Саксаганського 112: ренесансний фасад та найкращий під'їзд Києва

Попередня стаття
Київ: неоготичний замочок Лапінського

Недавно відкрив для себе, що київські під'їзди легко можуть конкурувати з чернівецькими чи львівськими. Більшість з них прихована від очей відвідувачів кодовими замками на під'їздах. Під'їзд на Саксаганського 112, що зовсім поруч з вокзалом, переважно відкритий. Зайшовши всередину, дивуєшся ліпнині і жіночим маскаронам. А піднявшись на останній поверх - сходиш з розуму від кольорового оформлення стелі.

Прибутковий будинок по Саксаганського 112 завершили зводити у 1900 році для австрійця Й.Голуба. Дату можна побачити на картуші над входом. У правому під'їзді під великими сучасними цифрами "1900" розташувалася кав'ярня. Але все найцікавіше - в лівому під'їзді. Але все по-порядку. Давайте спочатку роздивимося фасад будинку.

Архітектор будинку - київський архітектор німецького походження Андрій Краусс. Збудовано шедевр у стилі неоренесансу. На фасаді - усі його ознаки - маски жінок і левів, барельєф з виноградною лозою та міфічними фігурами над входом, картуші, рослинні орнаменти з людськими обличчями на колонах.

Над входом до під'їзду два грифони тримають картуш з датою будівництва - 1900:

Заходимо до під'їзду через старі дерев'яні двері:

Під'їзд вражає з перший секунд. Стіни прикрашені рослинними фризами та маленькими розетками:

Зберіглося старе металеве оформлення перил:

Вже через один сходовий проліт бачимо жіночі маскарони над кожною квартирою:

Але найцікавіше чекає на останньому четвертому поверсі. 

На стінах - все ті ж жіночі маскарони. Але стеля тут прикрашена декількома фризами і розетками, простір між яким пофарбований різними кольорами:

На жаль, все перебуває у стані руйнування. Так виглядає, що якщо найближчим часом не провести реставраційні роботу, можемо втратити ліпнину одного з найкращих під'їздів Києва...

Попередня стаття
Київ: неоготичний замочок Лапінського