Австрії), святого Яна Капістрана (двічі був в Оломоуці), святого Антонія Падуанського (його ім'ям названо монастир в Оломоуці), святого Алоїза Гонзаги (покровитель студентів; статуя підкреслює, що Оломоуц є університетським містом). Між статуями розташовані барельєфи 12 апостолів.

Колона Святої Трійці є найбільшою бароковою скульптурною групою в Чехії. У 2000 році вона була включена до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО як видатний витвір центральноєвропейського бароко.

Поза сумнівом, архітектурною домінантою Верхньої площі Оломоуца є її знаменита ратуша. Стиль її будови - готично-ренесансний, але в нім є присутніми і елементи бароко. Нині в ратуші розташовані: зал для реєстрацій шлюбів, зал для зборів міської адміністрації, ресторан і виставкова галерея.

Перша дерев'яна ратуша була побудована на цьому ж самому місці ще в кінці 14 століття. Після того, як вона згоріла при пожежі, міська влада вирішила відновити її, але вже з каменю. До 1443 року було побудовано нову будівлю. Будівництво тривало цілих 23 роки. Йшли роки, віки і вони відкладали свій відбиток на стан ратуші. Природно, її доводилося постійно оновлювати, перебудовувати і добудовувати.

Так первинна будівля оновилася за рахунок прибудови третього поверху, каплиці Святого Ієроніма, прикрашеної готичним еркером (виступом в стіні будівлі, обрамленим склом) і великого готичного залу.

Чотири крила ратуші замикають собою внутрішній двір невеликого розміру. Астрономічний годинник і 75-метрова вежа є найприкметнішими елементами будівлі. Години ці колись були копією знаменитого Празького Орлоя, але вони були зруйновані під час військових дій в травні 1945 року. Відновлення їх продовжилося до 1955 року, але вже у дусі соціалістичного реалізму. У такому вигляді вони збереглися і у наш час.

На Верхній площі - багато історичних палацових будівель:

Тут є декілька цікавих фонтанів:

На півдні Верхня площа з'єднюється з іншим ценнтральним майданом - Нижньою площею (Dolni namestie). Тут також є гарні кам'яниці, палаци і фонтани:

В околицях Верхньої і Нижньої площ також багато цікавих старовинних вулочок:

На вулиці Пекарів на північ від Верхньої площі міста Оломоуца стоїть костел Святого Маврикія - найбільший пізньоготичний хоам в Моравії. Костел заснований оломоуцьким єпископом Бруно фон Шауенбургом в середині XIII століття.

До 1403 року відноситься перша згадка про південну дзвіницю костелу, яка нині є найстарішою його частиною, що збереглася. Північна вежа датована 1412 роком. До 1424 року відноситься повідомлення про те, що відлив дзвін з ім'ям Гавел (Gallus), встановлений потім на південну вежу костьолу. У 1492 році храм, ймовірно, був наново освячений. Після реконструкції, закінченої в 1540 році, костел набув вигляду тринавного зального храму.

Готичні деталі костелу:

Костел Діви Марії Сніжної - старовинний пам'ятник архітектури в стилі пізнього бароко. Він розташований на вулиці Денисова, і входив до складу єзуїтського учбового комплексу до скасування ордену єзуїтів імператором Йозефом ІІ в 1773 році.

Будівництво костелу почалося в 1712 році, і проходило під керівництвом архітекторів Лукаса Глекела і Михайла Клейна. Храм був освячений через чотири роки, проте роботи по оформленню тривали аж до 1722 року. Під час наполеонівських воєн храм був закритий, і довгий час використовувався як склад. Повторне відкриття костелу відбулося лише на початку ХХ століття після проведення реставраційних робіт. Вхідний портал прикрашений витими колонами, виконаними з характерною для бароко витонченістю.

Інтер'єр розкішно декорований ліпниною і настінним розписом таких майстрів як Ян Крістоф Хандке, Карл Франтишек Харрингер і Ян Стурмер, що працювали над оформленням більше двадцяти років.

Поруч з костелом - будівлі єзуїтського колегіума та семінарії:

За ними на маленькій площі розташувалася мініатюрна барокова каплиця св. Яна Саркандера - католицького священика, постраждалого за віру в часи Тридцятилітньої війни, який був визнаний святим зовсім недавно – у 1995 році.

Каплиця збудована у 1703 році. Саме тоді був побудований невеликий, камерний бароковий храм, який за свою історію піддавався численним змінам. У 1860 році каплиця отримала новий вівтар, а також деякі елементи внутрішнього оздоблення. Остання значна реконструкція відбулася на початку XX століття.

Каплиця складається з трьох будівель, об’єднаних в одне ціле. Вхід у неї розташований на одній з бічних будівель. Над порталом побудована вежа, оснащена вікнами, які роблять храм світліше і затишніше.

Поруч стоїть великий бароковий костел св. Михаїла, що належав ордену домініканців. Три куполи храму - це одна з виразних домінант міста. Він виник в результаті перебудови спочатку готичного костелу, освячений був, ймовірно, в 1251 р. Від оригінальної будівлі ранньої готики збереглися лише стіни і зведення в пресвітерії. Свого нинішнього вигляду, що відноситься до раннього бароко, костьол набув в результаті перебудови, що проходила в 1673-1686 рр. за проектом Д. П. Тенкаллі.

Навколо розташовано декілька корпусів Оломоуцького університету, що містяться в історичних будівлях:

Колишні архів і арсенал - сьогодні корпуси університету:

Палац католицьких єпископів:

Готичний собор святого Вацлава, що розташованих у східній частині середмістя, - друга по висоті будівля в Чехії після собору св. Віта в Празі. Він знаходиться на затишній, прихованій від сторонніх очей, тихої площі, але виявити його дуже просто: готичні шпилі храму, що прорізають небо, служать добрим орієнтиром.

Собор святого Вацлава будувався близько 35 років. Перший камінь в його основу був закладений в 1104 році за наказом місцевого князя Святополка. Після його смерті активна участь в зведенні його нащадок Вацлав, на честь якого в майбутньому і освятили собор, і місцевий єпископ И. Здиков.

Розкішна базиліка в романському стилі за свою історію, що налічує майже 9 віків, зазнала немало змін. Від первинної тринавної будівлі храму збереглися фрагменти кладки стін, фундаменти, на яких побудовані бічні вежі, і підземелля храму.

У XIII столітті храм двічі горів і відновлювався вже в готичному стилі. Третя вежа собору з'явилася лише в XVI столітті. Тоді ж була побудована каплиця святого Станіслава, в якій досі зберігаються частки мощів святого Яна Саркандера. Вівтарна скульптурна композиція була доставлена в Оломоуц з Риму - з церкви Санта Марія Маджоре.

Останню на даний момент масштабну реконструкцію храм пережив в XIX столітті. Його повністю перебудували, змінили фасад, збільшили південну вежу, яка відтепер досягає 100,68 метра. У ній розмістили каплицю святого Іоанна Хрестителя.

До храму зі сходу примикає старовинний Пржемисловський палац (Пржемисловичи - старовинна чеська правляча династія), а також старий деканат і каплиці св. Варвари.

Попередня стаття
Старий Богумін
Наступна стаття
Штернберк