Сучава: тронна фортеця, ратуша, монастир Івана Сучавського

Попередня стаття
Гура-Гумора: батьківщина Ольги Кобилянської

Сучава - колишня столиця Молдавського князівства, а сьогодні - головне і найбільше місто Південної Буковини. Південна Буковина зараз знаходиться на території Румунії, а Північна Буковина - це Чернівецька області з центром у Чернівцях. До Другої світової війни обидві Буковини були єдиним цілим: до Першої світової війни - у складі Австро-Угорської імперії, а у міжвоєнний період - у складі Румунії. 

І якщо Чернівці зберегли весь шарм Австрійської імперії, то про Сучаву такого не скажеш. Сьогодні місто - це конгломерат хрущовок з невеликими вкрапленнями старовинної архітектури. На сьогодні в місті збереглися тронний замок господарів Молдови, ратуша, важливий релігійний центр Буковини - монастир Івана (Нового) Сучавського та декілька старовинних молдавських храмів. Але навколо Сучави - рай для мандрівника: мальовничі Буковинські Карпати та багато монастирів-фортець з унікальними розписами всередині і зовні церков.

Тронна фортеця - головна пам'ятка Сучави. Вона вперше постала у 1374 році за часів Молдавського господаря Петра Мушата І. Саме у цей час Сучава стала столицею Молдавського князівства, а новозбудована фортеця стала тронним замком господарів Молдови.

Подальшою розбудовою фортеці займався найвідоміший господар Молдови Штефан Великий.

Фортеця знаходиться на східній околиці Сучави на пагорбі. До неї через глибокий рів веде замковий міст:

Фортецю зруйнували турки у 1675 році, а довершив її руйнування землетрус. Лише на початку ХХ столітті фортецю, що лежала в руїнах, почали реставрувати. А закінчили відбудову лише на початку ХХІ століття.

Вхід на територію фортеці платний (здається, 7 лей), але дивитися особливо немає на що. Значно привабливіше вона виглядає зовні.

А з мурів фортеці відкривається чудовий вид на середмістя Сучави:

Вид з фортеці на монастир Івана Сучавського - головну релігійну святиню Сучави:

Монастирська церква св. Георгія була побудована у 1514 - 1522 роках у типово молдавському стилі. Саме тут поховали мученика Івана Нового (Сучавського), убитого у 1332 році турками у Акермані (Білгороді-Дністровському). Іван Сучавський став небесним патроном не лише Сучави, а й усієї Буковини. 

Георгіївська церква монастиря Івана Сучавського була головним катедральним храмом митрополитів Молдови. Як і більшість молдавських церков, вона була уся вкрита розписами на біблійні теми.

На зовнішніх стінах храму розписи збереглися значно гірше, ніж, наприклад, у Молдовиці, Сучевиці чи Воронці поруч із Сучавою.

А ось в інтер'єрі храму розписи добре збережені:

Розписи у церкві св. Георгія виконані у 1534 році за часів митрополита Петра Рареша:

До речі, стоянка біля монастиря - чи не єдине місце поблизу центра Сучави, де можна без проблем залишити автомобіль. І вже звідси оглядати середмістя.

Монастир Іоанна Сучавського взимку 2023 року:

Прогуляємося середмістям Сучави. В центрі є пішохідні вулиця. На ній - ратуша і костел - все що зберіглося зі старої громадської архітектури центру Сучави. 

Ратуша (адміністративний палац) була зведена у 1902 - 1903 роках:

Костел св. Яна Непомуцена напроти ратуші:

Сучасний пам'ятник на пішохідній вулиці:

Центральна площа Сучави - з досить гарним благоустроєм. Але архітектура - радянська:

В одному кварталі від центральної площі на головній автомобільній магістралі Сучави є ще одна старовинна церква св. Дмитра. Вона зведена у 1535 році Петром Рарешем. В інтер'єрі церкви - гарні розписи. Але, на жаль, церква була зачинена.

Дмитрівська церква взимку 2023 року:

 

Сучавська осінь:

Приєднуйтесь до моїх авторських подорожей найгарнішими куточками українського Поділля! Розклад турів на цей рік є за посиланням: https://andy-travel.com.ua/tours
Попередня стаття
Гура-Гумора: батьківщина Ольги Кобилянської