Китайгород: каньйон Тернави, товтри, костел та загадкові стовпи

Попередня стаття
Калачківці: меандри річки Студениця

Природні та історичні пам'ятки колишнього містечка на Поділлі унікальні. Здавалось би, костел, палац і церква є в кожному подільському селі. А ось стовпи з дірками уздовж старої дороги зустрінеш не скрізь. Але природа тут взагалі приголомшує: каньйон Тернави нагадує фіорди, а Китайгородька стінка - природне відслоєння силурського періоду - чи не єдине у Східній Європі. Все це оточено Товтрами - невисокими горами, що є рифами колишнього Сарматського моря.

Китайгород лежить між Кам'янцем та Бакотою. Але не на трасі. Приблизно посередині між двома історичними містами є поворот на поганеньку дорогу, яка через декілька кілометрів приведе до Китайгорода. Вказівника немає, під час війни всі вказівники на дорогах прибрали. Навіть тут, на Поділлі, далеко від бойових дій. Отже, користуйтесь навігатором.

Але ж вказівник при в'їзді до Китайгорода є. І він унікальний. Назва поселення вказана двома мовами: українською і китайською:

Хоча, насправді, назва поселення до Китаю немає жодного відношення. У давнину "китайгородами" називали укріплені міста.

Китайгород відомий з початку 17 століття. Його заснував у 1607 році кам'янецький каштелян Анджей Потоцький. Його син, Станіслав Ревера Потоцький збудував тут замок. Пізніше на його місці було збудовано палац, руїни якого і зараз нависають над каньйоном річки Тернава.

Природні та архітектурні пам'ятки Китайгорода розташовані майже компактно в одному місці. Для цього треба перетнути все село та опинитися на високому березі Тернави. З одного боку старої ґрунтової дороги буде костел і церква, з другого - глибокий каньйон Тернави

Взагалі, Тернава - маленька річка, яка протягом свого шляху у Хмельницькій області більше нагадує струмок. Але тут, в Китайгороді, вона розливається широко серед товтр, щоб за декілька кілометрів з'єднатися з могутнім Дністром

Каньйон восени:

Погодьтесь, що у Китайгороді каньйон Тернави нагадує фіорди:

А поруч з оглядовим майданчиком - церква і старий костел. Костел на честь Відвідин Єлизавети Пресвятою Дівою Марією не відрізняється вишуканістю форм. Він виглядає доволі строго і аскетично. Мабуть, разом із замком він був частиною лінії оборони Китайгорода. 

Костел збудований у 1772 - 1776 роках Потоцькими. Стиль схожий на бароко, але дуже стриманий. Храм більше нагадує оборонну споруду, ніж дім молитви.

Костел восени:

На жаль, костел виявився зачиненим, хоча суботнім вечером майже перед заходом сонця на його фасаді і даху проводилися ремонтні роботи.

Брама костелу з корисним нагадуванням на 3 мовах:

Вхід до костелу на стара табличка над входом:

Між костелом і церквою - будинок священика:

Православна церква поруч з костелом:

Від церкви і костелу мальовнича алея веде до руїн палацу:

Палац був збудований у ХІХ столітті. Очевидно, Потоцькими, і очевидно на місці їхнього старого зруйнованого замку. Від палацу залишився лише скелет, який з кожним роком все більше руйнується і заростає деревами колись великого, але сьогодні дикого парку.

Всередині все каже про те, що шансів на відновлення палацу немає.

Палац восени:

Інший фасад палацу, що виходить до каньйону.

Ґрунтова дорога на захід від костелу приведе до мальовничого гребіню, який з обох боків оточений каньйонами. 

На його стінках побачимо відслоєння. Це - Китайгородська стінка, природна і археологічна пам'ятка світового значення.  Виходи різноманітних порід на стінах урвища - це один із найповніших у світі розрізів відкладень силуру і девону, міжнародний геологічний еталон відслонення третього і четвертого періодів палеозойської ери. А ще, Китайгородська стінка є єдиною подібною на всій Східно-Європейській платформі.

У шарах стінки можна побачити відслоєння різних періодів палеозойської ери:

Стінка восени:

Сказати, що краєвиди навколо, мальовничі - не сказати нічого!

Той же краєвид восени:

З обох боків стару дорогу над каньйонами прикрашають давні придорожні стовпи з дірками. Ця дорога - це давній шлях з Кам'янця на Бакоту через Китайгород.

Скільки років цій дорозі та стовпам уздовж неї - невідомо. Так само невідомо, для чого всередині кам'яних стовпів такі величезні дірки.

Ще раз насолоджуємося краєвидом і рушаємо далі, на Бакоту!

Типова подільська хата у Китайгороді:

Дачі на горі біля Китайгорода:

Попередня стаття
Калачківці: меандри річки Студениця