ТОП-20 українських ратуш

З усіх архітектурних творінь людства я найбільше полюбляю саме ратуші: за їх стрункість, витонченість, а головне – неповторність. Замки, палаци, храми - вони можуть бути сході одні на одного, можуть будуватися за типовими проектами. З ратушами - не так. Вони ніколи не повторюються. Саме їх створенні талант архітектора проявляється у повній мірі. Сьогодні в межах України збереглося декілька десятків ратуш, які перебувають у різних станах збереження: від руїн до величних споруд, які й досі є символами влади міських громад. Сьогодні представлю ТОП-20 найцікавіших, за моєю думкою, українських ратуш.

Повну колекцію ратуш дивіться тут: https://andy-travel.com.ua/ratushi

 

20. Поморяни

Ратуша перебуває в жалюгідному стані, але є однією з найоригінальніших споруд цього типу на Західній Україні. Основна її прикраса – чотири готичних вежі по кутах замість однієї великої вежі в центрі споруди.

 

19. Сторожинець

На розі вулиць Хмельницького і Грушевського розташована міська ратуша – символ більшості західноукраїнських міст. Сторожинецька ратуша, збудована у 1905 році, є другою на Буковині після чернівецької як за висотою, так і за красою й оригінальністю.

 

18. Сокаль

На колишньому Ринку (сьогодні - площа Січових Стрільців) у Сокалі - багато цікавих будівель. Як атрибут галицького міста і місцевого самоврядування в центрі міста збереглася ратуша. "Завдяки" нещодавно натягнутій на її вежу брунатній металочерепиці споруда столітньою не виглядає. Сьогодні ратуша використовується за своїм прямим призначенням: тут розташована міська рада.

 

17. Коломия

Майдан Відродження (колишня пощі Ринок) - класична європейська площа з багатьми кам'яницями австрійської доби. В куті площі - гарна класицистична ратуша, збудована у 1877 році на місці старої дерев’яної.  

 

16. Бережани

Ратушу у Бережанах споруджено у ранньокласичному стилі. Її звели у 1803 році в центрі Ринкового майдану на місці старої дерев’яної ратуші. У 1811 році до неї добудовують двоярусну годинникову вежу.

Вона двоповерхова, квадратна у плані із внутрішнім двориком. На першому поверсі крім магістрату розташовувалися крамниці, а другий поверх до 1914 року займало приміщення гімназії. Серед її відомих учнів були Богдан Лепкий та Маркіян Шашкевич.

 

15. Журавно

Дуже громіздка ратуша в Журавно більше загадує давню оборонну синагогу, ніж будівлю магістрату. Ратушу збудували на початку ХІХ століття, але їй притаманно багато рис оборонної архітектури, доповнених готичними деталями.

 

14. Белз

Ратуша з бароковою чотириярусною вежею виглядає дуже великою для маленького 2-х тисячного містечка, нехай і колишньої столиці цілого князівства. Сьогоднішня ратуша – це будівля, яка у міжвоєнний період була перебудована із дзвіниці домініканського монастиря з келіями XVII століття. Вежу ратуші прикрашає ажуровий ліхтар, а на її четвертому ярусі у 1920 році встановлено годинник. За легендою, його стріли були колись виготовлені з татарських стріл.

 

13. Самбір

Самбірська ратуша, розташована на одній з найбільших Ринкових площ Східної Європи, є однієї з найстаріших в Україні. За легендою, ще на початку XVII століття з її балкону Лжедмитрій I виголосив свою промову до шляхти, закликаючи у похід на Москву.

 

12. Кам’янець-Подільський

Найдавніша на теренах України ратуша знаходиться на Польському Ринку в старовинному Кам’янці. Кам’янецька ратуша пережила багато подій: польсько-литовські суперечки, становлення Речі Посполитої, розправи над українськими селянськими ватажками, в’язницю за часів російської окупації. Ратуша в Кам’янці – це цікавий багатовіковий сплав різностильових нашарувань - ренесансу, бароко, ампіру. Сьогодні в ратуші розташовані 3 цікавих музеї – Музей грошей, Музей середньовічного суду та Музей Магдебурзького права.

 

11. Нове Місто

Реальність вже не відповідає жодному з двох слів назви поселення. По-перше, воно не "Нове", бо має більш ніж 700-річну історію. А по друге, це давно вже не "Місто", а село з населенням трохи більше 8 сотень осіб. Але ще на початку минулого століття Нове Місто дійсно було містом, і з того часу тут зберіглася дуже симпатична ратуша (1910 рік) в стилі модерн з елементами закопанського стилю.

 

10. Чернівці

Чернівецька ратуша – приклад досконалості і величності будівель, в яких у австрійську добу засідали органи самоврядування. Відкриття ратуші припало на 1848 рік - рік революції в Австро-Угорській, після якої регіони імперії отримали додаткові привілеї і почали активно розвиватися. Нещодавно вежу ратуші відкрити для відвідування туристів, і тепер кожний може оглянути одне з найкрасивіших міст Європи з висоти пташиного льоту.

 

9. Нижанковичі

Серце прикордонного містечка Нижанковичі на Львівщині - побудована у 1759 році ратуша. Це, напевне, одна з найбільш неординарних ратуш в Україні. Її основа - це одноповерхова, майже квадратна в плані будівля. Вона майже не має декору. Серед маленький прикрас - тільки лтштви вікон і протягнутий на їх рівні вузенький фриз, що залишився лише частково.

А основна фішка ратуші - шпиль, увінчаний фігурою оленя в натуральну величину - елементом гербу Нижанковичів. Напевно, олень мав виконувати функцію флюгера. Та, на жаль, ні ратуша, ні олень своїх функцій вже давно не виконують. До Другої світової війни у ратуші дійсно містився магістрат і пожежна частина. Після війни тут встигли побувати і бригада швидкої допомоги, і аптека, і дизель-електростанція. З 1960-х років у колишньому магістраті розміщувався З початку 1960-х рр. приміщення ратуші переобладнали на гуртожиток Нижанковицького професійно-технічного училища. 

А олень... У 1980-х роках його вже зносило разом з вежею буревієм, після чого ці елементи ратуші відновили. Та у 2011 році в оленя вже згнила задня частина. Нещодавно ратушу відновили. Але олень вже не той..

 

8. Антоніни

Будівля, яка сьогодні слугує ратушею в Антонінах (в ній розташована селищна рада та поліція) у ХІХ і на початку ХХ століття була гаражем палацового комплексу Потоцьких. Ця ратуша - лише маленька частинка цілого фахверкового містечка, збудованого Потоцькими в Антонінах.

 

7. Болехів

Симпатичну мініатюрну ратуша в Болехові в стилі романтизму спорудили у 1861 році на місці більш старої, яка закладена була ще в XVIII ст. Нещодавно ратушу дуже вдало і якісно від реставрували.

 

6. Жовква

Теперішня ратуша в Жовкві відносно нова – 1932 рік, але дуже вдало вписалася у ландшафт Розточчя та у квадрат величезної Ринкової площі Жовкви, яка будувалася римськими архітекторами у XVI – XVII століттях, як «ідеальне місто». Ратушу звели за конкурсним проектом архітектора Броніслава Віктора на місці колишніх казарм та казематів. Попередню ратушу, зведену у 1687 році, розібрали у 1832 році через аварійний стан.

 

5. Мукачеве

Одна з найкрасивіших ратуш України і Європи – мукачівська, з’явилася у 1904 році старанням угорського архітектора Яноша Бабули. Сучасна на той момент модернова будівля зберігла певні риси прадавньої середньовічної архітектури. Годинник на ратуші з курантами майстра Йосифа Шавинського свого часу вважався одним з найкращих у Європі, а його механізм справно працює й до цих пір.

 

4. Снятин

Снятинська ратуша вважається однією з найгарніших і найвищих в Україні. Її стрімка тендітна вежа висотою у 50 метрів поступається лише вежі Львівській ратуші. Вежу ратуші видно за декілька кілометрів, ще на під'їзді до міста. Зведено ратушу у 1861 році за проектом чернівецького архітектора Йосифа Шрейбера.

 

3. Добромиль

В центрі Ринкової площі Добромиля стоїть дуже імпозантна ратуша. Точний рік її побудови невідомий: деякі джерела називають 18 століття, деякі - 16 століття. Стиль - класицизм з елементами ренесансу. Перед ратушою - чудовий благоустрій, якій досить вдало гармонує з пам'яткою архітектури. На фасаді ратуші - герб Добромиля, точніше роду Гербуртів: 

 

2. Бучач

Бучацька ратуша, безумовно, найдовершеніша в Україні. Замовив це диво тодішній власник міста, канівський староста Микола Потоцький, задумавши перевершити за своєю красою львівську ратушу. Перед будівничим ратуші, відомим львівським архітектором Бернардом Меретином, автором собору Святого Юра у Львові, він поставив ультиматум: поки ратуша не вийде гарнішою за львівську, архітекторові не буде дозволено одружитися. Завдання, яке ставив Микола Потоцький, було виконано: стараннями тандему Меретин-Пінзель протягом 1750-1751 років у Бучачі постала найкрасивіша ратуша країни, яка є такою і до сьогоднішнього дня.

Крім архітектора Меретина у створені її образу взяв участь найвідоміший у Східній Європі скульптор Йоган Георг Пінзель, родоначальник цілої епохи скульптури – епохи рококо, пізнього бароко. Кількість скульптур, які створив Пінзель для бучацької ратуші, за різними оцінками сягало від чотирнадцяти до двадцяти чотирьох. Частина з них дожила до наших днів, і сьогодні знаходиться на реставрації, як і більша частина самої ратуші.

 

1. Чортків

У найгарнішою місті Тернопілля, Чорткові, зберіглося аж дві ратуші – унікальний випадок для України. Одна з стара ратуша, є неповторною завдяки дерев'яній фахверковій вежі. Поки бучацька ратуша знаходиться на реконструкції, чортківська займе перше місце у нашому рейтингу ратуш.

Ідея створити на початку ХХ століття подібний шедевр не була випадковою. На той час бургомістром Чорткова був Людвік Носс, який до того навчався фармакології у Швейцарії та Данії. Напевно, перебуваючи в цих країнах, Людвіку Носсу так сподобався стиль західноєвропейських міських будиночків із шпилястими верхами та дерев’яними балками, що він вирішив саме в цьому стилі спорудити міську ратушу із чотирикутною годинниковою вежею в Чорткові. Будівництво ратуші з торговими рядами велося з 1905 по 1908 рік.

Її головна окраса - фахверкова вежа з швейцарським годинником з чотирма циферблатами. Шпиль ратушної веж прикрашає флюгер у вигляді півня. Не меншу цінність має і годинник ратуші, який під протекцією бургомістра Носса був виготовлений в Берні, столиці Швейцарії. Його створив відомий інженер Френкаль Готтеншафтен. Цікава деталь ратуші - суцільний дерев'яний балкон торгових радів навколо, який спирається на тонкі т-подібні стовпи, які утворюють відкриту галерею. Стару чортківську ратушу полюбляють і кінематографісти. Тут знімали кінострічки Вершники», «Діти підземелля», «Квартет Гварнері», «Вишневі ночі».

Повну колекцію ратуш дивіться тут: https://andy-travel.com.ua/ratushi