Кармалюкова гора і Подільські Товтри

Попередня стаття
Панівці: замок Потоцьких, кальвіністи та гігантські пілони віадуку
Наступна стаття
Китайгород: каньйон Тернави, товтри, костел та загадкові стовпи

Поділля (особливо на півдні) заворожує своїми каньйонами, скелями, міні-фіордами, меандрами і гірськими пейзажами. Хоча "гори" тут - не зовсім гори. До Карпат вони жодного відношення не мають. Насправді Товтри - це кораловий риф давнього Сарматського моря. Вони мають органічне походження, тобто складаються з колишніх живих організмів.

Товтри починаються на 10-15 кілометрів на північ від Кам'янця-Подільського і тягнуться аж до району Сатанова. Але найвищі і найпривабливіші - зовсім поруч з Кам'янцем. І найфотогенічніша товтра - це Кармалюкова гора біля села Привороття Друге.

Рухаємося трасою на північ від Кам'янця. У селі Гуменці починається "тещин язик" - небезпечний серпантин. Але до нього ми не доїжджаємо і повертаємо ліворуч. Включаємо навігатор на село Привороття Друге і крутимося між ґрунтовими напівгірськими дорогами. І поступово нас починають оточувати зелені Товтри.

Зупиняємося у селі Привороття Друге у долині річки Мукша. Тут, у підніжжя Кармалюкової гори, Мукша утворює мальовничі озера. На вихідні тут приїжджають відпочивати і купатися місцеві мешканці.

Село Привороття Друге крихітне. Здається, що усі будинки тут - це дачні садиби мешканців Кам'янця. На найцікавіше не в селі, а навколо.

Якщо на перехресті у селі дивитися на озеро, то справа побачимо Кармалюкову гору. Це, мабуть найвища і найфотогенічніша товтра з усіх. Щоб її побачити, треба піднятися на іншу товтру, що є з іншого боку дороги. Можна піднятися пішки, а можна об'їхати грунтівкою на авто. Тут, напроти Привороття Другого, вид на Кармелюкову гору не так вражає. Класичний вишуканий вид буде пізніше.

У кінцевій точці жахливої ґрунтовки побачимо надзвичайно цікавий і величезний об'єкт - колишні штольні. Каміння тут добували не так давно - з середини минулого століття. Сюди за камінням навіть приїджджали вантажівки.

Розміри триярусних штольнь вражають. Каміння тут давно не видобувають. Пишуть, що місцеві вирощують в штольнях гриби, але ми цього не помітили.

Щоб побачити Кармалюкову гору в усій красі, треба пройти біля кілометру від штольнь на схід уздовж кромки товтри, на якій ми перебуваємо. Висота товтри над місцевістю - всього 60 метрів. Вона повністю вкрита лісом. На легендою, у лісах на горі ховався народний месник Устим Кармалюк.

А внизу під горою видно село Привороття Друге.

Не з'їжджаючи з товтри, на якій знаходяться штольні та їдучі грунтівкою у західному напрямку, незабаром виїдемо до села Вербка. Не спускаючись у село, побачимо панораму чотирьох товтр, як вишукалися в одну лінію уздовж залізниці, що з'єднує Хмельницький і Кам'янець. Ці товтри мають назву "Чотири кавалери".

"Чотири кавалери" та село Вербка:

Спустившись у село Вербка і проїхавшись через нього, на півдні села побачимо ще одну товтру. Це товтра Вербецька. На товтру доволі просто піднятися. 

З вершини товтри Вербецька також відкривається панорама товтр "Чотири кавалери":

Панорама села Вербівка з товтри Вербецька:

А це - цементний завод у Кам'янці-Подільському:

На жаль, кар'єри цементного заводу поступово "з'їдають" товтру Вербецку та інші навколишні товтри...

Попередня стаття
Панівці: замок Потоцьких, кальвіністи та гігантські пілони віадуку
Наступна стаття
Китайгород: каньйон Тернави, товтри, костел та загадкові стовпи